YKS Biyoloji Konuları – TYT AYT Biyoloji Soru Dağılımı

YKS Biyoloji Konuları


Lise öğrencilerinin bir kısmı için harika bir ders iken, bir kısmı için işkence haline gelen Biyoloji, özellikle yeni sınav sisteminde bir nebze değeri düşse de hala etkili konumda. Bu içeriğimizde YKS Biyoloji Konu Dağılımı ve YKS Biyoloji Konuları hakkında detaylar vererek, sınava hazırlananların içerik bakımından ne ile karşı karşıya kaldıklarını bilmelerini sağlayacağız. İki oturum arasındaki müfredat farkından dolayı öğrenciler kimi zaman gereksiz başlıklar üzerine yoğunlaşıp çalışabiliyor. Bu da tamamen zaman kaybı haline geliyor. Sınav döneminde yapılan bu hataları minimuma indirmek için aşağıdaki paylaşımlarımızı dikkatle okumalı ve listelemelisiniz.

Bir diğer önemli husus ise YKS Biyoloji Soru Dağılımı ile alakalı. Çok fazla zamanı olmayan, ünite ayrımı yapması gerekenler için maksimum fayda sağlayacak geçmiş senelerdeki YKS Biyoloji Soruları ‘nı inceleyerek hangi başlıkların daha önemli, nereden soru geldiğini daha rahat şekilde kestirmek mümkün. Her ne kadar sınav sisteminin değişmesi ile birlikte sayılarda azalma görülse de iyi bir analiz ile yorum yapmak mümkün. Şimdi detaylara geçelim.

★★ YKS TÜM DERSLER KONU VE SORU DAĞILIMI İÇİN TIKLAYIN! ★★

TYT Biyoloji Konu Dağılımı

1) Yaşam Bilimi Biyoloji2) Canlıların Ortak Özellikleri
3) Canlıların Temel Bileşenleri4) Hücre ve Yapısı
5) Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırılması6) Üreme
7) Ekoloji8) Kalıtım
9) Biyoteknoloji ve Gen Mühendisliği

TYT Biyoloji Konu Dağılımı ‘nın en önemli avantajlarından birisi gerçek anlamda temel düzeyde ünitelerin geçmesi. Yeni sınav sistemi ile Fende karşımıza çıkan soru sayısı 20’ye düşürüldüğü için biyolojiden 6 tane çıkıyor. Aynı şekilde katsayı da düşürüldüğünden dolayı öğrenciler çok fazla önem vermiyor bu derse. Fakat YKS ile birlikte seçici unsurlar bu tarz derslerden gelecektir. Kısacası TYT Biyoloji Konu Dağılımı ile ilgili iyi bir analiz yaparsanız birkaç haftada tüm müfredatı bitirebilirsiniz.
TYT Biyoloji Konuları Hakkında

 • Kalıtım genelde ikinci oturumda karşımıza çıktığı için temel başlıklarda TYT müfredatında yer alacaktır.
 • Hücre ve yapısı da aynı şekilde genel hatları ile soruluyor. Bu yüzden TYT Biyoloji Konuları arasında kendine yer buldu.
 • Canlıların Temel Bileşenleri ise sevilen başlıklardan birisi. Genelde her sene karşımıza çıkıyor.
 • Biyoteknoloji ve Gen Mühendisliği yeni sınav sisteminin mantığına gayet uygun bir ünite. Bu yüzden istatistiklerde çok gözükmese de 2018 itibari ile ciddi önemi olacaktır.
 • TYT Biyoloji Konuları hakkında bir diğer husus ise kuşkusuz ünite sayısının az olması. Bu yüzden 1-2 hafta verimli çalışarak rahatlıkla müfredatı tamamlayabilirsiniz.

YKS Biyoloji Konu Dağılımı ‘nın ilk oturum için olan kısmını tamamladık. YKS Biyoloji Konuları ‘nın ikinci kısmını ise AYT bölümünde ele alacağız.

TYT Biyoloji Soru Dağılımı

KONULAR2011201220132014201520162017
Canlıların Temel Bileşenleri1112133
Hücre Ve Yapısı212212
Ekoloji112221
Duyu Organları11
Hücre Bölünmeleri11111
Madde Geçişleri111112
Nükleik Asitler1
Sınıflandırma11211
Bakteri21
Enzimler2
Bitkiler Biyolojisi3211211
Kalıtım ve Evrim2212122
Canlıların Ortak Özellikleri11
Metabolizma11
Sistemler21112
Toplam13131313131313

Daha detaylı şekilde görmeniz açısından üniteleri ayırarak liste oluşturduk. YGS ‘de karşımıza çıkan 2011 – 2017 arası sonuçlar gördüğünüz gibidir. Buradan TYT Biyoloji Soru Dağılımı hakkında fikir sahibi olmamız mümkün. Dikkat etmemiz husus ise eskiden 13 olan rakam artık 6’ya indi. Bu yüzden aynı üniteden 2 veya daha fazla gelme ihtimali oldukça düşük. Bu da TYT Biyoloji Soru Dağılımı ‘nı önümüzdeki senelerde değiştirecektir.

TYT Biyoloji Soruları Hakkında

 • Bitkiler ve Kalıtım konuları müfredatın öne çıkanlarından. Fark ettiyseniz her sene muhakkak en az 1 tane geliyor ünite başına. Önümüzdeki yıllarda da kesin çıkacak gözüyle bakabilirsiniz.
 • TYT Biyoloji Soruları arasında bir diğer önemli mesele Canlıların Temel Bileşenleri. Aynı şekilde her sene kendine yer bulmuş durumda. Çalışılacaklar arasında üst sıralara yerleştirebilirsiniz.
 • Ekoloji 2017’de çıkmasa da özellikle yeni müfredat ve sınav sistemi ile birlikte çok sevilecek gibi duruyor. Ekip olarak en az 1 tane bekliyoruz.
 • Nükleik Asitler genelde AYT kısmında yer bulduğu için TYT Biyoloji Soruları arasında çıkacağını düşünmüyoruz.

YKS Biyoloji Soru Dağılımı ‘nın ilk oturum için olan safhasını geride bıraktık. AYT bölümünde YKS Biyoloji Soruları ‘nın ikinci oturum içni olanlarına yer vereceğiz.

AYT Biyoloji Konu Dağılımı

1) Biyoloji Bilimi2) Canlıların Yapısında Bulunan Temel Bileşenler
3) Hücrenin Yapısı ve İşlevi4) Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırması
5) Üreme6) İnsanda Üreme Sistemi
7) Kalıtım8) Modern Genetik Uygulamaları
9) Ekosistem Ekolojisi10) Dünyamız
11) Canlılarda Enerji Dönüşümü12) Solunum
13) İnsan Fizyolojisi14) Endokrin Sistemi
15) Duyu Organları16) Destek ve Hareket Sistemi
17) Sindirim Sistemi18) İnsanda Sinir Sistemi
19) Dolaşım Sistemi20) Genden Proteine
21) Hayatın Başlangıcı ve Evrim22) Bitkisel Dokular
23) Bitki Biyolojisi24) Kominite ve Popülasyon Ekolojisi

İkinci oturumda sayısaldan soru çözecek öğrencilerin en büyük şikayeti AYT Biyoloji Konu Dağılımı ‘nın çok fazla olması. Görüldüğü üzere toplamda 24 üniteden bahsedebiliyoruz. Fakat buradaki sindirim, dolaşım vs. sistemlerini tek bir başlıkta da toplamamız mümkün. Fakat kendi içinde zaten ciddi oranda içerik bulundurmasından dolayı ayrı ayrı sizlere sunduk. AYT Biyoloji Konu Dağılımı incelendiğinde ortalama 1 aylık bir sürede tüm içeriklerin tamamlanabileceğini söylemek mümkün.
AYT Biyoloji Konuları Hakkında

 • İlk oturumdakilerin haricinde ciddi oranda yeni bilgilerin yer aldığını söyleyebiliriz.
 • AYT Biyoloji Konuları ‘nda en önemli kısım kuşkusuz Sistemler. Dallanarak da ilerlenen sistemlerden çok fazla soru geliyor. Kimya’da Organik Kimya, Matematik’te İntegral ne ise Biyoloji’de de Sistemler aynı ayardadır.
 • Genelde 4. sınıf müfredatında yer alan üniteler ve içerikler üzerinde yoğunlaşılıyor. Bu yüzden AYT Biyoloji Konuları ‘nı 12. sınıf olarak nitelendirebiliriz. Çok az bir miktarı ise 11. sınıftan.

YKS Biyoloji Konu Dağılımı’nın ikinci aşamasını da tamamladık. YKS Biyoloji Konuları ile ilgili bahsetmemiz gerekenleri bitirdiğimize göre şimdi ikinci oturumun soru dağılımına geçebiliriz.

AYT Biyoloji Soru Dağılımı

KONULAR201220132015201620172018
TOPLAM303030303013
Hücre112311
CTB1113
Enzimler1
Sınıflandırma112221
Ekoloji445462
Hücresel solunum2222
Fotosentez11111
Hücre bölünmeleri11213
Evrim42
Protein Sentezi11111
Kalıtım3452
Bitki biyolojisi633121
Üreme-Gelişme11221
Hayvanlarda davranış111111
Sistemler1075663

AYT Biyoloji Soru Dağılımı ‘nı incelediğimizde LYS zamanında çıkanlar ile YKS 2018’de çıkanları mukayese ederek 2020 ve diğer yıllar için yorum yapabiliyoruz. Bu açıdan öncelikle hangi başlıktan kaç soru geldiğini tespit etmeli ardından da değişim grafiğini çözümlemeliyiz. YKSDestek olarak bu konuda yaptığımız çalışmalar sonucunda AYT Biyoloji Soru Dağılımı açısından önerilerimizi aşağıda sıraladık.
AYT Biyoloji Soruları Hakkında

 • Sistemler sınavın öne çıkanlarından. Geçtiğimiz senelerde sayının 5’te 1’i gelirken 2018’de ise 4’te 1’i sistemlerden geldi diyebiliriz.
 • Ekoloji 2017 ile birlikte tavan yaptıktan sonra sayı oranına göre düşerek geçen sene 2 kere karşımıza çıktı. Fakat biz bu ünitenin yeni sınav sistemine oldukça uygun olduğunu düşünüyoruz.
 • Hücre, Üreme, Hayvanlarda davranış, Sınıflandırma gibi birkaç ünite ise vazgeçilmezler arasında kendine yer buluyor. AYT Biyoloji Soruları tablosunda bunu rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

AYT Biyoloji Soruları ‘nı da tamamladığımıza göre YKS Biyoloji Soru Dağılımı ve YKS Biyoloji Soruları hakkındaki tüm bilgileri de paylaşmış olduk. Eğer kafanıza takılan bir husus var ise yorum alanından bize ulaşabilirsiniz.
 1. YKS Geometri konuları hakkında kafamda çok soru vardı, verdiğiniz bilgiler beni rahatlattı. Teşekkürler.

Yorumlar kapalı.