Skip to main content

Üniversite Tercih Robotu

Üniversite

Bölüm

Şehir

Puan Aralığı

-

Sıralama Aralığı

-

Puan Türü

Üniversite Tercih Robotu – Tercih Rehberi
Üniversite Tercih Rehberi Nedir?

Yeni sınav sistemi ile birlikte pek çok önemli konunun kafa karışıklığını da getirdiğini görüyoruz. Bunların başında üniversitelerin taban puanları, sıralamaları arasındaki ilişkiler. Öğrenciler ismi YKS olarak belirtilen ve TYT – AYT olarak iki farklı oturumda incelenen bir sınava girdi. Bu sınavda soru sayıları, soru kaliteleri ise gözle görülür şekilde farklıydı. Peki bu farklılıkla birlikte puanlarda, sıralamalarda ne gibi değişiklikler getirecekti?
İşte tam bu durumda devreye Üniversite Tercih Rehberi girmektedir. Bu sistemlerin temel amacı öğrencilerin daha rahat ve kolay şekilde gitmek istedikleri üniversiteyi seçme imkanı tanımasıdır. Genellikle puan türü, taban puan ve sıralama gibi faktörlere göre oluşturulan bu yazılımların en doğru ve kalitelisi kuşkusuz YKSDestek.com adresinde mevcuttur.

Üniversite Tercih Robotu Nedir?

Üniversiteler için hazırlanan tercih rehberleri ile üniversite tercih robotu arasında önemli farklılıklar bulunur. Rehberlerdeki temel amaç size yol göstermek ve istediklerinizi bulmanızı sağlamaktır. Üniversite Tercih Robotu ise temelinde öğrencinin kıstaslarına göre en uygun üniversite, bölüm ilişkisini kurmaktır. Her üniversite tercih robotu sistemi bir üniversite tercih rehberi iken rehberler ise robot olmayabilir.
Üniversite Tercih Robotunda yapay zekanın ve veri analizinin büyük bir önemi vardır. YKS puan hesaplama da yaptığımız gibi eski sınavlardaki durumları ve ÖSYM tarafından belirtilen kurallar dahilinde bir yapay zeka oluşturarak sizlere en doğru sonucu aktarmaya çalıştık.

ÖSYM Tercih Robotu Nedir?

2020 ösym tercih robotundaki en önemli sorun kuşkusuz ilk defa yapılan bir sınav olmasından dolayı daha önceki yıllar ile karşılaştırmanın çok güç olması. Eylül 2018 gibi taban puanlar açıklanacak olsa bile sadece bir sınav ile kıyaslama yapmak çok doğru değildir. YGS – LYS sınav sisteminde en az 4-5 senenin kıyasını yaparken YKS ‘de ise sadece 1 geçmiş sınav bulunacak. Bu da kimi zaman sizi yanlış sonuçlara götürebilir.

Üniversite Taban Puan Nedir?

En çok merak ettiğiniz konuların başında bu soru gelmektedir. Üniversite taban puanlarını öğrenmeniz yönünde size dayatmalarda bulunulur. Peki taban puan nedir? Bir üniversitenin, bir bölümünün bir önceki üniversite sınavında aldığı en kötü puanlı öğrenci o üniversitenin o bölümünün taban puanını belirler. Kısacası, 100 kontenjanı bulunan bir üniversiteye birinci giren kişi 500 puan almışsa, sonuncu giren kişi ise 420 puan almışsa taban puan 420 olarak belirlenir.

Aynı mantıkla tavan puan ise 500 olarak belirlenir. Buradan çıkaracağınız sonuçta ilk sırada giren kişinin aldığı puan tavan puanı belirler.

Üniversite Başarı Sıralaması Nedir?

Üniversite Tercih Robotu


Rehber hocalarınızla görüşmüşseniz onların da size her zaman söyleyeceği şey puana değil sıralamaya odaklanmanız. Çünkü bir bölüme yerleşeceğiniz zaman sizin için önemli olan oranın üniversite başarı sıralamasıdır. ÖSYM siz öğrencileri yerleştirirken verdiğiniz tercihleri ve kaçıncı sırada olduğunuzu göz önüne alır.

