Uçak Mühendisliği Taban Puanları – Başarı Sıralaması (2019-2020)

uçak mühendisliği taban puanları

Mühendislik disiplinleri arasında gün geçtikçe önem kazanan fakat yine de ülkemizde yeterli önemi göremeyen Uçak Mühendisliği taban puanları konusuna değineceğiz. Mevcut mühendislik bölümleri arasında popüler bir konumda bulunan fakat öğrencilerin şüpheyle yaklaştığı ya iş bulamazsam korkusunda olduğu bu bölüm, aslında düşünüldüğü gibi değil. Bölüm ile ilgili detayları tamamladıktan sonra Uçak Mühendisliği Başarı Sıralaması konusunda da bilgi vereceğiz.

Uçak Mühendisliği Nedir?

Sizlere uçak mühendisliği taban puanlarını aktarmadan önce derinlere inerek bilgi vermek istedik. Bu amaçla şu an için ilk olarak uçak mühendisliği nedir? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.  Havacılık sektörünün önemli bir bölümünde yer alan ve son dönemlerde ülkemizde savunma sanayinin vazgeçilmez yapı taşlarından biri haline gelen bölüm isminden de anlayacağınız üzere uçak tasarlama üzerinedir. Fakat uçak tasarımı oldukça çetrefillidir. Çizimi, tasarımı, test aşamaları gibi konuları düşündüğümüzde mühendislik disiplininden makine, elektrik-elektronik, kimya, bilgisayar gibi alanlardan parça parça yer alır. Ayrıca sadece uçak konusunda değil, roket – uzay araçları olayında da yer edinebilmektedir.

Uçak Mühendisliği Müfredatı

Sizlere uçak mühendisliği müfredatını genel olarak aktararak yavaş yavaş başarı sıralamalarına geçmeyi düşündük. İlk sene genel mühendislik dersleri ile muhatap olacağınız bölümde ikinci sene itibari ile malzeme bilimi, dinamik, akışkanlar mekaniği, mukavemet, aerodinamik, ölçme tekniği gibi derslerle muhatap olacaksınız. Ayrıca numerik gibi sayısal analiz derslerini de göreceksiniz. Öte yandan elektrik mühendisliği temelleri ile elektrik – elektronik disiplinine erişirken, fortran ile de biraz yazılıma kayacaksınız.

  Bilgisayar Teknolojisi Bilişim Sistemleri Taban Puanları Başarı Sıralaması (2019-2020)

Uçak Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler

Kafaları karıştıran en önemli durum ise uçak mühendisliği bölümü olan üniversitelerdir. Bu konuda aşağıdaki tabloyu da detaylı inceleyeceksiniz fakat bizim sizlere bu konuda tavsiyemiz İTÜ ve THK olmaktadır. İş imkanı bakımından sizlere çok fazla alternatif sunacak olacak İTÜ ile, Türk Hava Yolları, TAİ, TEİ gibi yüksek kalitede firmalarda çalışabilirsiniz. Bu iki üniversitenin arkasından ise Necmettin Erbakan Üniversitesi gelmektedir. Uçak Mühendisliği Başarı Sıralaması 2019’da da göreceğiniz üzere yüksek düzeyde tercih edilen bir okul.

Uçak Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Öğrencilerin kafasındaki en önemli soru ise uçak mühendisliği için kaç puan gerekir? olmaktadır. Bizim tavsiyemiz direkt olarak puan üzerinden gitmek yerine başarı sıralaması olarak düşünmeniz olacaktır. Puanlar sınav senelerinde değişiklik gösterebilir ama başarı sıralaması çok fazla oynamaz. Bu aşamada Uçak Mühendisliği taban puanları 2020’ye bakıldığında 490 ile 420 arasında bir puan ortaya koymanız iyi bir üniversiteye gitmenizi sağlayacaktır. Kıbrıs’ta okurum veya vakıf üniversitesinde ücretli olarak okuyabilirim derseniz 300 puan düzeylerinde bir taban puanı da yeterli olacaktır.

  Su Bilimleri ve Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
İSTANBUL TEKNİK Ü.Uçak MühendisliğiMFÖrgün60496,462016804
TÜRK HAVA KURUMU Ü. (ANKARA)Uçak Mühendisliği (İngilizce)MFBurslu5451,7743423410
NECMETTİN ERBAKAN Ü. (KONYA)Uçak MühendisliğiMFÖrgün60416,2452042167
ERCİYES Ü. (KAYSERİ)Uçak MühendisliğiMFÖrgün50402,9874850326
GİRNE Ü.Uçak Mühendisliği (İngilizce)MFBurslu4376,9676368590
TÜRK HAVA KURUMU Ü. (ANKARA)Uçak Mühendisliği (İngilizce)MF%50 İnd.22370,7890973413
TÜRK HAVA KURUMU Ü. (ANKARA)Uçak Mühendisliği (İngilizce)MF%25 İnd.22310,12769141278
TÜRK HAVA KURUMU Ü. (ANKARA)Uçak Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MFÖrgün5288,62821179428
GİRNE Ü.Uçak Mühendisliği (İngilizce)MF%25 İnd.9
GİRNE Ü.Uçak Mühendisliği (İngilizce)MF%50 İnd.17DolmadıDolmadı
  Metalurji (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Yukarıdaki tabloda uçak mühendisliği taban puanlarını görüntülemektesiniz. Her sene değişiklik söz konusu olabilmektedir. YÖK ATLAS üzerinden aldığımız bu değerler güncellendiğinde biz de hızlı şekilde sistemimize yansıtacağız. Üniversitenizi seçmiş fakat o puanı yakalamak için kaç puan almanız gerektiğini bilmiyorsanız yks puan hesaplama robotumuzu kullanabilirsiniz. TYT – AYT olarak iki aşamada sizlere puanınızı göstermektedir. TYT AYT Puan Hesaplama sayfasından ulaşabilirsiniz.