YKS Nedir? Kimler Girebilir? YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de ÖSYM tarafından her yıl birçok merkezi sınav yapılıyor. Bu merkezi sınavlar kimi zaman üniversite kazanmak, kimi zaman bir meslek sahibi olmak, mesleğe yerleşmek, kimi zaman da akademik kariyer yapma amacıyla girilen sınavlardır. Adaylar bu sınavlara girerek üniversite öğrencisi olmaya, meslek sahibi olmaya, kendilerini daha iyi konumlara getirmeye çalışırlar. Peki bu sınavlar içinde üniversiteye girmeyi sağlayan YKS nedir?

YKS NEDİR? YKS AÇILIMI NEDİR?

YKS yani açılımı ile yükseköğretim kurumları sınavı ÖSYM tarafından hazırlanan ve düzenlenen, giren adayların üniversiteye yerleşmesini sağlayacak puan türlerini elde etmesini sağlayan bir merkezi sınavdır.

YKS içerisinde temelde 2 oturum bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi TYT oturumu diğeri ise AYT oturumudur. TYT içinde Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan toplam 120 soru bulunurken AYT içinde ise Edebiyat, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri testlerini barındıran 160 soru bulunmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen derslere dair soru sayısı dağılımı ise şu şekildedir:

TYT içindeki 120 sorunun 40 tanesi Türkçe, 40 tanesi matematik (içinde geometri), 20 tanesi sosyal bilimler (tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi) ve 20 tanesi fen bilimleri (fizik, kimya, biyoloji) testlerine aittir.

  Bahçelievler Evden Eve Nakliyat

AYT içindeki 160 sorunun ise 40 tanesi türk dili ve edebiyatı-sosyal bilimler (edebiyat, tarih, coğrafya), 40 tanesi sosyal bilimler (tarih, coğrafya, felsefe grubu, din kültürü ve ahlak bilgisi), 40 tanesi matematik (yine içinde geometri) ve 40 tanesi de fen bilimleri (fizik, kimya, biyoloji) testlerine aittir.

Ayrıca YKS’de YDT yani yabancı dil testi de bulunmaktadır ve dil mezunları, dil bölümlerini tercih edecekler AYT yerinde YDT’ye girerler.

YKS’YE KİMLER GİREBİLİR? YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

YKS’ye dileyen herkes başvuru yapabilir ve girebilir. Fakat yerleştirme yapılması için en az ortaöğretim mezunu olması gerekmektedir. Lisans derecesine geçebilmek adına bir bireyin ortaöğretim kurumu yani lise bitirmiş olması gereklidir.

YKS başvurusu ise ÖSYM’nin sitesinde yayımladığı tarihler arasında ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi adını verdiği ais üzerinden yapılmaktadır. İlk kez bir ÖSYM sınavına girecekler ise ÖSYM sınav başvurusu yapabilme hakkı olan okullara giderek başvurularını yapabilirler. Başvuru bilgileri genellikle sistem üzerinden otomatik olarak geldiği için başvuru sırasında herhangi bir evraka gerek yoktur. Sadece başvurunun tamamlanması ve sınava girebilir duruma gelmek için adayların sınav ücretlerini yatırması gerekmektedir.

  Çocuklar ve Yetişkinler için Eğitici Boyama Sayfaları

YKS PUAN TÜRLERİ NELERDİR?

YKS puan türleri daha doğrusu YKS’ye girerek alınabilecek puan türleri toplamda 5 tanedir. Bunlardan ilki iki yıllık bölümleri tercih etmeye yarayacak ve sadece TYT sorularını çözerek hesaplanan TYT puan türüdür.

Geriye kalan puan türleri eşit ağırlık, sayısal, sözel ve dil puan türleridir. Bunların her birinin hesaplanmasında kullanılacak testler farklıdır. Eşit ağırlık puan türü için adayın TYT ve edebiyat ile matematik AYT’lerine, sözel puan türü için TYT ve edebiyat ile sosyal bilimler AYT’lerine, sayısal puan türü için TYT ve matematik ile fen bilimleri AYT’lerine, dil puan türü için ise TYT ve YDT’ye girmek gerekmektedir.

YKS KAÇ YILDA BİR YAPILIR?

YKS her sene düzenli olarak gerçekleştirilen bir merkezi sınavdır. Adaylar her sene başvuru yapabilir ve sınava girebilirler. Tabi ki daha önce yerleştirmesi yapılmış bir adayın yerleştirmesi yapıldıktan sonraki yıl gireceği YKS sonrası hesaplanacak puanına eklenecek OBP’nin yani ortaöğretim başarı puanının düşeceğini belirtmekte de fayda var.

YKS PUANLARI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

  El Dokuması Halı Yıkamada Özen Gösterilmesi Gerekenler

YKS puan türlerinin 4’ü yani sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puan türleri hesaplandıktan sonra o tercih döneminde kullanılır ve geçerlilik süresi sadece o yıldır. Sadece istisna olarak TYT puan türü adayın kendi talep etmesi durumunda bir sonraki yıl gireceği sınavda kullanılabilir. Hem tercih yapma noktasında hem de diğer puan türlerinin hesaplanmasında adayın seçenek olarak bunu seçmesi sonucu bir önceki yılın TYT puan türü kullanılabilmektedir. Yani TYT puanı geçerlilik süresi 2 yıldır.

YKS ve merkezi sınavlar hakkında daha fazla bilgiyi tercihiniyap.net adresinde bulabilirsiniz.