2019 YKS Konu Dağılımı – TYT AYT Konuları – Soru Dağılımları

YKS Konu DağılımıBu içerikteki konumuz YKS Konu Dağılımı. Daha da detaya inersek TYT AYT Konuları ve Soru Dağılımarını inceleyeceğiz. İlk YKS sınavını geçtiğimiz günlerde geride bıraktık. Şimdi önümüze bakarak, bu sınavdan elde ettiğimiz tecrübeleri önümüzdeki dönemlerde daha iyi şekilde sizlere aktarmak istiyoruz. 2019 (TYT-AYT) YKS Konu Dağılımı tek tek sizlere aktararak, en iyi şekilde bilgi sahibi olmanıza karar verdik. YKS Soru Dağılımları üzerine detaylı şekilde konuşacağız. Öncelikle genel geçer bilgilerden bahsedelim.
Aşağıda ilk olarak sınavın iki oturumunu ve hangi dersten kaç soru çıktığını açıklamaya çalıştık. Ardından konu dağılımlarına yer verdik. Geçtiğimiz senelerde çıkan soru sayılarını görmek için ise tabloların içinde yer alan “detaylar için tıklayın.” butonuna basın.

2019 YKS Oturumları

İlk olarak sınavı genel hatları ile açıklayarak temelimizi oturtalım. YKS Oturumları 2’ye ayrılıyor. Temel Yeterlilik Testi olarak bilinen TYT ve Alan Yeterlilik Testi olan AYT şeklinde. İsimlerinden de anlayacağınız üzere ilk sınav genel konuların yer aldığı ve tüm bölümlerin sorumlu olduğu sorulardan oluşurken, ikinci oturumda ise alanınız ile ilgili konular karşınıza geliyor.

Temel Yeterlilik Testi (TYT)

İlk oturum olan TYT’de toplamda 4 adet ders grubu mevcut. Bunlar sırayla şu şekilde:

 • Temel Matematik
 • Temel Türkçe
 • Sosyal Bilimler
 • Fen Bilimleri

Sistem değişikliği ilk açıklandığında Temel Matematik ve Temel Türkçe dışında soru bulunmayacaktı. Fakat düzenlemeler ile birlikte Sosyal Bilimler – Fen Bilimleri dersleri de dahil edildi.

Temel Matematik sorularında genel olarak aranan, kavramları doğru ve yerinde kullanabilme, prensipleri ve işlemleri özellikle gündelik hayata rahatlıkla sokabilme gibi amaçlar güdülmüş durumda. Kısacası bu testte matematiği olabildiğince basit anlamda göreceksiniz.

Temel Türkçe sorularında genel olarak aranan, Temel cümle bilgisini ne derece kullanabildiğiniz, imla kuralları hakimiyetiniz, okuduğunuzu rahat bir şekilde anlayabilme ve Türkçeyi doğru bir şekilde kullanabilme kabiliyetidir.

Sosyal Bilimler sorularında genel olarak aranan, Geçmişimizde yaşanmış tarihi olayları genel anlamı ile ne kadar bildiğiniz, Coğrafi konulardaki beceriniz, Felsefe ve Din Kültürü konularına yatkınlığınızdır.

Fen Bilimleri sorularında genel olarak aranan, Fizik, Kimya ve Biyoloji konularındaki bilgi birikiminizin genel anlamda ne seviyede olduğudur.

TYT Soru Dağılımı

İlk oturum olan Temel Yeterlilik Testi’nde geçtiğimiz senelere göre soru dağılımı biraz daha farklı olarak karşımıza çıkıyor.

 • Temel Türkçe – 40 Soru
 • Temel Matematik – 40 Soru
 • Sosyal Bilimler – 20 Soru (5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe ve 5 Din Kültürü sorusu olarak ayrılıyor.)
 • Fen Bilimleri – 20 Soru (7 Fizik, 7 Kimya ve 6 Biyoloji sorusu olarak ayrılıyor.)

Görüldüğü üzere sonradan eklenen derslerdeki soru sayısı temel konulara göre yarı yarıya azalmış durumda. Eski senelerde yapılan YGS sınavında ise her dersten 40 soru bulunuyordu. Tabi aradaki farklar sadece soru dağılımları ile değil katsayılar ile de belirgin şekilde görülüyor.

TYT Katsayı Dağılımı

Dersler arasındaki ciddi fark katsayılarda da görülüyor. TYT Türkçe ve TYT Matematik derslerinin katsayı oranı %33 olarak belirlenmişken, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri ise %17’lik dilimde kalmış durumda. Buradan çıkaracağımız sonuç, Türkçe’de çözeceğiniz bir soru %33 önemliyken, Sosyal’de çözeceğiniz bir soru ise %17 önem değeri taşıyor. YKS Konu Dağılımı ile katsayı dağılımı arasında kıyas yaparak önceliklerinizi belirleyebilirsiniz.

Hem soru dağılımında az soru olması hem de katsayı dağılımındaki değerinin yarı yarıya olmasından dolayı aslında bu iki ders sınavda sizi oldukça az oranda etkileyecek.

TYT 0,5 Net Zorunluluğu

Geçtiğimiz senelerde Türkçe’den 40 soru yapsanız, Matematik’ten hiç netiniz olmasa bile TYT puanınız hesaplanıyor ve ona göre hareket edebiliyordunuz. Fakat bu yapılan düzenleme ile Temel derslere 0,5 net zorunluluğu getirildi.

Matematik ve Türkçe derslerinin her birinden 0,5 net yapmanız gerekiyor en az. Eğer birinden yapıp diğerinden yapmazsanız TYT puanınız hesaplanmayacak ve dolayısıyla sınavda başarısız olacaksınız. Bu yüzden birine çalışırken diğerine çalışmamazlık yapmayın.

TYT 150 Barajı Nasıl Geçilir?

Öğrencilerin merak ettiği bir diğer konu TYT’de bulunan 150 barajı. İlk açıklamalarda 180 olarak belirtilse de daha sonra düzenlemeye giden ve 150 olarak sabitlenen bu baraj değerini geçmeniz için yapmanız net sayısı ortalama olarak bellidir.

Eski sistem olan YGS’de barajı geçebilmeniz için soruların %20’sini yapmanız gerekiyordu. 160 sorudan hesapladığımızda en az 32 netiniz bulunmalıydı. Fakat YKS ile birlikte bu değer yarı yarıya düştü. Şu an için 15 barajını geçmeniz adına ortalama 15-17 arası net yapmanız yeterlidir. Tabi bu netleri temel derslerde ortaya çıkarmanız işinizi garantileyecektir.

Alan Yeterlilik Testi (AYT)

Sınavın ikinci oturumu olan ve alanınıza göre derslerden sorumlu olduğunuz Alan Yeterlilik Testi (AYT) üzerinde de büyük değişiklikler yapıldı. LYS ile aynı seviyede tutabileceğimiz bu oturum ile ilgili detaylara geçelim.

AYT Soru Dağılımı

Geçtiğimiz senelerde LYS için ders ders sınavlara giriyorduk. İki haftasonunda yapılan sınavda her gün bir dersin soruları ile karşılaşıyorduk. Girmek istediğimiz oturumlara da kendimiz karar veriyorduk. Bu sene ise her iş tek oturumda tamamlanacak. Karşınıza gelen soru kağıdında tüm dersler mevcut olacak ve size verilen zaman diliminde ister kendi alanınızın sorularını isterseniz tüm alanları çözebilme imkanına sahip olacaksınız.

 • Edebiyat-Sosyal Bilimler 140 Soru (Edebiyat 24, Tarih-1 10, Coğrafya-1 6 soru şeklinde dağılıyor.)
 • Sosyal Bilimler 240 Soru (Tarih-2 11, Coğrafya-2 11, Felsefe 12, Din Kültürü 6 soru şeklinde dağılıyor.)
 • Matematik40 Soru (Matematik ve Geometri olarak ayrılıyor.)
 • Fen Bilimleri40 Soru (Fizik 14, Kimya 14, Biyoloji 13 soru şeklinde dağılıyor.)

