Ulaşım Yolları – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Coğrafya Ulaşım Yolları Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Coğrafya dersinin temellerinden biri olan ve YKS ‘de ilk oturumda muhakkak karşımıza çıkan bir ünite ile devam ediyoruz. Yaşadığımız bölgede, şehirde ve ülkemizde kullanılan ulaşım ağlarını bilmek oldukça önemlidir. Bir yerden bir yere gideceğimiz zaman alternatifler oluşturmak, güzergah belirlemek bize büyük bir artı katacaktır. Bunları lise çağından itibaren öğrenmeye başlıyoruz. Genel kültür seviyesinde bir anlatım olan TYT Coğrafya Ulaşım Yolları konu anlatımı içerikleri ile hem sınava hem de gündelik hayatınıza hazırlanabilirsiniz. Ayrıca TYT Coğrafya Ulaşım Yolları soru çözümü videoları ile de sınavda çıkabilecek soru tiplerini kavrayabilirsiniz.

Kara, hava, deniz ve demir yolu olmak üzere 4 başlık altında tüm ulaşım yollarını işleyeceğiz. İlk olarak demir yolları ile başlayıp Türkiye ve dünyadaki önemli demir yolları hakkında bilgi sahibi olacağız. Ardından kara yollarına geçerek, dünya için önemli olanları ve Türkiye için önemli olanlarına bakacağız. Ardından deniz ve hava yollarını işleyerek üniteyi tamamlayacağız.

YGS – LYS ve YKS’de çıkmış TYT Coğrafya Soruları için ayrıca bir sayfamız mevcut. İlgili linkten inceleyebilirsiniz. Bu sayfamızda geçmiş senelerde çıkan sorular, ünitelere göre ayrılmakta ve böylece her sene hangi konudan kaç soru çıktığını görebilmekteyiz. Ulaşım yolları ünitesi için istatistiklere baktığımızda 2013 – 2016 yılları arasında birer soru çıktığını görüyoruz. Sınav müfredatında yer almasına rağmen çok fazla karşılaşmadığımız bu üniteyi seçici olarak görmekteyiz. Bazı senelerde sınavların zor olması veya kolay olmasına bağlı olarak seçici sorular sorulur. YKS Destek olarak, ünitenin bu sorular arasında yer aldığını düşünmekteyiz.

  Doğal Sistemler - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Ulaşım Yolları Konu Anlatımlı Video

Konuları dallandırıp budaklanmadan uygun şekilde anlatan Leblebi Akademi’nin videosu, bize en uygun olanıdır. Ulaşım Yolları konu anlatımı videosu kısa süreli olmasından dolayı hızlı bir akışa sahip. Bu yüzden tek bir kere izlemeniz yeterli olmayabilir. Arka arkaya bir iki kere dinlemenizi ve her anlatımdan sonra durdurarak kafanızda tekrar etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ulaşım Yolları Soru Çözümlü Video

Ünitede, genelde sınavda çıkan sorular Boğazlar ve Kanallar üzerinedir. Biz de soru çözümü videosu araştırmak istediğimizde bunu öncelik olarak aldık ve sizlere Ulaşım Yolları soru çözümü için KPSS Cebimde kanalı tarafından yayınlanan 11 dakikalık videoyu sunduk. Eğer geçmiş yıllardaki soruları çözerseniz tip bakımından çok benzerlik gösterdiğini fark edebilirsiniz.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 5,00)
Loading...