YKS Coğrafya Konuları – TYT AYT Coğrafya Soru Dağılımı

YKS Coğrafya Konuları


Sözel ve Eşit Ağırlık öğrencileri için Coğrafya, hayati önem taşıyan bir derstir. Hem Temel Yeterlilik Testi hem de Alan Yeterlilik Testi’nde sorumlu olmalarından dolayı ilgi gösterilmesi gerekir. Sayısal ‘dan hazırlananlar için ise geçtiğimiz senelere göre değeri düşse de yine de sizleri binlerce sıra öne taşıyabilecek etkiye sahiptir. Bu yazımızda detaylı olarak YKS Coğrafya Konu Dağılımı ve YKS Coğrafya Konuları ‘nı inceleyeceğiz.

Tabi bunları yaparken sınavlarda çıkan soruların dağılımlarına da göz gezdireceğiz. Tahmin edeceğiniz üzere genellikle bazı ünitelere daha fazla yoğunlaşılırken bazılarına ise daha az özen gösterilir. Bu yüzden YKS Coğrafya Soru Dağılımı ve YKS Coğrafya Soruları ile ilgili detayları iyi bilmeniz hem daha iyi sonuçlar elde etmenize hem de zamandan tasarruf etmenize katkı sağlayacaktır.

Tüm bunlara geçmeden birkaç kısa bilgilendirmeyi de yapmak isteriz.

 • Temel Yeterlilik Testi’nde çıkan Coğrafya soru sayısı 5’tir. Geçtiğimiz senelere göre ciddi oranda soru sayısında azalma olmuştur. Tüm alanlar bunlardan sorumludur.
 • Alan Yeterlilik Testi’nde eşit ağırlık öğrencileri 6 adet içerik ile karşılaşacaklar. Sözel öğrencileri ise Edebiyat – Sosyal Bilimler -1 testinde 6 ve Sosyal Bilimler-2 testinde 11 olacak şekilde toplam 17 tane sorudan sorumlu olacaktır.
 • İlk oturumda genellikle yoruma dayalı veya genel kültürün ön plana çıktığı başlıklardan sorumlusunuz. Burada amaç temelinizin ne derece olduğunu tespit etmektir.
 • İkinci oturumda ise daha bilgiye dayalı ve detaylı içerikler ile karşılaşacaksınız. Alanınızın yeterliliğinin tespit edilmesi için dikkatli düşünmeniz gereken konular bulunacak.

★★ YKS TÜM DERSLER KONU VE SORU DAĞILIMI İÇİN TIKLAYIN! ★★

TYT Coğrafya Konu Dağılımı

1) Doğa ve İnsan2) Coğrafi Konum
3) Harita Bilgisi4) Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
5) İklim Bilgisi6) Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri
7) Yer’in Şekillenmesi8) İç ve Dış Kuvvetler
9) Toprak Tipleri10) Nüfus
11) Ortak Payda: Bölge12) Ulaşım Yolları
13) Çevre ve İnsan14) Doğal Afetler

TYT Coğrafya Konu Dağılımı ile ilgili detayları incelediğimizde çoğunlukla genel kültür seviyemizde de yer edinen başlıkların bulunduğunu görüyoruz. 14 adet ünite aslında her Türk vatandaşının bilmesi gereken konular. Bu yüzden sadece sınava hazırlık olarak değil, kendinizi geliştirmek adına da çalışmanızı tavsiye ederiz. TYT Coğrafya Konu Dağılımı ‘nı daha detaylı incelemek ve önerilerde bulunmak için aşağıdaki maddeleri oluşturduk.
TYT Coğrafya Konuları Hakkında

 • İlk ünitelerin diğer üniteler ile ilişkisi olmasından dolayı hayati önem taşıdığını söylememiz gerek. Az soru çıkıyor veya kolay diye göz ardı etmemelisiniz. Diğer üniteleri kavrayabilmek için Doğa ve İnsan, İklim Bilgisi gibi başlıklara özen gösterin.
 • YKS ‘nin ilk oturumu yoruma dayalı olmasından dolayı istatistiksel veriler ile çok fazla kafanızı bunaltmayın. Olay yorumlama ile ilgili sorulara öncelik verin.
 • Türkiye’nin Coğrafi Özellikleri yeni sınav sistemi ile birlikte bir tık daha değerli hale gelmiş olabilir. YKS Coğrafya Konuları ‘nı incelerken bunu da aklınızda bulundurun.

TYT Coğrafya Konuları ile ilgili detayları bu şekilde açıklayabiliriz. Şimdi ilk oturumun diğer önemli meselesine geçelim.

TYT Coğrafya Soru Dağılımı

KONULAR2011201220132014201520162017
Coğrafyanın Bölümleri1111
Paralel-Meridyen Özellikleri12111
Dünyanın Şekli Ve Hareketleri11
Harita Bilgisi11111
İklim Bilgisi2324123
Yerin Şekillenmesi3243211
Nüfus Ve Yerleşme221232
Ulaşım Yolları1111
Ekonomik Faaliyetler11111
Ortak Payda: Bölge112121
Doğal Afetler211111
Toplam13131212121212

Şimdi TYT Coğrafya Soru Dağılımı konusuna gelelim. Bilindiği üzere 2013 ile 2017 yılları arasında YGS’de çıkan sayı 12 idi. Bu sene ise bu rakam 5’e indirildi. Haliyle büyük bir karışıklık oluştu. Biz de yksdestek.com olarak elimizden geldiğince bu karışıklığı ortadan kaldırmaya çalışacağız. TYT Coğrafya Soru Dağılımı‘na bakarak birkaç fikir kafamıza yerleşti.

TYT Coğrafya Soruları Hakkında

 • Geçtiğimiz senelerde İklim Bilgisi konusundan ortalama 2-3 adet geldiğini görüyoruz. Bu da TYT Coğrafya Soruları ‘ndan en az 1 tane gelme ihtimalinin olduğunu gösteriyor.
 • Aynı şekilde Yerin Şekillenmesi ünitesi son iki yılda 1’er tane olacak şekilde karşımıza çıkmış. Fakat daha önceleri sayı fazla olduğu için 5 sorudan 1’inin bu ünite olacağını düşünebiliriz.
 • Diğer dağılım ise netlik kazanmadığı ve her an ters köşe olabileceğimizden dolayı kesinlikle Coğrafya’ya tam olarak çalışmalı ve eksiksiz bir şekilde dersle olan bağınızı bitirmelisiniz.
 • Evet, önemi YKS ile birlikte çok az düzeye geldi ama TYT Coğrafya Soruları ‘nın da sıralamanıza direkt etkisi olacak.

İlk oturum ile ilgili tüm kafamıza takılanları hallettiysek şimdi YKS Konu Dağılımı ve YKS Soru Dağılımı’nın ikinci ayağı olan AYT’ye geçelim.

AYT Coğrafya Konu Dağılımı

1) Doğal Sistemler2) Beşeri Sistemler
3) Mekansal Bir Sentez: Türkiye4) Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler
5) Ülkeler ve Uluslararası Örgütler6) Çevre ve Toplum

İlk oturum ile AYT Coğrafya Konu Dağılımı arasında başlık bakımından yarı yarıya bir farkın olduğunu görmüşsünüzdür. Fakat bu sizi sevindirmesin. Çünkü ünitelerin içi oldukça dolu ve her an değişik tipte sorular ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden aşağıdaki uyarılarımızı AYT Coğrafya Konu Dağılımı adına dikkatle okumalısınız.
AYT Coğrafya Konuları Hakkında

 • Her ünitenin alt başlıkları ciddi derecede fazla. Doğal ve Beşeri sistemleri dallandırsak ekstradan 7-8 konu çıkar ünite başına. Bu yüzden fazlaca zaman ayırmanız gereken bir ders.
 • Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testinde çıkan Coğrafya müfredatı hemen hemen aynı. Arada bazen hiç fark edilmeyen farklar oluyor.
 • AYT Coğrafya Konuları açısından ilk iki üniteye dikkatinizi vermenizi öneririm. Buradan sağlam sorular geldiğini gördük geçtiğimiz senelerde.
 • Eşit Ağırlık öğrencileri sadece Sosyal Bilimler – 1 çözeceği için belki her üniteden 1 soru gelebilir fakat sözel öğrencileri için sayı fazla olacağından dolayı eşit dağılım göstermeyecektir.

Böylece AYT Coğrafya Konuları ile ilgili bilgilerimizi verdik. Şimdi soru dağılımına geçelim.

AYT Coğrafya Soru Dağılımı

KONULAR201120122013201520162017
TOPLAM404038383838
Coğrafi Konum44411
Harita Bilgisi – İzohips221
İklim Bilgisi22231
Türkiye’nin İklimi ve Bitki Örtüsü13111
Yerşekilleri322123
Nüfus21234
Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme122213
Enerji Kaynakları5211
Küresel Ticaret211111
Terımı Etkileyen Faktörler331
Hayvancılık112
Türkiye’nin Jeopolitik Konumu232
Çevre ve Toplum22233
Ülkeler76113
Türkiye’de Bölge Sınıflandırılması21
Türkiye’nin Ekonomik Coğrafyası12422
Ekonomik Faaliyetler22141
İç Kuvvetler1
Ortak Payda:Bölge1233
Gelişmiş Gerikalmış Ülkelerin Özellikleri31
Doğal Afetler2231
Ulaşım Yolları122
Nüfus Politikaları11
Doğal Kaynak Kullanımı311
Küresel Çevre Sorunları2122
Türkiye’de Arazi Kullanımı111
Ekosistemde Madde Döngüsü2232
Uygarlıkların Ortaya Çıkışı211
Türkiye’de Sanayi112
Enerji Taşımacılığı111
Sınırşlı Kaynakların Kullanımı13
Gümüz Dünyasından Geleceğin Dünyası1
Ekosistem1
Dünya ve Hareket1
Türkiye’de Doğal Afet1

Yukarıda paylaşmış olduğumuz tablo sizin kafanızı bir hayli karıştırabilir. Bu yüzden yazacaklarımızı dikkatli bir şekilde dinlemenizi tavsiye ederiz. Öncelikle AYT Coğrafya Soru Dağılımı geçmiş senelere göre belirttiğimiz şekildedir. 2019 YKS ve akabinde 2020 YKS ile ilgili veriler ise önümüzdeki zamanlarda eklenecek. Fakat birkaç önemli bilgiyi sizinle paylaşalım AYT Coğrafya Soru Dağılımı hakkında.
AYT Coğrafya Soruları Hakkında

 • Ünite sayısı belirtirken 6 başlıktan bahsettik fakat burada 30’dan fazla alt başlık mevcut. Hepsi kategorilerin, alt kategorisi şeklinde belirtilebilir. Daha detaylı şekilde sizlere aktarmaya çalıştık.
 • Geçmiş senelerde 40 ile 38 arasında değişen sayıdan sorumluydunuz fakat yeni düzenleme ile birlikte eşit ağırlık (6) sözel (17) sual mevcut.
 • Nüfus, yerşekilleri, ülkeler, çevre ve toplum, bölge, Türkiye’de nüfus ve yerleşme son yılların sevilenleri arasında. Bu yüzden sizin de özen göstermeniz AYT Coğrafya Soruları açısından değerli.

3 maddede AYT Coğrafya Soruları ‘nı inceledik. Şimdi YKS Coğrafya Soru Dağılımı ve YKS Coğrafya Soruları ile ilgili tablolarımızı tamamladık. Son olarak sırada merak edilenler var.

YKS Coğrafya Konuları – TYT AYT Coğrafya Soru Dağılımı Merak Edilenler

Soru sayısının azalması YKS Coğrafya Konu Dağılımı ‘nı etkiler mi?

Geçtiğimiz senelerde YKS Coğrafya Konu Dağılımı incelendiğinde çıkan soru sayısı ile paralel gidiyordu. Fakat bu sene büyük bir değişiklik yaşandı, bu yüzden ana başlıklar ve ülkemizi etkileyen konular üzerinde yoğunlaşmanızı tavsiye ederim. Müfredat değişikliğinin yaşanacağını düşünmüyorum. Her sene çok sorulmayanlardan 1 tanesi seçilerek ters köşe yapılmaya çalışır.

YKS Coğrafya Konuları Sözel ve Eşit Ağırlık için Aynı mı?

Merak edilen hususların başında bu geliyor. EA ve SÖZ için YKS Coğrafya Konuları incelendiğinde müfredatın aynı olduğu fakat soru tiplerinde kimi zaman farklılıklar yaşandığı gözlemlendi. Bu açıdan Sosyal Bilimler – 1 ve Sosyal Bilimler -2 testlerindeki genel müfredatın benzer ve hemen hemen aynı olduğunu düşünebilirsiniz. Çoğu dersane veya online eğitim firması da bu yönde hareket ediyor.

YKS Coğrafya Soru Dağılımı ‘nda yoğunlaşma olur mu?

Geçtiğimiz senelerde bazen aynı mantıkta 6-7 sual ile karşılaşıyorduk. Fakat bu seneden itibaren azalan sayı ile birlikte kesinlikle yoğunlaşma olmayacaktır. Aksine eşit bir YKS Coğrafya Soru Dağılımı ‘nın söz konusu olacağını bile düşünebiliriz.

YKS Coğrafya Soruları ‘nda ilk oturum kolay olur mu?

Tüm alanlar için aynı değere sahip olması, Türkçe ve Matematik’in daha fazla önem kazanması ile birlikte yksdestek uzman ekibi YKS Coğrafya Soruları’nın ilk oturumunda çıkanlarının oldukça kolay olacağını düşünmekte. En azından geçtiğimiz senelere nazaran.

Eğer kafanızda takılan bir husus var ise, alt kısımda yer alan yorum alanına merak ettiğiniz meseleyi yazabilirsiniz.
 1. Coğrafya ve tarih dersleri ile ilgili olarak bilgi dağarcığım çok geniş, fakat bunlar tek başına maalesef yeterli olmuyor. Matematiğe de ağırlık vermem gerekiyor. Umarım sınava kadar bir şeyler yapabilirim.

Yorumlar kapalı.