AYT Katsayı Dağılımı

Daha önceki senelerde olduğu gibi bu sene de katsayılar alanlara göre farklılık gösteriyor. Bu yüzden biz de her alana göre katsayıları ayırmaya çalıştık. Bilindiği üzere YKS puanınız hesaplanırken TYT’nin %40’ı ve AYT’nin %60’ı alınıyor. Aşağıdaki değerler %60 üzerine dağılımı gösteriyor.

Sayısal (MF) Katsayı Dağılımı, %60 AYT’nin %30 değerini Matematik, %30 değerini ise Fen Bilimleri alıyor. Fen dersleri de kendi aralarında %10 şeklinde bölünüyor.

Eşit Ağırlık (TM) Katsayı Dağılımı, %60 AYT’nin %30’u Matematik ve %30’u Edebiyat-Sosyal Bilimler 1 derslerine bölüştürülüyor. Edebiyat’ta kendi içinde Türk Dili Edebiyatı (%18), Tarih (%7) ve Coğrafya (%5) şeklinde dağılıyor.

Sözel (TS) Katsayı Dağılımı, %60 AYT’nin %30’u Edebiyat-Sosyal Bilimler 1, %30’u ise Sosyal Bilimler-2 testinden geliyor. Dağılımlarda Edebiyat kısmı Eşit Ağırlık’taki ile aynı oranlara sahip. Sosyal Bilimler-2 testi ise Tarih-2 (%8), Coğrafya-2(%8), Felsefe Grubu (%9) ve Din Kültürü (%5) olarak dağılım gösteriyor.

Yabancı Dil Katsayı Dağılımı, burada AYT kısmında sadece bir ders olduğu için direkt olarak %60’ı önem kazanmaktadır.

2019 Temel Yeterlilik Testi (TYT) Konu Dağılımı

TYT Konu Dağılımı
Şimdi gelelim içeriğimizin ana konusuna. Öncelikle ilk oturumdan başlayarak her dersin konu dağılımını aktarmaya çalışacağız. Detaylarını öğrenmek isterseniz, derslerin detay sayfalarına gitmenizi tavsiye ederiz. YKS Konu Dağılımı’nın ilk aşaması olan TYT karşınızda.

TYT Türkçe Konu Dağılımı

★ TYT Türkçe Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Sözcükte Anlam 2) Cümlede Anlam
3) Paragraf 4) Sözcük Türleri
5) Tamlamalar 6) Fiil, Ek Fiil, Fiilimsi
7) Ekler 8) Sözcük Yapısı
9) Cümlenin Öğeleri 10) Cümle Çeşitleri
11) Anlatım Bozuklukları 12) Ses Bilgisi
13) Yazım Kuralları 14) Noktalama İşaretleri
15) Sözel Mantık

TYT Matematik Konu Dağılımı

★ TYT Matematik Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Temel Kavramlar 2) Sayı Basamakları
3) Bölme ve Bölünebilme Kuralları 4) Asal Çarpanlara Ayırma, EBOB-EKOK
5) Rasyonel Sayılar 6) Ondalıklı Sayılar
7) Basit Eşitsizlikler 8) Mutlak Değer
9) Üslü Sayılar 10) Köklü Sayılar
11) Çarpanlara Ayırma 12) I. Dereceden Denklemler
13) Oran-Orantı 14) Problemler
15) Kümeler 16) Fonksiyonlar
17) Polinomlar 18) II. Dereceden Denklemler
19) Parabol 20) I. Karmaşık Sayılar

TYT Geometri Konu Dağılımı

★ TYT Geometri Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Açılar ve Üçgenler 2) Çokgenler
3) Dörtgenler 4) Yamuk
5) Paralelkenar 6) Eşkenar Dörtgen
7) Deldoid 8) Dikdörtgen
9) Kare 10) Çember ve Daire
11) Doğrunun Analitik İncelenmesi 12) Vektörler
13) Katı Cisimler

