Tıp Mühendisliği – Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

tıp mühendisliği taban puanları

YKSDestek olarak Tıp Mühendisliği Taban Puanları ‘nı siz değerli öğrenciler ile güncel olarak paylaşmaktayız. Fakat bunun yanı sıra çok fazla bilgi sahibi olamadığımız bu bölüm ile ilgili detayları da sizlere sunuyoruz. Tıp Mühendisliği nedir? sorusuna cevap bulacağız. İş alanlarını ve müdahil olunabilecek sektörleri tartışacağız. Ortalama kaç puan almamız gerektiğini gördükten sonra tablomuza bakarak Tıp Mühendisliği başarı sıralamasına değineceğiz. 2019 ve 2020 değerleri üzerinden ilerleyeceğiz.

Tıp Mühendisliği Nedir?

Teknolojinin ön plana geldiği ve tüm sektörlerin bundan nasibini aldığı günümüzde sağlık sektörü de teknoloji ile beslenmektedir. Hastalıkların tedavisinde, tespitinde ve diğer tüm AR-GE çalışmalarında yeni nesil teknolojilerden faydalanıyoruz. Tıp Mühendisliği de işin bu aşamasında devreye gelen bir mühendislik disiplinidir.

Sağlık hizmetlerinde kullanılan malzemelerin yapımı, teknik desteği, geliştirilmesi gibi konularda görev yapabilir; bunun yanı sıra teknolojilerin araştırılmasında yani AR-GE bölümünde rol alabilirsiniz.

Tıp Mühendisliği Müfredatı

Teorik mühendislik ile tıp bilimleri arasında bir köprü niteliği oluşturan özellikle tıbbi cihazların yapımında görev yapan tıp mühendisliği müfredatı bakımından hem sayısal analiz derslerin, hem yazılımsal konulara hem de sağlık sektörüne sahiptir. Bu konuda biraz disiplinlerarası detaylara gireceksiniz ve zorlanacaksınız.

  Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Genel olarak fizik, biyoloji, kimya makine, elektrik-elektronik, bilgisayar dallarında yer alan derslerin kombinasyonunu göreceğinizi söyleyebiliriz. İçeriği biraz çorba gibi gözükse de yoğunlaşacağınız alana göre de kendinizi spesifik hale getirebilirsiniz. Örneğin tıbbi cihazların donanımsal kısmına yoğunlaşmanız ile yazılımsal alanına yoğunlaşmanız derslerin niteliğini değiştirecektir.

Tıp Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Mühendislik bakımından oldukça kısır bir bölüm olduğunu söylememiz gerek. Mevcut olarak sadece 2 üniversitede yer aldığını söyleyebiliriz. Bunların başında Karabük Üniversitesi geliyor. Ardından ise vakıf statüsünde yer alan Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi yer almaktadır.

Son yıllarda artan istekler neticesinde bu alanda yeni üniversitelerinde ortaya çıkacağını söyleyebiliriz. Fakat bunun için net bir tarih vermemiz maalesef mümkün değil.

Tıp Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Aşağıdaki tablodan da göreceğiniz üzere çok az alternatifin bulunduğu bu bölüm için en çok sorulan soru Tıp mühendisliği için kaç puan gerekir? olmaktadır. 2019 – 2020 sezonu için bu konuda bir yorum yapmaya çalıştığımızda Karabük Üniversitesi için 330 – 350 düzeyinde bir puan yeterli olacaktır. Acıbadem Üniversitesi’nde tam burslu olarak okumak isterseniz 440 ile 450 arasında bir puan yapmanız gerekecektir. Bu şekilde Tıp Mühendisliği taban puanları 2020 düzeyini söylemiş olduk.

  Mobil Teknolojileri (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Aynı şekilde Tıp Mühendisliği başarı sıralaması 2019’a bakacak olursak Acıbadem Üniversitesi için ilk 12 bine girmeniz gerekecektir. Bu durum Karabük Üniversitesi için 120.000 düzeyindedir.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
ACIBADEM MEHMET ALİ AYDINLAR Ü. (İSTANBUL)Tıp Mühendisliği (İngilizce)MFBurslu4440,0435729153
KARABÜK Ü.Tıp MühendisliğiMFÖrgün10324,15459121518
ACIBADEM MEHMET ALİ AYDINLAR Ü. (İSTANBUL)Tıp Mühendisliği (İngilizce)MF%50 İnd.36DolmadıDolmadı

Yukarıdaki tabloda Üniversite – Program – Tür – Öğrenim Şekli – Kontenjan – Taban Puanı – Başarı Sıralaması detaylarını görüntüleyebilirsiniz. Kontenjan bakımından oldukça kısır bir alan olduğunu söylememiz gerekir. %50 burslu bölümü dışarıda tuttuğumuzda sadece 14 kontenjan bulunuyor. Diğer üniversiteler ve bölümler konusunda taban puanları konumuzu inceleyebilirsiniz.

  Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

İçindekiler