YKS Biyoloji Konuları – TYT AYT Biyoloji Soru Dağılımı

YKS Biyoloji KonularıLise öğrencilerinin bir kısmı için harika bir ders iken, bir kısmı için işkence haline gelen Biyoloji, özellikle yeni sınav sisteminde bir nebze değeri düşse de hala etkili konumda. Bu içeriğimizde YKS Biyoloji Konu Dağılımı ve YKS Biyoloji Konuları hakkında detaylar vererek, sınava hazırlananların içerik bakımından ne ile karşı karşıya kaldıklarını bilmelerini sağlayacağız. İki oturum arasındaki müfredat farkından dolayı öğrenciler kimi zaman gereksiz başlıklar üzerine yoğunlaşıp çalışabiliyor. Bu da tamamen zaman kaybı haline geliyor. Sınav döneminde yapılan bu hataları minimuma indirmek için aşağıdaki paylaşımlarımızı dikkatle okumalı ve listelemelisiniz.

Bir diğer önemli husus ise YKS Biyoloji Soru Dağılımı ile alakalı. Çok fazla zamanı olmayan, ünite ayrımı yapması gerekenler için maksimum fayda sağlayacak geçmiş senelerdeki YKS Biyoloji Soruları ‘nı inceleyerek hangi başlıkların daha önemli, nereden soru geldiğini daha rahat şekilde kestirmek mümkün. Her ne kadar sınav sisteminin değişmesi ile birlikte sayılarda azalma görülse de iyi bir analiz ile yorum yapmak mümkün. Şimdi detaylara geçelim.

★★ YKS TÜM DERSLER KONU VE SORU DAĞILIMI İÇİN TIKLAYIN! ★★

TYT Biyoloji Konu Dağılımı

1) Yaşam Bilimi Biyoloji 2) Canlıların Ortak Özellikleri
3) Canlıların Temel Bileşenleri 4) Hücre ve Yapısı
5) Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırılması 6) Üreme
7) Ekoloji 8) Kalıtım
9) Biyoteknoloji ve Gen Mühendisliği

TYT Biyoloji Konu Dağılımı ‘nın en önemli avantajlarından birisi gerçek anlamda temel düzeyde ünitelerin geçmesi. Yeni sınav sistemi ile Fende karşımıza çıkan soru sayısı 20’ye düşürüldüğü için biyolojiden 6 tane çıkıyor. Aynı şekilde katsayı da düşürüldüğünden dolayı öğrenciler çok fazla önem vermiyor bu derse. Fakat YKS ile birlikte seçici unsurlar bu tarz derslerden gelecektir. Kısacası TYT Biyoloji Konu Dağılımı ile ilgili iyi bir analiz yaparsanız birkaç haftada tüm müfredatı bitirebilirsiniz.

TYT Biyoloji Konuları Hakkında

 • Kalıtım genelde ikinci oturumda karşımıza çıktığı için temel başlıklarda TYT müfredatında yer alacaktır.
 • Hücre ve yapısı da aynı şekilde genel hatları ile soruluyor. Bu yüzden TYT Biyoloji Konuları arasında kendine yer buldu.
 • Canlıların Temel Bileşenleri ise sevilen başlıklardan birisi. Genelde her sene karşımıza çıkıyor.
 • Biyoteknoloji ve Gen Mühendisliği yeni sınav sisteminin mantığına gayet uygun bir ünite. Bu yüzden istatistiklerde çok gözükmese de 2018 itibari ile ciddi önemi olacaktır.
 • TYT Biyoloji Konuları hakkında bir diğer husus ise kuşkusuz ünite sayısının az olması. Bu yüzden 1-2 hafta verimli çalışarak rahatlıkla müfredatı tamamlayabilirsiniz.

YKS Biyoloji Konu Dağılımı ‘nın ilk oturum için olan kısmını tamamladık. YKS Biyoloji Konuları ‘nın ikinci kısmını ise AYT bölümünde ele alacağız.