TYT Tarih Konu Dağılımı

★ TYT Tarih Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Tarih Bilimine Giriş 2) İlk Çağ Uygarlıkları
3) İslamiyet Öncesi Türk Tarihi 4) İslam Tarihi ve Uygarlığı
5) Ortaçağ Avrupa Tarihi 6) Türk İslam Tarihi
7) Türkiye Tarihi 8) Beylikten Devlete (1300-1453)
9) Dünya Gücü Osmanlı Devleti 10) Yeni Çağ Avrupa Tarihi
11) Yakın Çağ Avrupa Tarihi 12) Osmanlı Devletinde Arayış Yılları
13) 18. Yüzyılda Değişim 14) En Uzun Yüzyıl
15) Osmanlı Kültür ve Medeniyeti 16) 20. Yüzyılda Osmanlı Devleti
17) I. Dünya Savaşı 18) Mondros Ateşkesi, İşgaller
19) Kurtuluş Savaşına Hazırlık 20) I. TBMM Dönemi
21) Kurtuluş Savaşı ve Antlaşmalar 22) II. TBMM Dönemi ve Çok Partili
23) Türk İnkılabı 24) Atatürk İlkeleri
25) Atatürk Dönemi Dış Politikası

TYT Coğrafya Konu Dağılımı

★ TYT Coğrafya Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Doğa ve İnsan 2) Coğrafi Konum
3) Harita Bilgisi 4) Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
5) İklim Bilgisi 6) Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri
7) Yer’in Şekillenmesi 8) İç ve Dış Kuvvetler
9) Toprak Tipleri 10) Nüfus
11) Ortak Payda: Bölge 12) Ulaşım Yolları
13) Çevre ve İnsan 14) Doğal Afetler

TYT Felsefe Konu Dağılımı

★ TYT Felsefe Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Felsefe’nin Alanı 2) Bilgi Felsefesi
3) Bilim Felsefesi 4) Varlık Felsefesi
5) Ahlak Felsefesi 6) Siyaset Felsefesi
7) Sanat Felsefesi 8) Din Felsefesi

TYT Din Kültürü Konu Dağılımı

★ TYT Din Kültürü Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) İnanç 2) İbadet
3) Hz. Muhammed (S.A.V) 4) Vahiy ve Akıl
5) Ahlak ve Değerler 6) Din ve Laiklik
7) Din, Kültür ve Laiklik

TYT Fizik Konu Dağılımı

★ TYT Fizik Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Fizik Bilimine Giriş 2) Madde ve Özellikleri
3) Basınç ve Kaldırma Kuvveti 4) Isı, Sıcaklık ve Genleşme
5) Hareket 6) Dinamik
7) İş, Güç ve Enerji 8) Elektrik ve Manyetizma
9) Dalgalar 10) Optik

TYT Kimya Konu Dağılımı

★ TYT Kimya Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Kimya Bilimi 2) Atom ve Yapısı
3) Periyodik Sistem 4) Kimyasal Türler Arası Etkileşimler
5) Kimyanın Temel Kanunları 6) Maddenin Halleri
7) Asitler, Bazlar ve Tuzlar 8) Karışımlar
9) Endüstride ve Canlılarda Enerji 10) Kimya Her Yerde

TYT Biyoloji Konu Dağılımı

★ TYT Biyoloji Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Yaşam Bilimi Biyoloji 2) Canlıların Ortak Özellikleri
3) Canlıların Temel Bileşenleri 4) Hücre ve Yapısı
5) Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırılması 6) Üreme
7) Ekoloji 8) Kalıtım
9) Biyoteknoloji ve Gen Mühendisliği

2019 Alan Yeterlilik Testi (AYT) Konu Dağılımı

AYT Konu Dağılımı
İkinci oturum olan AYT, işin detayına inen ve daha fazla konunun bulunduğu bölümdür. Yorumlamadan ziyade bilgi birikiminiz ile çözmeniz gereken sorular vardır. Bu oturumda kendi alanınız ile ilgili soruları çözmeniz gerekiyor. Fakat süreniz kalmışsa diğer alan sorularını da çözebilirsiniz. YKS Konu Dağılımı nın ikinci aşaması olan AYT karşınızda.
Şimdi AYT Konu Dağılımına bakalım.

