TYT Türkçe Konuları – YKS Türkçe Soru Dağılımı

TYT Türkçe Konuları

2017 Eylül ayı gibi değişikliğe gidilen ve birkaç ay gibi bir sürede temelleri oluşturulan YKS ile birlikte bazı derslerin önemi azalırken bazıları ise ciddi dereceye çıktı. Bunların başında da Türkçe gelmektedir. Geçtiğimiz senelerde YGS ismi ile yapılan sınavda toplam 160 soru bulunurken, her dersler 4 gruba ayrılmıştı. Türkçe de bunlardan birisiydi. Fakat soru sayısı ve önem derecesi neredeyse aynıydı. YKS ile birlikte oldukça büyük bir değişikliğe gidildi. Artık Temel Matematik ve Temel Türkçe hem soru sayısı hem de katsayı bakımından büyük bir öneme sahip. Bu yüzden TYT Türkçe Konuları ‘na iyi odaklanmalıyız.

Bu yazımızda öncelikle TYT Türkçe Konu Dağılımı ve TYT Türkçe Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca unutmamak gerekirke YKS Türkçe Konu Dağılımı üzerinde durarak ikinci oturumda çıkabilecek başlıkları da az çok tahmin edebiliyoruz. Bu hususta YKS Türkçe Konuları adı altında genele hitap edeceğiz.

Bir diğer önemli husus ise sınavda çıkabilecek konular. Meseleyi çözümlemek için TYT Türkçe Soru Dağılımı ve geçmiş senelerdeki TYT Türkçe Soruları bizim için yeterli olacaktır. Bunu siz yine aynı şekilde YKS Türkçe Soru Dağılımı ve YKS Türkçe Soruları olarak değerlendirebilirsiniz.

★★ YKS TÜM DERSLER KONU VE SORU DAĞILIMI İÇİN TIKLAYIN! ★★

TYT Türkçe Konu Dağılımı

1) Sözcükte Anlam2) Cümlede Anlam
3) Paragraf4) Sözcük Türleri
5) Tamlamalar6) Fiil, Ek Fiil, Fiilimsi
7) Ekler8) Sözcük Yapısı
9) Cümlenin Öğeleri10) Cümle Çeşitleri
11) Anlatım Bozuklukları12) Ses Bilgisi
13) Yazım Kuralları14) Noktalama İşaretleri
15) Sözel Mantık

Yukarıdaki üniteleri incelediğimiz zaman TYT Türkçe Konu Dağılımı ile ilgili soru işaretlerini de kafamızdan atmış oluruz. Öncelikle Temel Yeterlilik Testi’nin genellikle 9 ve 10. sınıf müfredatlarından çıktığını bilmemiz gerekiyor. Böylece lisedeki ilk iki senede öğrendiğiniz konuların ne olduğunu tespit edelim. Yukarıdaki başlıklar neredeyse tamamını kapsamış olacaktır. TYT Türkçe Konu Dağılımı açısından tespitimizi yaptıktan sonra detaylara geçelim.
TYT Türkçe Konuları Hakkında

 • Sözcükte ve Cümlede Anlam sınavın vazgeçilmez üniteleri. Aynı zamanda rahatlıkla yapılabilecek başlıklardır. Bu yüzden pratik bir şekilde çalışarak buradan soru kaçırmamaya çalışmalısınız.
 • TYT Türkçe Konuları ‘nda bir diğer husus Paragraf’tır. Bilindiği üzere YGS ‘de genele hitap eden, yoruma dayalı içerikler sıkça çıkıyor. Bunun en güzel örneği paragraflardır. Uzun uzun, anlaması güç metinler ile karşılaşıyorsunuz. Bu yüzden nasıl çözeceğinizi iyi öğrenmeli ve sık sık kitap okumalısınız.
 • Son olarak TYT Türkçe Konuları açısından Noktalama İşaretleri, Ses Bilgisi ve Yazım Kuralları’nın her sene muhakkak en az 2’şer tane olacak şekilde çıktığını söyleyebiliriz.

YKS Türkçe Konuları için Öneriler

 1. Kitap Okuyun: Bilindiği üzere paragraf ile ilgili çok fazla müfredat bilgisi bulunmuyor ama sınavda çok fazla çıkıyor. Bunun nedeni ÖSYM’nin okuduğunuzu anlama becerenizi de ölçmek istemesi. Sık sık kitap okumanız, gününüzün belirli bir zamanını kitap okumaya ayırmanız size sınavda büyük ayrıcalık katacaktır.
 2. Bol Soru Çözün: Sözel ders olmasına rağmen özellikle anlatım bozuklukları, noktalama işaretleri, yazım kuralları vb. başlıklar genelde iyi görmeye bakar. Yapılan hatayı tespit edebilmeniz için de sık sık pratik yapmanız gerekmektedir. Bu açıdan bol soru çözmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.
 3. Tek Üniteye Yoğunlaşmayın: Yapılan hatalardan bir diğeri de sürekli aynı ünite ve soru tipi üzerinde çalışılması. Bu size büyük zarar verecektir. Zaman kaybına yol açacaktır. Rahat bir şekilde çözebildiğinizi fark ettiğiniz anda sadece ara ara tekrarlar yapmanız yeterlidir.

TYT Türkçe Soru Dağılımı

KONULAR20102011201220132014201520162017
Ses Bilgisi1111113
Deyim ve Atasözü1
Dil Bilgisi55555531
Noktalama İşaretleri22111111
Yazım Kuralları2221112
Anlatım Bozukluğu11121
Paragraf2020232023262222
Cümle Anlamı76776677
Sözcük Anlamı33233333
TOPLAM4040404040404040

2010 ile 2017 arasında karşımıza çıkan TYT Türkçe Soru Dağılımı yukarıdaki gibidir. Belirttiğimiz ünitelere göre ayrım yaparak sizlere en iyi şekilde sunmaya çalıştık. Buradan TYT Türkçe Soru Dağılımı ‘nı kullanarak bazı çıkarımlar yapacağız ve planlarımızı ona göre şekillendireceğiz. Şimdi detaylara geçelim.
TYT Türkçe Soruları Hakkında

 • Belirttiğimiz günü paragraf sınavın yarısını oluşturuyor. Hatta YKS Türkçe Soruları ile birlikte bu sayının atması bile mümkün.
 • Cümle Anlamı sınavın sevilen 2. konusu. TYT Türkçe Soruları listemizde her sene ortalama 6-7 kere karşımıza çıkmış.
 • Sözcükte Anlam da standartını koruyarak hareket ediyor. Her yıl 3 adet soru sözcük anlamından geliyor.
 • TYT Türkçe Soruları açısından bir diğer dikkat çekici husus Dil Bilgisi. Uzun bir süre 5’er kere karşımıza çıkmasına rağmen son yıllarda sayısı azalmış. Biz ortalama 2-3 seviyesinde kalacağını düşünüyoruz.

YKS Türkçe Soruları için Öneriler

 1. Soruları Dikkatli Okuyun: Dikkat ölçen tipte içerikler çok fazla karşımıza çıkıyor. En basitinden “değildir” “yanlıştır” gibi kısımlar bazen vurgulanmamış oluyor. Kelimesi kelimesine dikkat ederek okuyun.
 2. Sadece Önemli Yerlerin Altını Çizin: En çok yapılan hatalardan birisi. İçeriğin tamamının altını çizmek yapılan araştırmalarda tamamen gereksiz hatta anlamanızı zorlaştırmakta. Bunun yerine sadece belirli, önemli yerlerin altını çizmek sizin için yeterli ve faydalı olacaktır. 1. Sevgili ögrenciler

  En çok paragraf konularına çalışın. Paragraf konulardan bol soru çözün başaracaksınız.

 2. Türkçe konularında çıkan en zorlu sorular bence anlatım bozuklukları seçenekleri oluyor. Anlatım bozukluğunu öyle bir şekilde soruyorlar ki, inanın bana çok anlamlı geliyor 🙁

 3. tyt türkçe konuları arasında paragraf konuları için belirli bir sistem var mı yoksa direkt soru çözmek yeterli olur mu?

Yorumlar kapalı.