YKS Fizik Konuları – TYT AYT Fizik Soru Dağılımı

YKS Fizik KonularıFizik dersi özellikle lise çağındaki öğrencilerin genellikle belası olmakta. Bunun temel nedeni ise müfredata alışık olunmaması. Olayları çok fazla günlük hayat ile bağdaşlaştıramamamız vs. Eski sınav sisteminde de dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelen Fizik, aynı önemini YKS’de bir nebze kaybetse de hala öğrencilerin sıralamalarında büyük bir değere sahip. Bu yazımızda YKS Fizik Konuları ve YKS Fizik Soru Dağılımı detaylarına ineceğiz.

YKS Fizik Soruları eskiye göre sayı bakımından azalma gösterdi. Daha önceleri YGS’de 40 fen sorusu olmaktaydı. Şimdi ise bu sayı 20’ye düşürüldü. İkinci oturumda ise herhangi bir fark oluşmadı. Buna en çok sevinenler ise kuşkusuz Eşit Ağırlık ve Sözel öğrencileri. TYT’de yüksek puan alma imkanları bir nebze olsun arttı. Çünkü sayı azaldı ve katsayısı düşürüldü. YKS Fizik Konu Dağılımı ‘nı da detaylı inceleyeceğimiz bu içeriğimizde sorularınıza cevap vermeye de çalışacağız.

★★ YKS TÜM DERSLER KONU VE SORU DAĞILIMI İÇİN TIKLAYIN! ★★

TYT Fizik Konu Dağılımı

1) Fizik Bilimine Giriş 2) Madde ve Özellikleri
3) Basınç ve Kaldırma Kuvveti 4) Isı, Sıcaklık ve Genleşme
5) Hareket 6) Dinamik
7) İş, Güç ve Enerji 8) Elektrik ve Manyetizma
9) Dalgalar 10) Optik

Yukarıda bulunan ünitelerin birçoğu neredeyse lise hayatınızın her senesinde karşınıza çıkmaktadır. Temel Yeterlilik Testi daha çok genele, detaysız bilgiye baktığı için TYT Fizik Konu Dağılımı incelenirken de olabildiğince her alandan öğrencinin yapabileceği başlıklarda duruluyor. Aşağıdaki uyarılarımıza dikkat etmenizi özellikle TYT Fizik Konu Dağılımı açısından tavsiye ederiz.

TYT Fizik Konuları Hakkında

 • Formüllerin çok fazla olduğu ünitelerde ana formüllere dikkat etmeye çalışın. İlk oturumda daha çok en temel formüller ile çözülecek sorular çıkar.
 • Yorum özelliğinin sık olduğu başlıklara da önem gösterebilirsiniz. Daha önceki sınavlarda da gördüğümüz üzere yoruma dayalı içerikler ile sıkça karşılaşıyoruz.
 • TYT Fizik Konuları çalışırken bir bütün halinde ele almaya özen gösterin. Bir ünitenin 3. konusu ile 5. konusu birbiri ile ciddi şekilde bağlantılı olabilir.
 • Unutulmamalıdır ki her ne kadar az soru çıksa da TYT Fizik Konuları ‘nın hepsinin gelebilme ihtimali vardır.

YKS Fizik Konu Dağılımı ‘nın ilk bölümü olan Temel Yeterlilik Testi’ni tamamladık. YKS Fizik Konuları’nda iki oturumda benzerlik olmasından dolayı kesinlikle müfredata dikkat edin.

TYT Fizik Soru Dağılımı

KONULAR 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Fiziğin Doğası 1 2 2 1 3
Madde Ve Özellikleri 2 1 1 1 1
Isı Ve Sıcaklık 2 1 2 2 2 2 2
Optik 2 2 1 1 1 1 3
Basınç 1 1 1 1 1
Basit Makine 1 1 1 1
Sıvıların Kaldırma ilkesi 1 1 1 2
Doğrusal Hareket-Bağıl Hareket 1 1 1 1 1
Dinamik 1 1 1 1 2
Kütle Merkezi 1
İş Ve Enerji 2 1 2 1 1
Elektrik Akımı 1 3 3 1 1 1 1
Mıknatıs 1 1 1 1 1
Transformatör 1
Ses 1 1 1 1
Elektrostatik 1 1 1 1 1
Toplam 14 14 14 14 14 14 14

Bir üstteki tablo ile arasında sayı bakımından farklılık olabilir. Bunun sebebi TYT Fizik Soru Dağılımı’nı oluştururken biraz daha detaya inmek isteyişimiz. Örneğin Elektrik ve Manyetizma’yı tek başlık altında sizlere sunduk. Fakat sorularda bu Elektrik Akımı, Mıknatıs, Transformatör vb. olarak ayrılıyor. Bu yüzden TYT Fizik Soru Dağılımı ile iyi bir şekilde kıyas yapmalısınız. Ayrıca sayının 14’ten 7’ye düştüğünü de unutmamak gerek.

TYT Fizik Soruları Hakkında

 • Isı ve Sıcaklık sevilen konuların başında geliyor. Her sene muhakkak 2 tane ile karşımıza çıksa da YKS’de sayının azalmasından dolayı ekibimiz 1 tane bekliyor.
 • Fiziğin Doğası, TYT Fizik Soruları açısından önemli bir yere sahip olacak. Daha fazla yoruma ve genel bilgiye sahip olunduğu bu içeriğe ayrı bir ilgi göstermeniz yerinde olacak.
 • Elektrik konularının son kısımları ağır olduğu için müfredatta yer edinse bile karşımıza çıkmayacağını düşünüyoruz. Çıkması ise onun seçici soru olduğunu gösterir.
 • TYT Fizik Soruları müfredata göre bir nebze kolay geliyor.

YKS Fizik Soru Dağılımı’nın ilk aşamasını tamamlamış olduk. YKS Fizik Soruları açısından Temel Yeterlilik Testi’nin değerini umarız iyi şekilde sizlere yansıtmışızdır. Şimdi ikinci oturuma geçebiliriz.

AYT Fizik Konu Dağılımı

1) Fizik Bilimine Giriş 2) Madde ve Özellikleri
3) Hareket ve Kuvvet 4) Enerji
5) Isı ve Sıcaklık 6) Elektrostatik
7) Elektrik ve Manyetizma 8) Basınç ve Kaldırma Kuvveti
9) Dalgalar 10) Optik
11) Kuvvet ve Hareket 12) Çembersel Hareket
13) Basit Harmonik Hareket 14) Dalga Mekaniği
15) Atom Fiziğine Giriş ve Radyoaktive 16) Modern Fizik
17) Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları

İlk ünitelerin TYT ile çok benzer olduğunu görmekteyiz. AYT Fizik Konu Dağılımı ‘ndaki ciddi farklardan birisi bunların daha detaylı olması, ikincisi ise özellikle Lise 4 müfredatında bulunan üniteler. Genel olarak önem derecesini 4. sınıf > 3. sınıf …. şeklinde ilerletebilirsiniz. AYT Fizik Konu Dağılımı için daha detaylı bilgiler verelim.

AYT Fizik Konuları Hakkında

 • İlk oturumda bulunan başlıklar olsa bile buradakiler daha detaylı incelemelerdir. Bu yüzden en ince ayrıntısına kadar inmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bu işi iki oturumu senkronize ederek yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Modern Fizik son yıllardaki değişim ile birlikte bir nebze ön plana çıkmaya başladı. Dikkat edilecek hususlarda ikinci sırayı alıyor AYT Fizik Konuları açısından.
 • Optik, Fiziğin sevilenleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda sık sık karşılaşıyorduk.
 • Belirttiğimiz üzere AYT Fizik Konuları arasında önem derecesi belirtecekseniz kesinlikle son sınıftan ilk sınıfa doğru inmeniz gerekiyor.

YKS Fizik Konu Dağılımı ‘nın ikinci aşamasını da tamamlamış olduk. Böylece YKS Fizik Konuları ile ilgili soru işaretlerini bir kenara koyabiliriz. Şimdi soru dağılımına gelelim.

AYT Fizik Soru Dağılımı

KONULAR 2012 2013 2015 2016 2017 2018
TOPLAM 30 30 30 30 30 14
Fiziğin Doğası 1 1 2 2 1
Madde ve Özellikleri 3 2 1 3
Yıldızlar 1 1 1
Kuvvet-Moment-Denge Merkezi-Atışlar 3 2 1 2 3
Optik 3 3 2 3 2
Isı-Sıcaklık-Genleşme 1 1 1
Elektrik-Manyetizma 4 5 6 5 5 3
İndüksiyon 3
Mekanik 10 8 4 5 2 4
Dalgalar 2 3 2 3 1 1
Işık Teorileri ve Fotoelektrik 2 3 1 1 2
Modern Fizik 6 3 2 2
Atom Modelleri 3 2 1 1
Atom Fiziği ve Radyoaktivite 2 3
İş-Güç-Enerji 1 1 2
Astronomi 1 1 1

2018 ile 2017 arasında kıyas yapacağınız zaman kesinlikle soru sayılarını dikkate almalısınız. Çünkü AYT Fizik Soruları toplamda 14 adet. Daha önceki senelerde bu sayı 30’ları buluyordu. Listeyi inceleyerek AYT Fizik Soru Dağılımı hakkında detaylara da erişmiş oluyorsunuz. Burada size tavsiyede bulunacağımız birkaç husus var.

AYT Fizik Soruları Hakkında

 • En çok karşımıza çıkan Mekanik ünitesi geçtiğimiz sene de formunu korudu. Kafadan 4 net yapmak için ünitenin üzerinde durun.
 • Elektrik ve Manyetizma ise Fizik’in alan müfredatının vazgeçilmezi. Hem üniversitede hem de lisede kesinlikle yer alıyor. Bu yüzden fazla sayıda çıkıyor.
 • AYT Fizik Soru Dağılımı geçtiğimiz senelere göre biraz daha keskin olabilir.
 • AYT Fizik Soruları kesinlikle bilgi ölçmekte olup işin detayına girmeden çıkmanızın zor olduğu yapılardır.

Böylece YKS Fizik Konu Dağılımı ve YKS Fizik Soru Dağılımı ile ilgili tüm detayları yerine getirdik. Eğer sizin de YKS Fizik Konuları ve YKS Fizik Soruları hakkında merak ettiğiniz hususlar var ise, lütfen alttaki yorum alanından kafanıza takılanları bizimle paylaşın.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 oy, ortalama: 5,00)
Loading...
 1. Aslında Fizik, Kimya, Matematik herkesin korkulu rüyasıdır. Fakat bunun tek sebebi dersi bilmediğimizden dolayı zor gelmesidir ve sevmememizdir. Çevrenizde hiç gördünüz mü? Matematiği çok iyi bilipte, sevmeyen? Bence YKS ve diğer sınavlara hazırlamadan önce zihnimizi temizlemeliyiz.

 2. Şu ilk konuları ortadan kaldırsalar keşke, fizik dersini ezber dersi haline getiriyorlar. TYT Fizik konularında böyle konular istemiyoruz 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir