Soğuk Savaş Dönemi – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

AYT Tarih Soğuk Savaş Dönemi Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi ile birlikte Amerika – Rusya arasında gerginlikler baş göstermeye başladı. Bununla birlikte uzun yıllar süren ve birçok alanda teknolojik gelişmeye sebep olan soğuk savaş dönemi başladı. Kimi yandan ülkelerin birbiri ile rekabeti, birbirine zarar verme isteği amaçlı olsa da dolaylı yoldan insanlığa katkı sağladığını söyleyebiliriz. AYT Tarih Soğuk Savaş Dönemi konu anlatımı içeriğinde bunların hepsine değineceğiz. Tabi ayrıca AYT Tarih Soğuk Savaş Dönemi soru çözümü ile öğrendiklerimizi test ederek soru tiplerine bakacağız.

YKS TARİH (TYT-AYT) TÜM KAYNAKLAR İÇİN TIKLAYIN ★

Amerika, birinci dünya savaşı ile birlikte ciddi şekilde Avrupa başta olmak üzere pek çok kıtaya ekonomik yönden hakim olma amacıyla gitti. Fakat bunu yaparken savaşa kendisi dahil olmak yerine, her zaman destek vererek bu işi yaptı. Arkaplanda çok fazla teori, komplo olsa bile biz resmi olaylar üzerine gideceğiz.

İkinci Dünya Savaşı tamamlandıktan sonra Avrupa büyük bir çöküntü içindeydi. O sırada Sovyet Rusya ve Amerika arasında rekabet baş göstermiş ve süper güç olmak için büyük bir yarışa girilmiştir. Fakat bunu savaşla değil, göz korkutmayla yaptılar. Zaten soğuk savaş olarak nitelendirilmesindeki temel amaç budur.

  Atatürk İlkeleri - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Bazı yıllar üniversiteye giriş sınavında 7, 5 gibi yüksek rakamlarda soru gelse de genel olarak 2-3 soru şeklinde karşımıza çıkan bu dönem ünitesi, iyi net yapmanız için size katkı sağlayacaktır. Yeni sınav sisteminde soru sayılarının değişmesinden dolayı bu sayı 1-2 değerlerine düşebilir.

Soğuk Savaşı Dönemi Konu Anlatımlı Video

Soğuk Savaş Dönemi olayları uzaktan basit dursa da detaylarına inildiğinde sebep – sonuç arandığında içinden çıkılamaz bir yer alıyor. Tabi bu konu dünyayı etkilediği için onlarca yüzlerce belgesel de hali hazırda bulunuyor. Biz sizlere bir saatlik süreye sahip olan Kampüs kanalı imzalı Soğuk Savaş Dönemi konu anlatımı videosunu önerdik. Müfredata uygun şekilde hazırlanmış kaliteli bir yapım.

Soğuk Savaş Dönemi Soru Çözümlü Video

İkinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi bu konuda da KPSS için hazırlanmış paylaşım yapmaya özen gösterdik. Soğuk Savaş Dönemi soru çözümü için çözülen sorular uygundur, herhangi bir farklılık bulunmuyor. Mahmut Hocadan Tarih isimli kanal tarafından yayınlanan içerikte 10 adet kaliteli soru çözülmektedir.

  Atatürk’ün Ölümü - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

AYT Tarih Soruları için detaylı bir analiz okumak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 5,00)
Loading...