Vanaların Alanları

Gövdedeki açıklığın kapağı bonet olup, bir vananın en önemli ikinci sınırıdır. Vana gövdeleri gibi, bonetler de birçok tasarımda ve modelde mevcuttur.

Bonet, vana gövdesi üzerinde bir kapak görevi görür, gövde ile aynı malzemeden dökülür veya dövme çelikten üretilir. Genellikle gövdeye dişli, civatalı veya kaynaklı bir bağlantıyla bağlanır. Vana imalatı sırasında, gövde içine gövde, disk vb. gibi dahili parçalar yerleştirilir ve daha sonra bonet bütün parçaların bir arada tutulması için birleştirilir.

Her durumda, bonetin gövdeye bağlanmalı bir basınç sınırı olarak düşünülür. Bu, boneti gövdeye bağlayan birleştirme cıvataları basınç tutucu parçalar demektir. Vana bonetleri, çoğu vana için bir gereklilik olmasına rağmen endişe kaynağıdır. Bonetler vanaların üretimini zorlaştırabilir, vana boyutunu artırabilir, vana maliyetinin önemli bir maliyet bölümünü temsil edebilir ve potansiyel sızıntı için bir kaynaktır.

Çok çeşitli endüstriyel uygulamalarda birçok vana tasarımı, tipi ve modeli (Gate Vanalar, Globe Vanalar, Ball Vanalar, Plug Vanalar, Kontrol Vanaları v.b.) vardır.

Vana Trimi

Akış ortamıyla temas eden sökülebilir ve değiştirilebilir vana iç parçaları toplu olarak Vana Trimi olarak adlandırılır. Bu parçalar arasında vana yuvaları, disk,salmastra, aralık elemanları, kılavuzlar, burçlar ve iç yaylar bulunur. Akış ortamıyla da temas eden vana gövdesi, bonet kapağı vb. Vana trimi olarak kabul edilmez.

  İngiltere’de Üniversite Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bir vananın trim performansı, disk ve oturma arabirimi ve disk konumu ile oturma arasındaki ilişkiyle belirlenir. Birleştirme sonucuyla, temel hareketler ve akış kontrolü mümkündür. Dönme hareketli birleştirme tasarımlarında, disk akışın sağlanmasında bir değişiklik meydana getirmek için oturma yüzeyinin ötesine kayar. Doğrusal hareketli birleştirme tasarımlarında, disk, dikey olarak hareket edince oturma yüzeyindeki halka boşa çıkar, akış sağlanır.

Vana montaj parçaları, farklı kuvvetler ve koşullara dayanabilmeleri için gereken farklı özelliklerdeki çeşitli malzemelerden yapılabilirler. Burçlar ve salmastra ringleri, vana diski ve oturma yüzeyi ile aynı güç ve koşullarla karşılaşmazlar.