Su Ürünleri Mühendisliği Taban Puanları – Başarı Sıralaması (2019-2020)

su ürünleri mühendisliği taban puanları ve başarı sıralaması

Yazımızda Su Ürünleri Mühendisliği taban puanları 2020 değerlerini sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca ilgili bölümle ilgili ders içeriği, kaç puan alınması gerektiği ve hangi şehirlerde olduğu gibi detayları da sunarak kafanızdaki soru işaretlerini kaldırıyoruz. Su Ürünleri Mühendisliği başarı sıralaması 2019 için aşağıda yer alan tabloyu inceleyebilirsiniz.

Su Ürünleri Mühendisliği Nedir?

İlk olarak Su Ürünleri Mühendisliği nedir? sorusuna cevap verelim. Denizlerde ve göl gibi iç sularda canlı yaşamı ve detayları ile ilgilenen, mühendislik disiplinine uygun şekilde hareket eden bu bölümde ayrıca canlı bilimine de özellikle deniz canlıları üzerinden değinilmekte. Balık ve türevi hayvanların yaşamı, çoğalması gibi konuların yanı sıra su bitkilerinin kontrolünden de sorumlu olan bölüm öte yandan üretim tesislerinin yapılması, yönetilmesi, kontrolü ve denetlemesinde de rol alabilmektedir. Üç tarafı denizlerle çevrili ve su kaynakları bakımından oldukça verimli ülkemizde önemli bir meslek dalı olarak nitelendirilebilir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi devlet kurumlarında çalışılabildiği gibi belediyelerde, özel sektörde de çalışma imkanları bulunabilmektedir. Balık yemi sanayisi, danışmanlık firmaları, içme suyu işletmelerinde rol oynayabilirsiniz.

Su Ürünleri Mühendisliği Müfredatı

Bir diğer önemli detay ise Su Ürünleri Mühendisliği müfredatının bilinmesidir. Fizik, kimya, matematik gibi temel derslerin dışında botanik ve türevi derslerle muhatap olacaksınız. Balık eğitimi, dalma ve benzeri konularda da detaylara ulaşacaksınız. Genel anlamda su ve su ürünleri üzerine dersleriniz olmakta fakat işin mühendislik tarafına yoğunlaşıldığı için sayısal dersler de ön planda yer alacaktır.

  Fotoğraf ve Video Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Çok büyük bir geçmişe sahip olmaması ve benzeri bölümlerin yer almasından dolayı Su Ürünleri Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var? sorusuna maalesef çok fazla alternatif sunamıyoruz. Aslında pek çok üniversitede açılıyor fakat yeterli kontenjana ulaşamadığı için işlem yapılamıyor. Şu an için en etkin okul Ankara Üniversitesi’dir. Aşağıda yer alan Su Ürünleri Mühendisliği taban puanları tablosunu inceleyerek bunu görebilirsiniz. 2019 verilerine göre inşaa ettiğimiz bu tabloda ayrıca Su Ürünleri Mühendisliği başarı sıralaması da yazmakta.

Su Ürünleri Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Öğrenciler tarafından tercih edilmemesinden dolayı puan konusunda mühendislik dalları arasında en altlarda yer alan bir bölüm olarak tanımlayabiliriz. Su Ürünleri Mühendisliği için kaç puan gerekir? Bu soru için ortalama 250 puan sizin için yeterli olacaktır. Fakat ben 250 puan aldığım zaman bu bölümü kazanacağım diye düşünmeyin. Çünkü, kontenjan probleminden dolayı bu hakkı elde edemeyebilirsiniz. Bu aşamada diğer bölümleri de listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Şimdi Su Ürünleri Mühendisliği taban puanlarına bakalım. 2019 – 2020 verileri aşağıdadır.

  İslam Ekonomisi ve Finans Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
ANKARA Ü.Su Ürünleri Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün30223,62244411641
EGE Ü. (İZMİR)Su Ürünleri Mühendisliği (KKTC Uyruklu)MFÖrgün1
VAN YÜZÜNCÜ YIL Ü.Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün15
AKDENİZ Ü. (ANTALYA)Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün30DolmadıDolmadı
ANKARA Ü.Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün30DolmadıDolmadı
ATATÜRK Ü. (ERZURUM)Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART Ü.Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
ÇUKUROVA Ü. (ADANA)Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
EGE Ü. (İZMİR)Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün60DolmadıDolmadı
FIRAT Ü. (ELAZIĞ)Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün15DolmadıDolmadı
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER Ü.Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
İSKENDERUN TEKNİK Ü. (HATAY)Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
İZMİR KATİP ÇELEBİ Ü.Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün30DolmadıDolmadı
MERSİN Ü.Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
MUĞLA SITKI KOÇMAN Ü.Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
RECEP TAYYİP ERDOĞAN Ü. (RİZE)Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
SİNOP Ü.Su Ürünleri MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
  Makine Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Tabloyu incelediğinizde kuşkuya kapıldığınızı tahmin ediyoruz. Size tavsiyemiz, bu bölümü istiyorsanız bile kesinlikle birkaç alternatif yaratmanız yönünde. Kontenjan sorunlarından dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz. Üniversite tercih rehberleri bu konuda size yardımcı olacaktır. YKSDestek olarak tarafımızca hazırlanmış Üniversite Tercih Rehberi‘ni kontrol edebilirsiniz.