Örnek vermek gerekirse, 11.820. oldunuz ve ilk sıraya A(başarı sıralaması 12 bin olsun) okulu B bölümünü yazdınız. Aynı şekilde başka bir öğrenci 11.200. oldu ve ilk sıraya C(başarı sıralaması 10 bin olsun) okulu D bölümünü yazdı. Fakat ikinci sıraya A okulu (yani sizin yazdığınız okul) ve B bölümünü yazdı. Şimdi tercihler yapılırken öğrenciler bir algoritma ile yerleştirilir. Mesela rakibiniz C okulunu kazanamamış olsun, böylece ilk tercihi geçilir ve sıra ikinci tercihe gelir. O seçiminizde de sadece 1 kontenjan boş olsun. İşte o zaman sizin rakibiniz sıralamada önünüzde olduğu için yerleşir. Siz ise ilk tercihinize yerleşemezsiniz. Üniversite başarı sıralaması işte bu yüzden çok önemlidir.
Üniversite Tercih Rehberi Kullanımı

Sitemizde bulunan yazılımdan tam verim almanız ve sizin için en doğrusuna ulaşmanız adına birkaç uyarıda ve tanımlamada bulunmak istedik. Bu işlemleri okuyup yerine getirmeniz dahilinde siz de en iyi bölüme yerleşeceksiniz. Bu konuda alt başlıklarımızı şu şekilde belirledik:

 • Üniversite Seçimi
 • Bölüm Seçimi
 • Şehir Seçimi
 • Eğitim Süresi Seçimi
 • Üniversite Türü Seçimi
 • Puan Aralığı Seçimi
 • Sıralama Aralığı Seçimi
 • Puan Türü Seçimi

Üniversite Tercihi Seçimi

Bir öğrencinin sonuçlarına uygun şekilde bir üniversite ve bölüm bulması oldukça zordur. Bu yüzde ÖSYM tercih rehberinde birden fazla okula ve alana yoğunlaşılması tavsiye edilir. YKSDestek ekibi olarak sizlere tavsiyemiz en çok istediğiniz ve olması en muhtemel üniversitenin daha iyisi olan 2 okul ve daha alt sırasında olan 2 okul belirlemeniz yönünde.

Bölüm Tercihi Seçimi

Öğrencilerin büyük bir miktarı tek bir alan üzerine yoğunlaşmaktadır. Eskiden bu alanlar 16 adet iken yeni sınav sistemi olan YKS’de 4’e düşürüldü. Fakat bölümlerde herhangi bir farklılık olmadı. Hala aynı bölümler ve yeni üniversite bölümleri mevcut. ÖSYM bölüm tercihinizi yaparken istediğiniz mesleği göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin bilgisayar mühendisliği okumak istiyorsanız sıralama yaparken bilgisayar mühendisliği bölümlerini ön plana alıp onun yanında elektrik, mekatronik gibi yerleri de yazabilirsiniz.

Şehir Tercihi Seçimi

Lise çağını tamamlamış, üniversiteye geçmeye hazırlanan kişilerdeki temel hayallerden biri de okuyacakları okulun hangi şehirde olacağıdır. İstanbul, İzmir, Eskişehir, Ankara gibi illerimiz bu konuda ilk sırayı çeker. Özellikle bazı ilçe ve şehirler üniversite kenti olarak bilinir. Siz de alacağınız puana istinaden hangi ilde, hangi ilçede yaşayacağınızı düşünerek ona göre tercih listesi oluşturabilirsiniz. Örneğin İstanbul’da yaşamayı istiyorsanız ikinci faktör olarak Anadolu yakası mı Avrupa yakası mı olacağına karar verebilirsiniz.

Eğitim Süresi Seçimi

Ülkemizde eğitim süresi veya çeşidi olarak iki durumu listelemekteyiz. Bunlardaki temel faktör bölüm farklılıkları ve eğitim süreleridir.

Önlisans Üniversite Eğitimi

Önlisans bölümler genelde ana bölümlerin aksine daha spesifik bölümlerdir. Meslek yüksekokulları gibi eğitim kurumlarında 2 yıllık bölümlerden söz edebiliriz. 4 yıllık olarak TIP bulunurken bunun çok çok spesifik ürünü olan Anestezi bölümü ise 2 yıllık önlisans programıdır.

Önemli bir bilgilendirmede de fayda var. Önlisans bölümlerine girmek için TYT puanı göz önüne alınmaktadır. Kısacası AYT’ye girmeden bu bölümlere yerleşebilirsiniz.

Lisans Üniversite Eğitimi

4 yıl ve üzeri eğitim veren bölümler genelde Lisans eğitim üzerine kuruludur. Tabi bazıları için eğitim süresi dört senenin üzerine çıkabiliyor. Örneğin TIP 6 sene, Diş Hekimliği 5 sene, Eczacılık 5 senedir. Bu konuda tercih yaparken eğitim sürelerini de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Üniversite Türü Seçimi

Üniversite Tercih Robotu’nda bir diğer önemli faktör üniversite türleridir. Şu an sizlere sunduğumuz hizmette 4 temel seçenek bulunur. Bunları aşağıda detaylı olarak sıralamakta fayda var.

Devlet Üniversiteleri

Türkiye’de en çok tercih edilen üniversite türü kuşkusuz devlet üniversiteleridir. Ücretsiz eğitim sağlaması, köklü okullar olması gibi faktörler göz önüne alındığında ve üstüne özel üniversitelerdeki eğitim ücretlerinin yüksek olmasından dolayı devlet okulları her zaman bir adım önde oluyor.

Vakıf Üniversiteleri

Vakıf üniversiteleri ise genel anlamda ücretli eğitim veren ve indirim türlerine göre de ayrılabilen okullardır. Genelde %100, %75, %50, %25 ve indirimsiz olmak üzere beş seçenek ile listelerde yer alırlar. İndirim tutarlarına göre de sıralamalar farklıdır. Örneğin %100 burs için o okulun o bölümü ilk 500’ü alıyorsa, %50 için ilk 10000’den alım yapar.
KKTC Üniversiteleri

Türkiye sınırlarının dışında hemen hemen aynı statüye sahip olan KKTC Üniversiteleri’ni tercih edebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ODTÜ’nün farklı bir ayağı da dahil olmak üzere birçok üniversite bulunuyor. Genelde özel üniversitelerden oluşan bu okullarda okumak hem ortam hem de kalite bakımından oldukça olumlu. Tatil bölgesi gibi görülen KKTC’de okumak sizin için büyük bir tatil haline gelecektir.

Yurt Dışı Üniversiteleri

Kimi zaman internet üzerinden araştırma yaparken bazı reklamlar ile karşılaşırsınız. Bundaki temel sebep yurt dışı üniversitelerinin sizleri kendilerine çağırmaları. Eğitim şartları, puanların düşük olması ve ucuzluğu ile cezbeden bu tarz okullar ülkemizin sınav sistemi ile de öğrenci almakta. Böylece YKS sınavına girerek TYT – AYT puanınız ile birlikte bu tarz yurt dışı üniversitelerde yer sahibi olabilirsiniz.

Puan Aralığı Tercihi Seçimi

ÖSYM Tercih Rehberi uygulamamızı kullanmanız dahilinde puan aralığı da belirtebileceğinizi biliyor musunuz? Örneğin siz ortalama 470 puan bekliyorsunuz sınavınızda. Seçim yaparken 450 – 480 puan aralığı belirleyerek sizin alabileceğiniz sonuca en yakın üniversiteleri listelemeniz mümkün. Ya da üst sınır seçimi yapmanız mümkün.

Sıralama Aralığı Tercihi Seçimi

Sınav sonuçları açıklandıktan sonra size bir sıralama gelecek. Bu sıralama aslında yerleşeceğiniz okulun temel faktörüdür. Çünkü öğretim yerleri sizi puanınız ile değil sıralamalarınız ile seçer. Bu yüzden ön planda bulunması gereken kısım budur. Sıralama aralığı belirleyerek sizin sıralamanıza yakın üniversiteleri seçiyorsunuz. Tabi burada dikkat edilmesi gereken husus şu ki üniversitelerin sıralamaları genelde tabanı etkiler. Taban sırası, o okulun aldığı en alttaki öğrencinin sırasıdır.

Puan Türü Tercihi Seçimi

Daha önceki sınavlar hakkında bilginiz var ise toplamda 18’e yakın puan türünün olduğunu söyleyebiliriz. YGS, LYS ve DİL için farklı türler mevcuttu. Fakat gelen yeni sınav sistemi ile birlikte YKS, TYT ve AYT puan türleri toplamda 4’e indirgendi. Eşit Ağırlık, Sözel, Sayısal ve Dil olacak şekilde. Siz de bu konuda puan türü seçimi yapabilirsiniz. Üniversite tercih rehberinde kesinlikle işaretlenmesi gereken bir kısımdır.

2020 Üniversite Tercih Robotu DİKKAT!

 • Öncelikle listeyi kullanırken direkt olarak olabilitesini düşünmemeniz gerekir. Yani ilk 10.000’deyseniz geçen sene 11 binle alan bir okulun bölümüne gireceğinizin garanti olacağını düşünmemelisiniz. Kimi zaman bazı okulların bazı bölümleri sıçrama yaparak üst sıralara çıkabiliyor. Bu yüzden kesinlikle alternatifler bulmalısınız.
 • Puan mı önemli, sıralama mı ? En dikkat çeken soru bu. Cevabı ise oldukça basit. Öğrenciler üniversitelere yerleştirilirken sıralamalarına göre yerleştirilir. Bu yüzden alacağınız puan sıralamanızı, sıralamanız ise gireceğiniz üniversites – bölümü belirler.
 • Son durumu kontrol etmeyi unutmayın. Genelde kontenjanlar sabit tutulurken kimi zaman kontenjan düşürülebilir. Bu da sıralamanın değişebileceğinin büyük bir örneği haline gelir. Resmi siteleri araştırarak kontenjan sayısında değişiklik olup olmadığını da inceleyin.

2020 Sıralama Tahmini

Bu sene yapılan sınav büyük bir belirsizlik altında yapıldığında dolayı sıralama tahminini bu sınavda yapmak çok zor fakat önümüzdeki sene yapılacak olan YKS ‘de herhangi bir değişiklik yaşanmazsa sıralama tahmini rahatlıkla yapılacaktır. 

 1. Bu Üniversite Tercih Robotunu bir türlü kullanmayı beceremedim. Benim istediğim şöyle bir şey. Bölümü seçeceğim puan aralığını yazacağım ve bana o puana göre hangi üniversitede o bölümün olduğunu bildirecek. Ama bir türlü beceremedim, yaşlandık iyice 🙂

 2. Şuan çalıştığım sektördeki bilgilerime katkı olması amacı ile Reklamcılık bölümü okumak istiyorum. Hatta açık veya uzaktan eğitim olursa çok iyi olur. Bunun için kaç puan almam gerekir ve hangi sınava girmeliyim? hiç bir bilgim yok. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 3. Puan türlerinin kendi içinde birleşmesi sebebi ile yüzde 10 gibi fark olabileceğini belirtmişsiniz. Yani geçen seneye göre yüzde 10 daha düşük olarak hesaplamamız lazım. Bu sistemler neden hep öğrencilere karşı, bir kere de yüzde 10’luk var bizim lehimize olsun

 4. Şu anki durumuma göre hesapladım ve istediğim bölümlerin hiçbirine giremiyorum. Gece gece moralim çok bozuldu. Sizde durumlar nedir arkadaşlar? Tek sıkıntılı aranızda ben miyim 🙁

 5. Gayet güzel ve net bilgiler içeren bir site hazırlamışsınız. Elinize sağlık fakat bu üniversite tercih robotunu anlayamadım. Çalışma mantığı nasıl oluyor bir türlü çözemedim

 6. Eşit ağırlık öğrencisiym vve sıralamam 181.490 . Sınıf öğretmenliği istiyorum. Şuan için tutmayacak gibi gözüküyor ama sırlamalar öne çekecek gibi bir söylenti var. Olurda sıralamam öne çekerse sınıf öğretmenliği kazanabilir miyim?
  Sizce tercih yapmaya hangi sıralamadan başlamalıyım ?
  Birde şöyle bir şey duydum tercih yaptığım takdirde bir yere yerleşemezsem bile puanımın kesileceğini söylüyorlar bu konu hakkında net bir bilgi verir misiniz.

  1. Merhaba, evet puan türlerinin kendi içinde birleşmesinden dolayı geçtiğimiz senelere oranla bizim tahminimizce %10’luk bir değişim söz konusu olacak. Sıralamanıza geldiğimizde 180.000 için 150.000’den başlayarak tutma ihtimali söz konusu diyebiliriz. Ama tavsiyemiz listede boşluk kalıyorsa en üste 120-130binden de bölüm yazmanız yönünde. Örneğin:
   1-5. tercih 120-150 bin aralığı.
   5-10. tercih 150-180 bin aralığı.
   Geriye kalan tercih 180-250 bin aralığı.

   Umarım istediğiniz okul ve bölüme yerleşirsiniz. Başarılar!

 7. Üniversite tercih robotunuzdan listemi oluşturdum fakat değişik bir konu hakkında düşünüyorum. Malum alanlar içi puan türleri kalktı. Böyle bir durumda 60-70 bin ile alan bölümler 80-90 bin bandına çıkabilir mi?

  1. Evet son zamanlarda sıkça bu soruyu cevaplıyoruz. Daha önceden TM1 – TM2 ve TM3 gibi bölümler vardı. Fakat öğrencilerin kafasında üniversite tercih rehberi konusunda sanki geçen senelerde girenlerin sadece TM1, sadece TM2 puanı varmış gibi düşünüyor. Geçen sene TM1 ‘den 50bine giren öğrenci aynı şekilde TM2 veya TM3’ten de sıralamaya girebiliyordu. Bu yüzden bu sene ile geçtiğimiz seneler arasında maksimum %10-%15 civarında bir oynama olacaktır.

 8. 215 bin sıralamanın yakınlarında başarı sıralamasına mevcut üniversitelere baktığımızda, evet ilahiyat gelmesi mümkün.

Yorumlar kapalı.