AYT Matematik Konu Dağılımı

★ AYT Matematik Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Temel Kavramlar 2) Sayı Basamakları
3) Rasyonel Sayılar 4) Ondalıklı Sayılar
5) Basit Eşitsizlikler 6) Mutlak Değer
7) Üslü Sayılar 8) Köklü Sayılar
9) Çarpanlara Ayırma 10) Denklem Çözme
11) Oran-Orantı 12) Problemler
13) Fonksiyonlar 14) Kümeler
15) Permütasyon 16) Kombinasyon
17) Binom 18) Olasılık
19) İstatistik 20) 2. Dereceden Denklemler
21) Karmaşık Sayılar 22) Parabol
23) Polinomlar 24) Mantık
25) Modüler Aritmetik 26) Eşitsizlikler
27) Logaritma 28) Diziler
29) Seriler 30) Limit ve Süreklilik
31) Türev 32) İntegral

AYT Geometri Konu Dağılımı

★ AYT Geometri Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Üçgen 2) Analitik Geometri
3) Özel Dörtgenler 4) Çemberde Açı
5) Çemberde Uzunluk 6) Dairede Alan
7) Katı Cisimler 8) Noktanın Analitik İncelenmesi
9) Vektörler 10) Doğrunun Analitik İncelenmesi
11) Tekrar Eden, Dönen ve Yansıyan Şekiller 12) Uzay Geometri
13) Dönüşümlerle Geometri 14) Trigonometri
15) Çemberin Analitiği 16) Dönüşümlerle Geometri
17) Genel Konik Tanımı (Dış Merkezlik) 18) Parabol
19) Elips 20) Hiperbol

AYT Edebiyat Konu Dağılımı

★ AYT Edebiyat Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Güzel Sanatlar ve Edebiyat 2) Metinlerin Sınıflandırılması
3) Şiir Bilgisi 4) Söz Sanatları
5) İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı 6) İslam Uygarlığı Çevresinde Gelişen Türk Edebiyatı
7) Halk Edebiyatı 8) Divan Edebiyatı
9) Edebiyat Akımları 10) Tanzimat Edebiyatı
11) Servet-i Fünun Edebiyatı 12) Fecr-i Ati Edebiyatı
13) Milli Edebiyat 14) Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı
15) Batı Edebiyatı

AYT Tarih Konu Dağılımı

★ AYT Tarih Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Tarih Bilimine Giriş 2) Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar
3) İlk Türk Devletleri 4) İslam Tarihi ve Uygarlığı
5) Türk-İslam Devletleri 6) Türkiye Tarihi
7) Beylikten Devlete (1300-1453) 8) Dünya Gücü: Osmanlı Devleti (1453-1600)
9) Arayış Yılları (17. Yüzyıl) 10) Avrupa ve Osmanlı Devleti (18. Yüzyıl)
11) En Uzun Yüzyıl (1800-1922) 12) Osmanlı Kültür ve Medeniyeti
13) 1881’den 1919’a Mustafa Kemal 14) Milli Mücadele’nin Hazırlık Dönemi
15) Kurtuluş Savaşı’nda Cepheler 16) Türk İnkılabı
17) Atatürkçülük ve Atatürk İlkeleri 18) Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası
19) Atatürk’ün Ölümü 20) Yüzyılın Başlarında Dünya
21) İkinci Dünya Savaşı 22) Soğuk Savaş Dönemi
23) Yumuşama Dönemi ve Sonrası 24) Küreselleşen Dünya
25) Türklerde Devlet Teşkilatı 26) Türklerde Toplum Yapısı
27) Türklerde Hukuk 28) Türklerde Ekonomi
29) Türklerde Eğitim 30) Türklerde Sanat

AYT Coğrafya Konu Dağılımı

★ AYT Coğrafya Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Doğal Sistemler 2) Beşeri Sistemler
3) Mekansal Bir Sentez: Türkiye 4) Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler
5) Ülkeler ve Uluslararası Örgütler 6) Çevre ve Toplum

AYT Mantık Konu Dağılımı

★ AYT Mantık Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Mantığa Giriş 2) Klasik Mantık
3) Mantık ve Dil 4) Sembolik Mantık

AYT Psikoloji Konu Dağılımı

★ AYT Psikoloji Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Psikoloji Bilimini Tanıyalım 2) Psikolojinin Temel Süreçleri
3) Öğrenme Bellek Düşünme 4) Ruh Sağlığının Temelleri

AYT Sosyoloji Konu Dağılımı

★ AYT Sosyoloji Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Sosyolojiye Giriş 2) Birey ve Toplum
3) Toplumsal Yapı 4) Toplumsal Değişme ve Gelişme
5) Toplum ve Kültür 6) Toplumsal Kurumlar

AYT Din Kültürü Konu Dağılımı

★ AYT Din Kültürü Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) İnanç 2) İbadet
3) Hz. Muhammed (S.A.V) 4) Vahiy ve Akıl
5) Ahlak ve Değerler 6) Din ve Laiklik
7) Din, Kültür ve Laiklik

AYT Fizik Konu Dağılımı

★ AYT Fizik Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Fizik Bilimine Giriş 2) Madde ve Özellikleri
3) Hareket ve Kuvvet 4) Enerji
5) Isı ve Sıcaklık 6) Elektrostatik
7) Elektrik ve Manyetizma 8) Basınç ve Kaldırma Kuvveti
9) Dalgalar 10) Optik
11) Kuvvet ve Hareket 12) Çembersel Hareket
13) Basit Harmonik Hareket 14) Dalga Mekaniği
15) Atom Fiziğine Giriş ve Radyoaktive 16) Modern Fizik
17) Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları

AYT Kimya Konu Dağılımı

★ AYT Kimya Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Kimya Bilimi 2) Atom ve Periyodik Sistem
3) Modern Atom Teorisi 4) Kimyasal Türler Arası Tepkimeler
5) Kimyasal Hesaplamalar 6) Asit, Baz ve Tuz
7) Maddenin Halleri 8) Gazlar
9) Karışımlar 10) Sıvı Çözeltiler
11) Kimya ve Enerji 12) Tepkimelerde Hız ve Denge
13) Kimya ve Elektrik 14) Karbon Kimyasına Giriş
15) Organik Bileşikler 16) Endüstride ve Canlılarda Enerji
17) Kimya Her Yerde 18) Hayatımızdaki Kimya

AYT Biyoloji Konu Dağılımı

★ AYT Biyoloji Konu Dağılımı Detayları için Tıklayın ★

1) Biyoloji Bilimi 2) Canlıların Yapısında Bulunan Temel Bileşenler
3) Hücrenin Yapısı ve İşlevi 4) Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırması
5) Üreme 6) İnsanda Üreme Sistemi
7) Kalıtım 8) Modern Genetik Uygulamaları
9) Ekosistem Ekolojisi 10) Dünyamız
11) Canlılarda Enerji Dönüşümü 12) Solunum
13) İnsan Fizyolojisi 14) Endokrin Sistemi
15) Duyu Organları 16) Destek ve Hareket Sistemi
17) Sindirim Sistemi 18) İnsanda Sinir Sistemi
19) Dolaşım Sistemi 20) Genden Proteine
21) Hayatın Başlangıcı ve Evrim 22) Bitkisel Dokular
23) Bitki Biyolojisi 24) Kominite ve Popülasyon Ekolojisi

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 oy, ortalama: 4,00)
Loading...
 1. Sözel ağırlıklıyım ama yine de matematik sorularını yapmakla yükümlüyüm. Çok saçma bir sistem, matematiğe ilgim olsa zaten ona göre bölüm seçerdim. İnşallah bu sene düzenleme yaparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir