YKS Kimya Konuları – TYT AYT Kimya Soru Dağılımı

YKS Kimya KonularıSayısal öğrencileri için YGS – LYS’de ne kadar önemliyse aynı derecede yeni sınav sistemi YKS’de de öneme sahip olan Kimya dersi ile ilgili konuların ve dağılımlarının yer aldığı listeleri bu başlık altında sizlere göstereceğiz. YKS Kimya Konu Dağılımı ve YKS Kimya Konuları başlıkları altında kesinlikle incelemeniz gereken ve hangi ünitenin ağır bastığı, hangi başlıkların sevildiği gibi konulara değinen içerikler ortaya koyduk.

Bununla beraber YKS Kimya Soru Dağılımı ve YKS Kimya Soruları başlıkları altında ise sınavda çıkan Kimya sorularının adetlerine ve yoğunluk grafiklerine yer verdik. Böylece önem derecesi belirlerken, hangisine daha çok çalışmalıyım şeklinde soruları kendinize yöneltirken kesinlikle size yardımcı olacak veriler ile karşı karşıyasınız. YKS Kimya müfredatı geniş ve uzundur. Bu yüzden detaylara inmeden, işinize yarayan kısımları öğrenmeniz ve pekiştirmeniz dahilinde hem zamandan tasarruf edersiniz hem de en gerekli konulara ilgi göstermiş olursunuz.

★★ YKS TÜM DERSLER KONU VE SORU DAĞILIMI İÇİN TIKLAYIN! ★★

TYT Kimya Konu Dağılımı

1) Kimya Bilimi 2) Atom ve Yapısı
3) Periyodik Sistem 4) Kimyasal Türler Arası Etkileşimler
5) Kimyanın Temel Kanunları 6) Maddenin Halleri
7) Asitler, Bazlar ve Tuzlar 8) Karışımlar
9) Endüstride ve Canlılarda Enerji 10) Kimya Her Yerde

TYT Kimya Konu Dağılımı incelendiğinde ortadaki ünitelerin daha fazla detay içerdiği, ilk ve son konuların ise daha çok genel kültür havasında işlendiği görülmektedir. Müfredat bakımından Temel Yeterlilik Testi kısmı aslında çok fazla içeriğe sahip değil. Bu yüzden ilgi ve odağınızı iyi kurmanız dahilinde kısa sürede tüm başlıkları bitirebilirsiniz. TYT Kimya Konu Dağılımı ile ilgili detaylara geçelim.

TYT Kimya Konuları Hakkında

 • 1, 9 ve 10. konular genel kültür ağırlıklıdır. Bu yüzden bütünlüğe bakarak üniteleri incelemeniz en doğrusu olacaktır.
 • TYT Kimya Konuları arasında 2, 3, 4,5, 6 oldukça ön plandadır. Bu 5 başlık üzerinde yoğunlaşmanız sizin faydanızadır.
 • Bir diğer husus ise üniteler arasındaki ilişkiler. Atom ve Yapısı ile Periyodik Sistem’in temelinde bir ilişki bulunur. Eğer bu durumların farkına varıp o şekilde çalışmanızı sürdürürseniz TYT Kimya Konuları ‘ndaki büyük bir sorundan da kurtulmuş olursunuz.

YKS Kimya Konu Dağılımı’nın ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testi’ni tamamlamış olduk. Şimdi YKS Kimya Konuları’ndan soru dağılımına atlayalım.

TYT Kimya Soru Dağılımı

KONULAR 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Madde Ve Özellikleri 3 2 1 1 1 2 2
Atomun Yapısı 2 1 1 2 1 2 2
Periyodik Tablo 4 1 2 1 1 1
Kimyasal Denklemler 2 2 2 1
Bileşikler 1 2 4 3 3 2 3
Çözünürlük Kavramı 1 1 2 1 2 1 1
Kimya Kanunları 1 1
Hayatımız Kimya 1 1 1 1 1 2
Karışım 1 1
Kimyasal Değişimler 2 2 1 1
Kimyasal Bağlar 2 1 1 2 1
Toplam 13 13 13 13 13 13 13

Size son 7 senenin soru dağılımını aktarmış bulunuyoruz. TYT Kimya Soru Dağılımı ‘nı detaylı olarak inceleyerek ilk oturumdaki tüm sıkıntıları kafanızdan atabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken sayılardır. Geçtiğimiz senelerde 13 tane karşımıza gelirken, artık 7 tane olarak çıkmaktadır. Bu da dağılımı etkileyecek hususlardan birisidir. TYT Kimya Soru Dağılımı açısından önem arz eden meselelere geçelim.

TYT Kimya Soruları Hakkında

 • Bileşikler sınavın sevilenlerinden birisi. Her sene en az 3-4 tane gelmiş durumda. YKS ile birlikte de 1 veya 2 tane bekliyoruz.
 • TYT Kimya Soruları arasında dikkat çekenlerden birisi de Kimya Kanunları. Çok nadir gelen bir başlık, bu yüzden bir nebze daha az önem gösterebilirsiniz.
 • Madde ve Özellikleri, Atomun Yapısı, Çözünürlük Kavramı gibi birkaç ünite ÖSYM tarafından seviliyor. Her sene en az 1 adet karşımıza çıkarıyor.
 • Karışımlar da TYT Kimya Soruları arasında çok ön planda değil.

Böylece YKS Kimya Soru Dağılımı’nın ilk aşamasını tamamladık. YKS Kimya Soruları açısından TYT, her alandan öğrencinin yapabileceği tarzda. Bu yüzden hiçbir umutsuzluğunuz olmadan çalışmaya devam!

AYT Kimya Konu Dağılımı

1) Kimya Bilimi 2) Atom ve Periyodik Sistem
3) Modern Atom Teorisi 4) Kimyasal Türler Arası Tepkimeler
5) Kimyasal Hesaplamalar 6) Asit, Baz ve Tuz
7) Maddenin Halleri 8) Gazlar
9) Karışımlar 10) Sıvı Çözeltiler
11) Kimya ve Enerji 12) Tepkimelerde Hız ve Denge
13) Kimya ve Elektrik 14) Karbon Kimyasına Giriş
15) Organik Bileşikler 16) Endüstride ve Canlılarda Enerji
17) Kimya Her Yerde 18) Hayatımızdaki Kimya

İlk oturum ile arasında iki kat kadar ünite farkı bulunan AYT Kimya Konu Dağılımı, detaylı incelendiğinde harika ipuçları veriyor bizlere. Bunları aşağıda madde madde sıralayacağız. Fakat öncelikle genel hatları ile inceleyelim. AYT Kimya Konu Dağılımı’nda en çok ilgimizi çeken kısımlar Organik Kimya, Gazlar, Hız ve Denge olmaktadır. Zaten geneli Lise 4 müfredatında karşımıza çıkarken AYT’nin de temel parçası halinde.

AYT Kimya Konuları Hakkında

 • Neredeyse bir dönemden fazla sürenizi alan Organik Kimya, sınavın yapı taşıdır. Bu üniteleri tamamen öğrenmenizi tavsiye ederiz.
 • Hız – Denge lise 3 gibi karşımıza çıkan ardından daha da detaylanan bir başlık. Sınavın vazgeçilmezlerinden birisi.
 • Kimya ve Elektrik ise son yıllarda popüler hale gelmesine karşın hala ÖSYM’den yeterli ilgiyi göremiyor. Fakat yeni sınav sistemi ile birlikte daha fazla karşımıza çıkacağını düşünüyoruz.
 • Sıvı çözeltiler ise müfredatın belki de en rahat içeriklerinden birisi. Üstünde iyi durduğunuzda hiç sorun yaşamıyorsunuz.
 • AYT Kimya Konuları açısından gazlar kimi zaman sorun yaratabiliyor. Özellikle denklemler ve formüller can sıkıcı.
 • Bir diğer husus ise AYT Kimya Konuları ‘nın içerik olarak ilk oturumdan 2-3 kat daha zorlayıcı ve daha detaylı olmasıdır.

Böylece YKS Kimya Konu Dağılımı ‘nı ilk ve ikinci oturum açısından tamamladık. YKS Kimya Konuları’ndan sonra şimdi de ikinci oturumun soru dağılımını inceleyelim.

AYT Kimya Soru Dağılımı

KONULAR 2012 2013 2015 2016 2017 2018
TOPLAM 30 30 30 30 30 13
Kimya Kanunları 1
Atom ve Yapısı 3 1 1 1 1
Periyodik Sistem 1 4 2 2 1 1
Kimyasal Hesaplamalar 2 2 1 2 1
Gazlar 1 1 1 1 2 1
Çözeltiler 1 1 1 1 3 1
Kimyasal Reaksiyonlar ve Enerji 2 2 3 2 3 1
Reaksiyon Hızı 1 1 1 1
Kimyasal Denge 2 1 1 2 1
Çözünürlük Dengesi 1 1 1 1 1
İndirgenme-Yükseltgenme 1 1
Sulu Çözeltilerde Asit Baz Dengesi 2 1 1 1 1
Elektrokimya 1 2 1 2 2 2
Çekirdek Kimyası 1 1 1 1
Elementler Kimyası 1 2
Organik Kimya 10 10 12 11 6 4
Kimyasal Bağlar 1 2 1
Mol 1
Bileşikler 1 2
Hayatımızda Kimya 1 2
Kimyasal Türler Arası Etkileşim 1 1 1

Üniteleri biraz daha detaya indirerek oluşturduğumuz AYT Kimya Soru Dağılımı yukarıdaki listede yer almaktadır. Geçtiğimiz senelerde 30, 2018 itibari ile de 13 adet olarak karşımıza çıkacağını unutmamak gerek. Özellikle listeyi okurken buna dikkat ederek hareket etmelisiniz. Şimdi gelelim AYT Kimya Soru Dağılımı hakkında uyarılarımıza…

AYT Kimya Soruları Hakkında

 • Organik Kimya sınavın temel taşıdır. Daha önceki yıllarda soruların 3’te 1’i buradan geliyordu. 2018 için de aynı oranı görebiliyoruz. Bu yüzden pür dikkat üniteye çalışmalısınız.
 • Periyodik Sistem’i TYT’de görsek bile AYT Kimya Soruları arasında kendisine yer buluyor. Bir nebze daha zorlayıcı olmakta.
 • Elektrokimya ise her sene en az 1 kere karşımıza çıkıyor. Fakat sayının azalması ile birlikte 2 senede bir olacağını düşünüyoruz.
 • Kimyasal Reaksiyonlar ve Enerji de müfredatın öne çıkanlarından. AYT Kimya Soruları olarak ortalama 2-3 adet geliyor.

Böylece YKS Kimya Soru Dağılımı ‘nı da bitirmiş olduk. YKS Kimya Soruları ve diğer tüm detaylar hakkında sualiniz var ise alt bölümden bize ulaşabilir ve merak ettiğiniz hususu paylaşabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 oy, ortalama: 5,00)
Loading...
 1. periyodik cetveli ezbere biliyorum ama onun dışında yks kimya konuları hakkında tek bilgim yok, üzücü 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir