2019 YKS GERİ SAYIM SAYACI

Sınav Sistemi Ne Zaman Değişti?

2017 yılının yaz aylarında devlet yetkilileri tarafından sınav sisteminin değişeceği ile ilgili bilgiler geliyordu. Öncelikle TEOG sınavı kaldırıldı ve yerine LGS ismi verilen sınav geldi. Fakat eğitim sistemindeki değişimler sadece bununla sınırlı kalmayacaktı. Sıra eski adıyla YGS – LYS olan üniversiteye yerleştirme sınavındaydı. Bu konuda düzenlemeler yapıldı ve biraz da ani şekilde resmi olarak duyuruldu.

YKS Geri Sayım SayacıYGS – LYS olarak iki farklı zamanda yapılan sınavda köklü olmasa da özellikle sınav tarihleri ile ilgili bir değişim oldu ve sistem yerini TYT ve AYT’den oluşan YKS olarak değişti. Tabi sadece isim ve sınav tarihi değişiklikleri de olmadı. YKS Geri Sayım Sayacı‘nda da yer vereceğimiz bilgileri detaylı incelediğinizde birçok değişimden söz edebiliriz.

 • Mart ve haziranda olmak üzere iki farklı zaman diliminde yapılan sınav iki oturum olacak şekilde haziran ayındaki bir haftasonunda yapıldı.
 • Puanların sayılması için belirli miktarda net sınırına gidildi. Bu konuda net bilgiyi sınav sonuçları açıklandığında alacağız.
 • Puan türleri çok fazlaydı. Bunlarda bir sınırlamaya gidildi ve toplamda 4 temel puan türü oluştu.
 • Sınav süreleri, sınavdaki soru sayılarında köklü değişimler oldu.
 • İlk açıklamada TYT’de Türkçe ve Matematik varken daha sonra değiştirilen sistem ile birlikte tüm dersler dahil oldu fakat soru sayılarındaki eşitlik bozuldu.

Yukarıdaki duruma dahil olabilecek onlarca farklılıktan söz edebiliriz fakat genel anlamda 5 maddede değişimleri sıralamamız mümkün.

2019 YKS Ne Zaman Yapılacak?

İlk olarak 23 – 24 Haziran 2018 tarihlerinde yapılmasına karar verilen YKS, daha sonra seçimlerden dolayı ertelenmiş ve 30 Haziran – 1 Temmuz tarihlerine kaydırılmıştı. Fakat okulların kapanma tarihi ve sınavın ilk belirlenen zamanı düşünüldüğünde 2019 YKS ‘nin yine haziran ayının sonlarına doğru yapılacağını düşünmemiz mümkün.

YKSDestek.com ekibinin incelemesi sonucunda YKS Ne Zaman yapılacak sorusuna önemli bir cevap bulduk. önümüzdeki sene yapılacak olan sınavın Haziran ayının son haftasında olacak. Şimdi gelelim birlikte takvimi inceleyelim ve en muhtemel günleri tahmin edelim.

 • 22-23 Haziran 2019
 • 29-30 Haziran 2019

Bu iki seçenekten birinin olma ihtimali çok yüksek. Siz de planlarınızı bu tarihlere ayarlayabilirsiniz. Sınav sisteminde herhangi bir değişiklik yapılmadığı sürece 22-23, 29-30 Haziran tarihlerinin sınav haftası olacağı düşünülmektedir.

TYT – AYT Sınavı Ne Zaman?

YKS toplamda iki oturumdan oluşmaktadır. Bu oturumların ilki TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Yeterlilik Testi)’dir. TYT Sınavı Ne Zaman sorusuna cevap muhtemel olarak 22 Haziran veya 29 Haziran olacak. Aynı şekilde AYT sınavı ne zaman sorusunun cevabı ise 23 Haziran veya 30 Haziran’dır.

YKS Sınavına Ne Kadar Kaldı?

YKSDestek.com olarak bu konuda sizlere büyük bir imkan tanımak istedik ve Ay, saat, dakika ve saniye olacak şekilde sınava ne kadar süre kaldığını gösteren bir ekranı sizlere sunduk. Tek yapmanız gereken sitemizi ziyaret ederek sınava ne kadar zaman kaldığını görmek olacak.

Peki geçen sene olduğu gibi yine tarihlerde bir değişiklik olursa ne olacak? YKS Sınavına ne kadar kaldı? Otomatik olarak değişen bir sistem yaptık sizin için. Eğer bir farklılık veya değişim söz konusu olursa ekibimiz bu konuda anında kontrollerini yaparak güncellenen gün ile hizmetine devam edecektir. Sizin yapmanız gereken herhangi bir işlem yoktur. Geri sayım konusu emin ellerde. 🙂

Ayrıca YKS Puan Hesaplama Robotu isimli uygulamamızı indirerek sınava kalan süreyi de mobil uygulamamız üzerinden indirebilirsiniz.

TYT – AYT Sınavına Ne Kadar Kaldı?

Bir üst başlıkta da belirttiğimiz üzere TYT ile AYT sınavına ne kadar kaldığını öğrenmek için sitemizi sık sık ziyaret etmeniz yeterlidir. Tamamen doğru şekilde sınava kalan süreyi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

YKS Geri Sayım Sayacı Kullanımı

Sistemimiz 4 farklı alana sahiptir. En sol kısım GÜN, ikinci kısım SAAT, üçüncü kısım DAKİKA ve son kısım SANİYE göstermektedir. Anlık olarak değişen bu sistem sayesinde YKS Geri Sayım Sayacı direkt olarak karşınıza gelmektedir. Eğer sınav sisteminde bir değişiklik yapılır ve sınav günü farklı bir tarihe alınırsa sitemiz anında güncellenecektir.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 oy, ortalama: 5,00)
Loading...

Toplamda 5 Yorum Bulunuyor!

 1. Benim merak ettiğim konu, bu söylediğiniz değer resmi olarak açıklanmış günü mü temsil ediyor yoksa 2018’e göre mi tahmin de bulundunuz? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

  1. Milli Eğitim Bakanı’nın değişmesi ile birlikte yeni bir sınav sistemi bile gelebilir. Şu an verdiğimiz değer kendi öngörümüzdür. Geçtiğimiz sene seçimden dolayı 1 hafta ertelenen sınav genelde bu tarihlerde yapılıyor. Haftasonu sınavı olduğunu da düşündüğümüzde 2019 yks ne zaman sorusuna daha net cevap verebiliyoruz.

 2. İyi günler, yks ne zaman soruma cevap verdiğiniz için teşekkürler. Fakat kafama takılan konu, son günlerde iki ayrı hafta sonunda yapılacağı yönünde. yks geri sayım sayfası olarak bu konuda bilginiz var mı? Acaba bir haftasonunda değil de dağıtılarak mı yapılacak sınav ?

  1. Herhangi bir resmi açıklama yok bu konuda. İki gün içinde yapılması açıkçası iki tarafı da memnun etti değişiklik yapılacağını düşünmüyoruz.

 3. merhaba bazı arkadaşlarım tyt nin mart ayına alınabileceğini söylüyor sizcede böyle bir ihtimal varmı , sistem bu sene azda olsa değişebilirmi?

Merak ettiğin soruyu sor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir