Ulaştırma Mühendisliği Taban Puanları – Başarı Sıralaması (2019-2020)

Sayfamızda Ulaştırma Mühendisliği taban puanları konusunda bilgi verirken, bunun dışında müfredat, bölüm detayları ve Ulaştırma Mühendisliği başarı sıralaması konusunda da fikir oluşturacak içerikler sunacağız. Ülkemizde yeni yeni ön plana çıkan fakat global anlamda bazı ülkelerin üzerinde yoğunlaştığı özellikle Japonya, Güney Kore gibi ulaşım konusunda devasa projelerde yer alan ülkelerin önem gösterdiği bu mühendislik dalı, spesifik olduğundan dolayı çok fazla tercih edilmemekte. Lafı uzatmadan detaylara bakalım.

Ulaştırma Mühendisliği Nedir?

İsminden de anlayacağımız üzere ulaşım sistemlerinin oluşturulması, geliştirilmesi gibi konularda ön plana çıkan bu dal, daha çok metropollerde yüksek nüfuslu bölgelerde ön plandadır. İnşaat mühendisliği, çevre mühendisliği gibi disiplinlerin orta noktasında yer alan ve tamamen spesifik olan bölüm ülkemizde sadece birkaç üniversite tarafından desteklenmektedir.

Büyük projelerde yer alabileceğiniz ve özellikle günümüzün ileri firmalarının tercih listesinde bulunan bu bölüm size çok fazla geniş iş imkanı tanımasa da direkt olarak giriş yapabileceğiniz işletmeler bulunuyor.

Ulaştırma Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

Yabancı ülkelerde orta düzeyde önemi bulunsa da ülkemizde maalesef sıfır denilebilecek bir önemde. Özellikle üniversiteden mezun olup yurtdışında çalışmayı düşünüyorsanız tercih edebilirsiniz. Fakat Türkiye’de yaşamayı düşünüyorsanız çok fazla iş imkanınızın olacağını söylemek doğru olmaz. Fakat iyi bir referans, öz geçmiş oluşturursanız ülkenin köklü ve sağlam firmalarında yer edinebilirsiniz. Peki ulaştırma mühendisliği hangi üniversitelerde var? Sorunun cevabına baktığımızda maalesef sadece Yalova Üniversitesi ‘ni söyleyebiliyoruz. KKTC Uyruklu ve Türkiye Uyruklu olmak üzere iki standartta öğrenci alımı yapmakta.

  Bahçe Bitkileri Taban Puanları - Başarı Sıralaması (2019-2020)

Ulaştırma Mühendisliği Müfredatı

Yalova üniversitesinin Ulaştırma Mühendisliği müfredatı incelendiğinde ilk yıl temel disiplin konularını görmekteyiz. Teknik İngilizce, Fizik, Kimya, Matematik ve UZEM derslerinin ardından yavaş yavaş bölüm derslerine geçiş yapılıyor. İstatistik ve Olasılık, Lineer Cebir, Diferansiyel Denklemler, Numerik Metodlar gibi sayısal dersleri görmektesiniz. Ardından mukavemet, materyal bilimi, akışkanlar mekaniği gibi detaylara yoğunlaşmaktasınız.

Bu derslerin ardından direkt olarak bölümünüzü ilgilendiren Coğrafi konular, karayolu konuları, ulaşım konuları tarafınıza verilmektedir. Bu şekilde tam teşekkürlü şekilde bölümünüzden mezun olabilirsiniz. Ulaştırma mühendisliği taban puanları 2019 için diğer detaylara geçelim.

Ulaştırma Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Sadece tek bir üniversitede olmasından dolayı daha doğru şekilde bilgi verebileceğimiz Ulaştırma Mühendisliği  için 280 ile 300 arasında bir puan almanız gerekir. Bu durum seneden seneye göre değişebilir fakat genel şartlarda bu şekildedir. Ulaştırma mühendisliği için kaç puan gerekir? sorusunu cevapladıktan sonra başarı sıralamasına da bakmakta fayda var.

Ulaştırma mühendisliği başarı sıralaması 2020 ye bakıldığında İlk 200.000 içinde olmanız gerekir. İşinizi garantiye almanız açısından ilk 150.000’e girmenizi önermekteyiz. Mühendislik bakımından ortalama bir sıralama talep ediyor ve bu bölümü isteyen tüm öğrencilerin bu seviyede sonuçlar alacağına inanıyoruz 🙂

  Doğal Yapı Taşları Teknolojisi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
YALOVA Ü.Ulaştırma Mühendisliği (KKTC Uyruklu)MFÖrgün1281,93175194083
YALOVA Ü.Ulaştırma MühendisliğiMFÖrgün40DolmadıDolmadı

Sizlere Ulaştırma Mühendisliği taban puanları 2020 konusunda detayları ilettik. Güncelleme geldiği zaman hızlı şekilde sistemimize işleyeceğiz fakat bu konuda uyarınızı da dikkate almaktayız. Aşağıdaki alandan sorularınızı, şikayetlerinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca ana sayfamızdan yks puan hesaplama yapmanız da mümkün. Böylece 280 düzeyinde puan için kaç net yapmanız, hangi derslerden kaç doğru çıkarmanız gerektiğini görebilirsiniz. Hemen yks puan hesaplama robotumuzu kullanın!