YKS Geometri Konuları – TYT AYT Geometri Soru Dağılımı

YKS Geometri Konuları


YKS ile ilgili ilk açıklamalar geldiği zaman öğrencilerin büyük bir çoğunluğu Geometri dersindeki son durumu merak eder duruma gelmişti. Çünkü ortaya atılan bilgilerde özellikle ilk oturum için Geometri dersinden bahsedilmiyordu. Kimileri için iyi, kimileri için ise kötü bir haber olsa da sonradan yapılan resmi kılavuzlar ile geçtiğimiz senelerde olduğu gibi TYT AYT’de bu dersin olacağını öğrendik. Fakat YKS Geometri Konuları, YKS Geometri Konu Dağılımı gibi konularda hala kafamızı kurcalayan durumlar oluşmuştu. Acaba herhangi bir müfredat değişikliği var mı ?

MEB Müfredatı ile paralel şekilde başlıkları oluşturan ÖSYM geçmiş yıllar ile hemen hemen aynı müfredatı öğrencilere bıraktı. Fakat oturumlar arasında farkların olduğu gözlemlendi. TYT Geometri Konu Dağılımı ile AYT Geometri Konu Dağılımı arasında incelemeler yapıldığında ciddi farklar görülüyor. TYT Geometri Konuları biraz daha yoruma yönelik ve basit düzeydeyken AYT Geometri Konuları ise daha detaylı ve bilgi birikimi isteyen sorulardan oluşuyor.

YKSDestek, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin her konuda yanında olmayı amaçladığı için güncel YKS Geometri Soru Dağılımı ve Konuları hakkında bilgi vermeye çalışıyor. Aşağıda TYT Geometri Soru Dağılımı ve AYT Geometri Soru Dağılımı ‘nı bulabilirsiniz.
★★ YKS TÜM DERSLER KONU VE SORU DAĞILIMI İÇİN TIKLAYIN! ★★

TYT Geometri Konu Dağılımı

1) Açılar ve Üçgenler2) Çokgenler
3) Dörtgenler4) Yamuk
5) Paralelkenar6) Eşkenar Dörtgen
7) Deldoid8) Dikdörtgen
9) Kare10) Çember ve Daire
11) Doğrunun Analitik İncelenmesi12) Vektörler
13) Katı Cisimler

TYT Geometri Konuları’nı incelediğimizde toplamda 13 başlık altında toplandığını görüyoruz. Özellikle ilk konular ise genelde birden fazla çıktığı ünitelerdir. Temel Yeterlilik Testi’nde bu sene çıkan 10’dan fazla  incelendiğinde hangi konulara yoğunlaşmanız gerektiğini daha rahat kavrıyorsunuz.

TYT Geometri Konuları Hakkında

 • Birbirini tamamlayan birçok ünite mevcut. Örneğin Çokgenler, Dörtgenler, Yamuk, Paralelkenar gibi konular birbirine benzer olduğu için çok fazla ünitenin olmasından karamsal olmayın.
 • Çalışmalarınızı yaparken Açılar ve Üçgenler, Dörtgenler (Genel), Çember ve Daire, Vektör ve Doğrunun İncelenmesi, Katı Cisimler olarak daha az başlığa ayırıp çalışabilirsiniz.
 • Test çözerken bilgi gereksinimden ziyade yoruma dayalı sorular üzerine yoğunlaşın. Çünkü ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi’nde esas olan budur.
 • Konu anlatımı yaptığınız zaman çalışma sürenizin 3/4’ünü çözmeye ayırın. Ne kadar kalıp çözerseniz o derece sınavda zaman tasarrufu sağlarsınız.

Genel olarak TYT Geometri Konu Dağılımı‘nı gördük. Kafanıza takılan bir mesele var ise alt kısımdan bize ulaşabilirsiniz.

TYT Geometri Soru Dağılımı

TYT Geometri Soruları20112012201320142015201620172018
Grafik Okuma
Vektörler1
Analitik Geometri22212111
Çember-Daire21121111
Katı Cisimler1112222
Yamuk111
Çokgenler11111
Düzgün altıgen11
Daire11
Üçgende Açı-Alan-Benzerlik23
Eşkenar Dörtgen111
Kare1111
Dikdörtgen111
Açı-Kenar Bağıntıları211
Dik Üçgen11
TOPLAM7888871111

Tabloyu analiz ettiğimizde karmaşık bir yapı ile karşı karşıyayız. Göze çarpan ise Üçgende Açı – Alan ve Benzerlik konularının son 2 yılda birden fırlama yaptığı ve 2017’de 2, 2018’de 3 tane çıkması. TYT Geometri Soruları ‘nda bir diğer dikkat çeken konu ise Analik Geometri, Çember-Daire ve Katı Cisimler konularındaki stabilite. Son yıllarda her sınavda en az 1’er tane geldiğini görüyoruz TYT Geometri Soru Dağılımı yaptığımızda.
TYT Geometri Soruları Hakkında

 • Daha çok yoruma dayalı çıktığını görmekteyiz. Bu yüzden yorumlama özelliğinin en fazla olduğu konu başlıklarına odaklanabilirsiniz.
 • Yukarıda belirttiğimiz üzere 3 konu başlığı sıkça tercih ediliyor. 2012 – 2018 arası her üniteden en az 1 tane gelmiş. Ortalama 4 ile 5 arasında değişen bu sayı için açıkçası odak noktasını buraya yönlendirmenizi önermekteyiz.
 • Son yıllarda revaçta olan başlık ise Üçgenler. Bir anda fırlama yapmış ve son iki senede 5 tane ile karşımıza çıkmış. Müfredatın bu konu üzerine kayma yaptığını söylemekte fayda var.

YKS Geometri Konu Dağılımı ve YKS Geometri Soruları açısından ilk oturumu tamamlamış olduk.

AYT Geometri Konu Dağılımı

1) Üçgen2) Analitik Geometri
3) Özel Dörtgenler4) Çemberde Açı
5) Çemberde Uzunluk6) Dairede Alan
7) Katı Cisimler8) Noktanın Analitik İncelenmesi
9) Vektörler10) Doğrunun Analitik İncelenmesi
11) Tekrar Eden, Dönen ve Yansıyan Şekiller12) Uzay Geometri
13) Dönüşümlerle Geometri14) Trigonometri
15) Çemberin Analitiği16) Dönüşümlerle Geometri
17) Genel Konik Tanımı (Dış Merkezlik)18) Parabol
19) Elips20) Hiperbol

Temel Yeterlilik Testi ‘nde yer alan birçok üniteyi içinde barındıran, bunun dışında daha detaylı, sıkıntılı konu başlıklarını da bünyesine alan AYT Geometri Konu Dağılımı yukarıdaki gibidir. Dikkatimizi çeken konular özellikle Parabol, Elips ve Hiperbol . Son yılların sevilen üniteleri arasında yer alıyor diyebiliriz. AYT Geometri Soru Dağılımı’nı da inceleyince daha rahat anlayacaksınız.
AYT Geometri Konuları Hakkında

 • İlk oturumdan başlıklar olsa da tipleri farklı gelecektir. Daha bilgiye dayalı şekilde sorular ile karşılaşabilirsiniz.
 • Cisim konusuna daha detaylı girildiği ve farklılaştığı bir oturum olarak tanımlayabiliriz AYT’yi.
 • Özellikle Lise 4. sınıf müfredatından çok fazla gelecektir.
 • Henüz ilk defa yapılsa da YKS Geometri Soru sayısı 2018’de 11’di. Değişip değişmeyeceği konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor.
 • Bazı konular son yıllarda çok fazla karşımıza çıkmıyor fakat her an ÖSYM tarafından ters köşe gelebilir. Bu yüzden ciddi bir şekilde çalışmanızda fayda var.

AYT Geometri Konuları için dikkat etmeniz gereken durumları ve üniteleri yukarıda sıraladık. Şimdi sıra sorularda.

AYT Geometri Soru Dağılımı

KonuYüzde (%)
DOĞRUNUN ANALITIK İNCELEMESI14
İKIZKENAR-EŞKENAR ÜÇGEN7
KARE7
KATI CISIMLER7
PARALELKENAR7
ÇEMBERIN ANALITIK İNCELEMESI8
ÜÇGEN – ÜÇGENDE AÇILAR7
DAIREDE ALAN3
DIK ÜÇGEN3
DIKDÖRTGEN3
DÜZLEMDE VEKTÖRLER3
UZAY GEOMETRI3
UZAYDA DOĞRU VE DÜZLEM DENKLEMLERI3
UZAYDA VEKTÖRLER3
ÇEMBERDE AÇI4
ÇEMBERDE UZUNLUK3
ÇOKGENLER3
ÜÇGENDE ÖZEL TEOREMLER2

AYT Geometri Soru Dağılımı için tablomuzu biraz farklı bir şekilde oluşturduk ve son 8 senede AYT ayarındaki sınavda çıkan sayılarına göre yüzdelik dilimler oluşturduk. Buna göre %14 ile Doğrunun Analitik İncelenmesi konusu en revaçta olan ve her sene en az 1 tane geldiği başlıktır. Buna göre siz de önem derecenizi belirleyebilirsiniz.
AYT Geometri Soruları Hakkında

 • Her ne kadar ilk oturumdaki konulardan sık sık gelse de bunların TYT gibi olduğunu düşünmeyin. AYT Geometri Soruları daha detaylı ve daha fazla karmaşıklığın olduğu tiplerini içerir.
 • Yüzdelik dilime göre ilk 10 sıraya önem göstermekte fayda var. Fakat ÖSYM seçicilik konusunda oranı az olan konulara başvuruyor ve her sınav en az 2 tane seçici sorarak öğrencilerin daha iyi sınanmasını sağlıyor. Kısacası ne olursa olsun tüm konulara özen göstermeniz gerekmekte.
 • 2018 YKS’de 11 tane olmasına rağmen henüz net bir rakam belirtilmediği için değişiklik yapılabilir.

Böylece YKS Geometri Konuları ve YKS Geometri Soru Dağılımları’ndan AYT ayağını da bitirmiş olduk.

YKS Geometri Konuları ve Soru Dağılımı Merak Edilenler

Hangi Oturuma Ağırlık Vermeliyiz?

Bununla sık sık karşıya geliyoruz. Acaba hangi oturuma ağırlık vermeliyim özellikle YKS Geometri Konu Dağılımı’nı inceleyenlerin sıkça merak ettiği bir olay. Burada önemli olan sınava gireceğiniz alan. Eğer sayısal ve eşit ağırlık öğrencisi iseniz ilk oturum ve ikinci oturumun tamamına önem vermelisiniz. AYT kısmına ise bir nebze daha fazla özenebilirsiniz.

Eğer sözel öğrencisi iseniz, katsayıların geçen seneye göre değişmesinden dolayı TYT’de daha fazla puan kazanabilmek adına tüm müfredata hakim olmalısınız. Geometri’den alacağınız 1 puan bile çok değerli olacaktır.

YKS Geometri Soruları Kaç Tane?

Geçtiğimiz senelerde 10 tane çıkmasına rağmen bu sene toplamda 11 adet Geometri içeriği ile karşılaştık. Bu sayı ilk ve ikinci oturumda da aynıydı. Açıkçası dağılım bakımından başarı bir sınavı geride bıraktığımızı düşünüyoruz. Bu yüzden önümüzdeki senelerde de aynı sayıda gelmesi muhtemel. Eğer bir değişiklik yapılırsa biz de sizi bilgilendireceğiz.

YKS Geometri Soru Dağılımında Ciddi Değişiklik Olur mu?

Açıkçası böyle bir şey bekliyoruz. Yeni Milli Eğitim Bakanı ile birlikte müfredat değişiklikleri kesinlikle yapılacaktır. Bunun yanında ÖSYM de müfredata ve önem derecesine göre dağılımlarını düzenleyecek ve daha optimizeli bir sınav sunacaktır.

YKS Geometri Konuları (Müfredat) Değişir mi?

Uzun senelerden beri müfredat aynı şekilde ilerliyor. Fakat günümüz şartlarına ayak uydurabilmek adına değişikliğin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Büyük ihtimal önümüzdeki 2 sene içinde ciddi bir değişiklik söz konusu olacaktır.  Böylece YKS Geometri Konuları yani müfredatı da değişecektir.
 1. üçgen dörtgen gibi konular tyt geometri konuları açısından önemli mi? Bilginiz var mı?

Yorumlar kapalı.