Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

YKS Coğrafya Türkiye'nin İklimi ve Yer Şekilleri Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Coğrafya dersi için, lise müfredatı hazırlanmasında öncelik olarak Türkiye gözetilmiş ve öğrencilerin ülkemizin iklimi, yer şekilleri, yapısı ve diğer faktörleri detaylı şekilde öğrenmesi amaçlanmıştır. Ardından gelen konular ise genelde dünyanın coğrafi yapısı ile ilgilidir ve genellikle ikinci plandadır. YKS Coğrafya Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri Konu Anlatımı videosu için kaynak araştırması yaparak içeriğe bağlı kaldık. Fakat YKS Coğrafya Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri soru çözümü için sınavda çıkmış soru tiplerine uygun şekilde araştırma yaptık.

Ülkemizin yer şekillerini incelerken dağlar, platolar, ovalar gibi kategoriler üzerinde ilerleyeceğiz ve bizler için en önemli dağları, değerli platoları ve ovaları detaylı işleyeceğiz. Ardından ülkemizde yer alan, iklim tiplerini ve karakteristik özelliklerini gözlemleyeceğiz. Bunları az çok biliyorsunuzdur. Akdeniz, Karadeniz, Karasal vs… Türkiye’deki bitki türleri, akarsu ve göller gibi diğer detayları da öğrenip üniteyi tamamlamış olacağız.

İçeriğimizin en başında da belirttiğimiz üzere sınav sisteminde genellikle yerel coğrafi konular daha baskındır. Burada anlattıklarımız da tamamen yerel olduğu için sınavda gelme ihtimali çok ama çok yüksektir. YKS Coğrafya’yı tek bütün olarak incelediğimizde toplamda 3 soru civarında çıkacağını düşünüyoruz. Fakat bunların TYT ve AYT olarak bölünmesi nasıl olur, bu konuda net bir bilgi vermemiz maalesef mümkün değil.

  Ulaşım Yolları - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri Konu Anlatımlı Video

Geçtiğimiz senelerde çıkan sorulara ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan konu dağılımına baktığımızda aslında eski sınav sistemi ile hiçbir farkın olmadığını görüyoruz. Bu yüzden daha fazla tecrübeyle ilerlemek adına YGS için yapılan bir anlatımı sizlerle paylaşıyorum. LCD Eğitim kanalı tarafından yayınlanan Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri konu anlatımı videosu kısa süreye sahip ve rahatlıkla anlayacağınız cinsten.

Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri Soru Çözümlü Video

Sizlere Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri soru çözümü için sunduğumuz yukarıdaki video ilk olarak sadece yer şekillerini içermektedir. Fakat içeriği açtıktan sonra önerilenler veya sağ taraftaki sıradaki video kısmından iklim konusu ile ilgili çözüme de ulaşabilirsiniz. Biz tek tek burada paylaşmanın sağlıklı olmayacağını düşündük. Hocalara Geldik imzası taşıyan video, özellikle konu anlatımından sonra işinize yarayacaktır.

YKS Coğrafya Konu Dağılımı için ilk etap olan Temel Yeterlilik Testi konuları aynı zaman da Alan Yeterliliği de bağlamaktadır. Bu yüzden çalışmanızı yaparken iki oturumu da ayrı ayrı düşünmeniz zaman kaybına neden olacaktır. YKS Coğrafya Konu Dağılımı için ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

  Doğa ve İnsan - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

İçindekiler