TYT Biyoloji Soru Dağılımı

KONULAR 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Canlıların Temel Bileşenleri 1 1 1 2 1 3 3
Hücre Ve Yapısı 2 1 2 2 1 2
Ekoloji 1 1 2 2 2 1
Duyu Organları 1 1
Hücre Bölünmeleri 1 1 1 1 1
Madde Geçişleri 1 1 1 1 1 2
Nükleik Asitler 1
Sınıflandırma 1 1 2 1 1
Bakteri 2 1
Enzimler 2
Bitkiler Biyolojisi 3 2 1 1 2 1 1
Kalıtım ve Evrim 2 2 1 2 1 2 2
Canlıların Ortak Özellikleri 1 1
Metabolizma 1 1
Sistemler 2 1 1 1 2
Toplam 13 13 13 13 13 13 13

Daha detaylı şekilde görmeniz açısından üniteleri ayırarak liste oluşturduk. YGS ‘de karşımıza çıkan 2011 – 2017 arası sonuçlar gördüğünüz gibidir. Buradan TYT Biyoloji Soru Dağılımı hakkında fikir sahibi olmamız mümkün. Dikkat etmemiz husus ise eskiden 13 olan rakam artık 6’ya indi. Bu yüzden aynı üniteden 2 veya daha fazla gelme ihtimali oldukça düşük. Bu da TYT Biyoloji Soru Dağılımı ‘nı önümüzdeki senelerde değiştirecektir.

TYT Biyoloji Soruları Hakkında

 • Bitkiler ve Kalıtım konuları müfredatın öne çıkanlarından. Fark ettiyseniz her sene muhakkak en az 1 tane geliyor ünite başına. Önümüzdeki yıllarda da kesin çıkacak gözüyle bakabilirsiniz.
 • TYT Biyoloji Soruları arasında bir diğer önemli mesele Canlıların Temel Bileşenleri. Aynı şekilde her sene kendine yer bulmuş durumda. Çalışılacaklar arasında üst sıralara yerleştirebilirsiniz.
 • Ekoloji 2017’de çıkmasa da özellikle yeni müfredat ve sınav sistemi ile birlikte çok sevilecek gibi duruyor. Ekip olarak en az 1 tane bekliyoruz.
 • Nükleik Asitler genelde AYT kısmında yer bulduğu için TYT Biyoloji Soruları arasında çıkacağını düşünmüyoruz.

YKS Biyoloji Soru Dağılımı ‘nın ilk oturum için olan safhasını geride bıraktık. AYT bölümünde YKS Biyoloji Soruları ‘nın ikinci oturum içni olanlarına yer vereceğiz.

AYT Biyoloji Konu Dağılımı

1) Biyoloji Bilimi 2) Canlıların Yapısında Bulunan Temel Bileşenler
3) Hücrenin Yapısı ve İşlevi 4) Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırması
5) Üreme 6) İnsanda Üreme Sistemi
7) Kalıtım 8) Modern Genetik Uygulamaları
9) Ekosistem Ekolojisi 10) Dünyamız
11) Canlılarda Enerji Dönüşümü 12) Solunum
13) İnsan Fizyolojisi 14) Endokrin Sistemi
15) Duyu Organları 16) Destek ve Hareket Sistemi
17) Sindirim Sistemi 18) İnsanda Sinir Sistemi
19) Dolaşım Sistemi 20) Genden Proteine
21) Hayatın Başlangıcı ve Evrim 22) Bitkisel Dokular
23) Bitki Biyolojisi 24) Kominite ve Popülasyon Ekolojisi

İkinci oturumda sayısaldan soru çözecek öğrencilerin en büyük şikayeti AYT Biyoloji Konu Dağılımı ‘nın çok fazla olması. Görüldüğü üzere toplamda 24 üniteden bahsedebiliyoruz. Fakat buradaki sindirim, dolaşım vs. sistemlerini tek bir başlıkta da toplamamız mümkün. Fakat kendi içinde zaten ciddi oranda içerik bulundurmasından dolayı ayrı ayrı sizlere sunduk. AYT Biyoloji Konu Dağılımı incelendiğinde ortalama 1 aylık bir sürede tüm içeriklerin tamamlanabileceğini söylemek mümkün.

