Tekstil Mühendisliği – Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

tekstil mühendisliği taban puanları ve başarı sıralaması

Öğrencilerin şüpheyle yaklaştığı bir bölüm. Tekstil mühendisliği taban puanları 2020 konusunda bilgi verirken bunun yanında geçmişe dönük Tekstil mühendisliği başarı sıralaması 2019 değerlerine de bakacağız. Tabi her zaman daha fazlasını sunmak isteyen YKSDestek olarak bölüm hakkında bilgi, kaç puan alınması gerektiği, müfredat durumu vb. konuların da üstünde durmaya çalışacağız.

Tekstil Mühendisliği Nedir?

Tekstil, hayatımızın her anında yanımızda olan bir olgudur. Tekstil Mühendisliği nedir? diye soru sorduğumuzda isminden de anlayacağımız üzere tekstil konusunda hizmet veren işletmeler, fabrikalar ve imalathanelerde çalışan mühendislik disiplinine hakim kişilerin mezun olduğu bir bölüm.

Sadece üretim safhasında değil, tasarım ve satış bölümünde de faaliyet gösterebilen bu Mühendislik disiplini için aşağıdaki tablodan tekstil mühendisliği taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

Tekstil Mühendisliği Müfredatı

Müfredatı 3 bölümde incelememiz mümkün. Tekstil teknolojisi alanında iplik, triko örme gibi teknolojinin müdahil olduğu konularda dersler alacaksınız. Tekstil kimyası alanında ise boya ve motif baskısı, yıkama konularında uzmanlaşacaksınız. 3. olarak da Tekstil Konfeksiyon alanına yoğunlaşacaksınız. Genel olarak ders içeriklerine baktığımızda, ürünlerin tasarımı; üretimi, baskıları, pazarlaması, satışı vb. konularda bilgi edineceksiniz. Bu şekilde tekstil mühendisliği müfredatını tamamlayabilirsiniz.

  Adalet (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Tekstil Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler

Aşağıda da detaylı bir şekilde inceleyeceğiniz üzere tekstil mühendisliği bölümü olan üniversitelerde ilk sıraları İstanbul Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi almaktadır. Marmara Üniversitesi’nde direkt mühendislik fakültesinde değil, teknoloji fakültesinde eğitim görmektesiniz. Bu iki okulun ardından Aydın Üni, Süleyman Demirel Üni vs. gelmektedir. Gelişmekte olan bir dal olduğu için güncelliğini koruyan okullara yoğunlaşmanızda fayda var.

Tekstil Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Mühendislik dalları arasında puan konusunda sizi en az sıkıntıya sokacak bölümlerden birisi olarak belirtebiliriz. tekstil mühendisliği için kaç puan gerekir sorusunun cevabı için skala olarak 90.000 ile 200.000 arasını gösterebiliriz. Fakat yeni üniversitelerin bu bölümü açması ile birlikte skalanın 300.000’lere kadar düşeceğini öngörülmektedir.

Aşağıda sizlere tekstil mühendisliği taban puanları konusunda bilgi vermeye çalıştık. Tabloda kontenjan miktarı, başarı sıralaması vs. değerleri de bulunuyor.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
İSTANBUL TEKNİK Ü.Tekstil Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün60348,8728793029
MARMARA Ü. (İSTANBUL)Tekstil MühendisliğiMFÖrgün45280,37081197702
İSTANBUL AYDIN Ü.Tekstil MühendisliğiMFBurslu2277,94143203641
SÜLEYMAN DEMİREL Ü. (ISPARTA)Tekstil MühendisliğiMFÖrgün40
UŞAK Ü.Tekstil MühendisliğiMFÖrgün10
ADIYAMAN Ü.Tekstil MühendisliğiMFÖrgün60DolmadıDolmadı
BURSA ULUDAĞ Ü.Tekstil MühendisliğiMFÖrgün75DolmadıDolmadı
DOKUZ EYLÜL Ü. (İZMİR)Tekstil MühendisliğiMFÖrgün60DolmadıDolmadı
EGE Ü. (İZMİR)Tekstil MühendisliğiMFÖrgün80DolmadıDolmadı
GAZİANTEP Ü.Tekstil Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün15DolmadıDolmadı
İSTANBUL AYDIN Ü.Tekstil MühendisliğiMF%75 İnd.13DolmadıDolmadı
PAMUKKALE Ü. (DENİZLİ)Tekstil MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL Ü.Tekstil MühendisliğiMFÖrgün60DolmadıDolmadı
  Felsefe Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi bazı üniversitelerde yeterli kontenjan tamamlanamadığı için ilgili bölüm açılamamıştır. Fakat son senelerde artan talep neticesinde bu sayının azalacağı ve daha fazla okul ile karşılaşacağımızı söyleyebiliriz. Genel olarak üniversite tercih rehberimizi incelemek isterseniz linke tıklamanız yeterli olacaktır.