Ülkeler ve Uluslararası Örgütler – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

AYT Coğrafya Ülkeler ve Uluslararası Örgütler Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

İlköğretim ve lise müfredatı bakımından öğrencilerin aklında en az kalan ve sınavda en az soruyla karşımıza çıkan fakat kimi zaman da seçici soru mantığında birkaç ciddi problem üzerinden karşımıza gelen bir üniteye bakacağız. AYT Coğrafya Ülkeler ve Uluslararası Örgütler konu anlatımı içerikleri genellikle kendi başınıza da herhangi bir kitap veya video olmadan da öğrenebileceğiniz bilgiler vermektedir. Fakat sizi ilgilendiren kısmını görmeniz açısından bu videoları izlemenizi tavsiye ederiz. Ardından da AYT Coğrafya Ülkeler ve Uluslararası Örgütler soru çözümü videosunu izleyerek öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

İlk olarak örgütleri ulusal ve uluslararası olarak ayırıp bunları da siyasi, ekonomik gibi pek çok kategori üzerinde inceleyeceğiz. İlk olarak siyasi örgütler olarak Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı’na bakacağız. Ardından askeri örgütler olan NATO ve diğer askeri oluşumları inceleyeceğiz. Bu tarz uluslararası önemli düzeydeki kuruluşları tamamladıktan sonra bölgesel (Avrupa Birliği gibi) ve ulusal oluşumları detaylıca göreceğiz.

Geçmiş yıllarda çıkan soru sayılarını incelediğimiz zaman tereddüt yaşayabiliriz. Çünkü bu ünitenin sorularını direkt olarak görmemiz mümkün olmamakta. Daha çok diğer üniteler ile birlikte dolaylı yoldan karşımıza çıkıyor ve bu sayı yüksek seviyelere çıkabilir. Tavsiyemiz sadece ders çalışmak için ayrıca genel kültür olması açısından üniteyi incelemeniz yönünde.

  Doğa ve İnsan - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Ülkeler ve Uluslararası Örgütler Konu Anlatımlı Video

Yavuz Tuna imzası taşıyan bir video ile bu konuyu tamamlayabileceğinizi söyleyebiliriz. Ülkeler ve Uluslararası Örgütler konu anlatımı için hazırlanan bu videoda müfredat bakımından tüm bilgiler yer almaktadır fakat anlatılanları tam olarak anlamanız adına internet üzerinde örgütleri tek tek araştırmanızı ve yaptıkları etkinlikleri, eylemleri ve organizasyonları incelemenizi öneririz. 1 yıl önce yayınlanan ve 13 dakikadan oluşan bu video yeterli olacaktır.

Ülkeler ve Uluslararası Örgütler Soru Çözümlü Video

Ali Hoca olarak bilinen ve binlerce öğrencinin Coğrafya dersine yardımcı olan Youtube kanalı tarafından yayınlanmış Ülkeler ve Uluslararası Örgütler soru çözümü videosunu izlemenizi tavsiye ederiz. Daha çok öğrendiklerinizi pekiştirmenizi amaçlayan bu videoda ayrıca sınavda çıkmış soruları da görebilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey test kitabınızı açmak ve soru çözümüne başlamak olacaktır.

AYT Coğrafya Konuları arasında önemli bir yere sahip olmasa da dolaylı yoldan karşımıza çıkan bu ünitenin dışında kalan tüm başlıkları incelemek için ilgili linke tıklayabilirsiniz. Tüm konu ve soru dağılımları mevcuttur.

  Coğrafi Konum - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü