Uzay Mühendisliği Taban Puanları – Başarı Sıralaması (2019-2020)

uzay mühendisliği taban puanları

Üniversite alternatifi bakımından oldukça kısır bir bölümle taban puanlarına devam ediyoruz. Türkiye’de sadece 2 üniversitede yer alan ve kontenjan bakımından da oldukça az kişi alan bu bölüme dahil olmak için çalışmak oldukça önemli. İş imkanı bakımından da kafalarda soru işareti olsa da uluslararası firmaların gözdesi olabilir, gelecekte harika işler çıkarabilirsiniz. Uzay Mühendisliği Taban Puanları konusunda 2019 – 2020 verilerini sizlere sunarken ayrıca Uzay Mühendisliği Başarı Sıralaması hakkında da detaylara yer vereceğiz.

Uzay Mühendisliği Nedir?

Fizik ve astronomi üzerine yoğunlaşılan ve tamamen uzay araçlarının yapımı – kontrolü ve teknolojileri ile ilgilenen bir mühendislik disiplinidir. Özellikle devlet kontrolünde olan uzay teknolojisine yeni bir soluk getiren Space-X ‘ten sonra özel şirketlerin ön plana çıkacağını düşündüğümüz çağımızda şu an için astronomik değerlerde bir meslek dalı olsa da birkaç yıl içinde büyük bir önem kazanacağını düşünüyoruz.

Uzay Mühendisliği İş İmkanları

Birçok gelişmiş ülkenin NASA gibi projeleri, kurumları bulunur. Bu kurumlarda kendinize çalışma imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca Space-X ile birlikte başlayan özel sektör furyasında da kendinize iş imkanı yaratabiliyorsunuz. Ayrıca uydular ile ilgili çalışmalarda da bulabilirsiniz. Türksat gibi ülkemizin yerli işletmelerinde çalışabilirsiniz. Fakat genel anlamda uzay mühendisliği iş imkanlarının %95’i yurtdışı kaynaklı olacaktır. Bu yüzden şimdiden kendinizi hazırlayın.

  Uluslararası Ticaret Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Uzay Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Mevcut?

Ülkemizde bu mühendislik dalı için bir kısırlık söz konusu. Uzay mühendisliği hangi üniversitelerde var sorusunu sorduğumuzda karşımıza sadece iki adet üniversite çıkıyor. Bunlardan bir tanesi 15-20 senelik bölüm geçmişi bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve iki sene önce faaliyete geçen Türk Hava Kurumu Üniversitesi. Yani İstanbul ve Ankara’dan iki seçeneğimiz var.

Uzay Mühendisliği Müfredatı

Aşağıdaki tabloda yer alan Uzay Mühendisliği taban puanları 2019 ‘dan önce sizlere müfredat hakkında bilgi vermek istedik. İTÜ’yü baz aldığımızsa Makine, Elektrik-Elektronik vb. mühendisliklerinin ortak konularının bulunduğu bir uzay mühendisliği müfredatından söz edebiliriz.

Fizik, termodinamik, numerical methods, ısı transferi ve direkt uzay araçları derslerinin bulunduğu 4 senelik bir ders planlaması bulunuyor. Genel bazda incelendiğinde fizik, kimya, matematik analizi vb. konular üzerine yoğunlaşıldıktan sonra direkt bölümün teknik derslerini görmektesiniz.

Uzay Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Geçtiğimiz senelere göre incelediğimizde uzay mühendisliği için kaç puan gerekir sorusunun cevabı olarak 460 – 470 düzeyinde bir puan almak gerekir. İTÜ’de ortalama 60 kontenjan açılırken Türk Hava Kurumu’nda tam burslu için sadece 4 kontenjan bulunuyor. Bu aşamada çok çalışmanız ve uzay mühendisliği başarı sıralaması bakımından ilk 15 bin içine girmeniz gerekecektir.

  Moda Yönetimi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Sizlere aşağıda THK’nun %100 burslu, %50 burslu ve %25 burslu puanlamaları ve İTÜ puanlamalarını içeren bir taban puanları tablosu sunuyoruz. Uzay mühendisliği taban puanları 2020 sonuçlarını buradan değerlendirebilirsiniz.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
İSTANBUL TEKNİK Ü.Uzay Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün60465,4146717439
TÜRK HAVA KURUMU Ü. (ANKARA)Uzay Mühendisliği (İngilizce)MFBurslu4443,5471527458
TÜRK HAVA KURUMU Ü. (ANKARA)Uzay Mühendisliği (İngilizce)MF%25 İnd.4
TÜRK HAVA KURUMU Ü. (ANKARA)Uzay Mühendisliği (İngilizce)MF%50 İnd.32DolmadıDolmadı

Bu değerler 2018 – 2019 sonucuna göre düzenlenmiştir. Güncel veriler resmi kaynaklardan geldiği takdirde hızlı bir şekilde düzenleme sağlayacağız. Eğer kaç puan almanız gerektiği konusunda bilginiz yok ise bizim yks puan hesaplama robotumuzu kullanabilirsiniz. Böylece hangi dersten en az kaç net çıkarmanız gerektiği konusunda da bilgi alabilirsiniz. YKS Puan Hesaplama servisimize bu linkten ulaşabiliyorsunuz.

  Antropoloji Bölümü Taban Puanları - Başarı Sıralaması (2019-2020)

İçindekiler