AYT Biyoloji Konuları Hakkında

 • İlk oturumdakilerin haricinde ciddi oranda yeni bilgilerin yer aldığını söyleyebiliriz.
 • AYT Biyoloji Konuları ‘nda en önemli kısım kuşkusuz Sistemler. Dallanarak da ilerlenen sistemlerden çok fazla soru geliyor. Kimya’da Organik Kimya, Matematik’te İntegral ne ise Biyoloji’de de Sistemler aynı ayardadır.
 • Genelde 4. sınıf müfredatında yer alan üniteler ve içerikler üzerinde yoğunlaşılıyor. Bu yüzden AYT Biyoloji Konuları ‘nı 12. sınıf olarak nitelendirebiliriz. Çok az bir miktarı ise 11. sınıftan.

YKS Biyoloji Konu Dağılımı’nın ikinci aşamasını da tamamladık. YKS Biyoloji Konuları ile ilgili bahsetmemiz gerekenleri bitirdiğimize göre şimdi ikinci oturumun soru dağılımına geçebiliriz.

AYT Biyoloji Soru Dağılımı

KONULAR 2012 2013 2015 2016 2017 2018
TOPLAM 30 30 30 30 30 13
Hücre 1 1 2 3 1 1
CTB 1 1 1 3
Enzimler 1
Sınıflandırma 1 1 2 2 2 1
Ekoloji 4 4 5 4 6 2
Hücresel solunum 2 2 2 2
Fotosentez 1 1 1 1 1
Hücre bölünmeleri 1 1 2 1 3
Evrim 4 2
Protein Sentezi 1 1 1 1 1
Kalıtım 3 4 5 2
Bitki biyolojisi 6 3 3 1 2 1
Üreme-Gelişme 1 1 2 2 1
Hayvanlarda davranış 1 1 1 1 1 1
Sistemler 10 7 5 6 6 3

AYT Biyoloji Soru Dağılımı ‘nı incelediğimizde LYS zamanında çıkanlar ile YKS 2018’de çıkanları mukayese ederek 2019 ve diğer yıllar için yorum yapabiliyoruz. Bu açıdan öncelikle hangi başlıktan kaç soru geldiğini tespit etmeli ardından da değişim grafiğini çözümlemeliyiz. YKSDestek olarak bu konuda yaptığımız çalışmalar sonucunda AYT Biyoloji Soru Dağılımı açısından önerilerimizi aşağıda sıraladık.

AYT Biyoloji Soruları Hakkında

 • Sistemler sınavın öne çıkanlarından. Geçtiğimiz senelerde sayının 5’te 1’i gelirken 2018’de ise 4’te 1’i sistemlerden geldi diyebiliriz.
 • Ekoloji 2017 ile birlikte tavan yaptıktan sonra sayı oranına göre düşerek geçen sene 2 kere karşımıza çıktı. Fakat biz bu ünitenin yeni sınav sistemine oldukça uygun olduğunu düşünüyoruz.
 • Hücre, Üreme, Hayvanlarda davranış, Sınıflandırma gibi birkaç ünite ise vazgeçilmezler arasında kendine yer buluyor. AYT Biyoloji Soruları tablosunda bunu rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

AYT Biyoloji Soruları ‘nı da tamamladığımıza göre YKS Biyoloji Soru Dağılımı ve YKS Biyoloji Soruları hakkındaki tüm bilgileri de paylaşmış olduk. Eğer kafanıza takılan bir husus var ise yorum alanından bize ulaşabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 oy, ortalama: 4,67)
Loading...

Merak ettiğin soruyu sor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir