Tarımsal Genetik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması 2019-2020

Tarımsal Genetik Mühendisliği Taban Puanları

Birden fazla mühendislik disiplinini bünyesinde barındırır. Tarımsal Genetik Mühendisliği taban puanları 2020 konusunda bilgi vermeye çalışacağız. YKSDestek.com olarak bu konuda sizleri bilgilendirirken ayrıca kafalarda bolca soru işareti olan bu bölüm hakkında detaylara inerek merak ettiklerinizi cevaplayacağız. Son olarak Tarımsal Genetik Mühendisliği başarı sıralaması 2019’u sunarak içeriğimizi tamamlayacağız.

Tarımsal Genetik Mühendisliği Nedir?

Ziraat Mühendisliği temel bilgisine sahip olmanın yanında bitki genetiği ve ıslah yöntemleri konusunda ekstra içeriğe sahip olan bu bölüm ayrıca tohum teknolojilerine de yoğunlaşmaktadır. Tarım konusu ile genetik bilimini bir araya getirmesinden dolayı çok spesifik bir disiplin türüdür. İş olanağı bakımından direkt olarak bölümünüz ile ilgili bir şekilde çalışmanızın yanında Ziraat Mühendisliği’nin çalışma alanlarında da kendinize yer bulabilirsiniz. Kısaca Tarımsal Genetik Mühendisliği nedir? sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Tarımsal Genetik Mühendisliği Müfredatı

Ülkemizde şu an için sadece bir üniversitede bulunan bu bölümün müfredatına baktığımızda ise ilk sene genel mühendislik derslerine ek olarak botanik konusu ile ilgili içeriklerle karşılaşıyoruz. İkinci sene itibari ile direkt Ziraat ve Tarımsal Genetik konularına başlangıç yapıyor ve 3. sınıfta bu dersleri ilerletiyoruz. Son sınıfta ise genellikle çalışacağınız alana has dersler ile spesifik hale getiriyoruz. Fakat çok fazla alternatif olmadığı için dördüncü sınıf işin daha da teorisi, detayına girmeyi sağlıyor. Tarımsal Genetik Mühendisliği müfredatı için Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Üç Boyutlu Modelleme ve Animasyon (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Tüm bölümleri araştıran ve kendine en iyi olanı seçmek isteyen öğrencilerin kafasındaki en büyük soru işareti ise bu mühendislik dalı için lisans eğitimi veren hangi üniversitelerin olduğudur. Bu konuda maalesef seçeneğiniz bulunmuyor. Şu an için sadece Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde mevcut ve sadece 30 kontenjanı bulunuyor. Bu şekilde Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var sorusuna cevap verebiliyoruz.

Tarımsal Genetik Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Çok fazla alternatifimiz olmadığı için direkt olarak üniversitenin Tarımsal Genetik Mühendisliği taban puanlarını incelememiz yeterli olacaktır. 2019 yılı için bu incelemeyi yaptığımızda ilk 200.000’e girmeniz yeterli olacaktır. Fakat talep artması durumunda bu değer bir anda değişiklik gösterebilir. Bizim tavsiyemiz imkanınız var ise hedefinizi ilk 150.000’e koymanız yönünde.

Tarımsal Genetik Mühendisliği başarı sıralaması 2020 için aşağıdaki gibidir. Örgün eğitim olarak verilen mühendislik için puan bazlı durum ise 250-300 arasıdır.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
NİĞDE ÖMER HALİSDEMİR Ü.Tarımsal Genetik Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün30265,93875235826
  Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Yeni üniversiteler ve beraberinde yeni bölümler konusunda güncel olarak sizleri bilgilendireceğiz. Fakat henüz kararınızı vermediyseniz tavsiyemiz Üniversite Tercih Rehberi’mizi incelemeniz yönünde. Tüm bölümler, tüm puan türleri ve tüm şehirler üzerinden en iyi tercihi yapabilirsiniz. Hemen tıklayın Üniversite Tercih Rehberi‘ni kontrol edin.