Raylı Sistemler Mühendisliği Taban Puanları – Başarı Sıralaması 2019-2020

raylı sistemler mühendisliği taban puanları ve başarı sıralaması

Ülkemiz için önemli bir konuma sahip olabilecek bölüm. Raylı Sistemler Mühendisliği taban puanları 2020 değerleri ile birlikte Raylı Sistemler Mühendisliği başarı sıralaması 2019 hakkında sizlere detay aktaracağız. Fakat içeriğini, amacını ve iş imkanlarını bilmediğiniz için ayrıca mühendislik dalı hakkında açıklayıcı bir yazı hazırlamaya çalıştık.

Raylı Sistemler Mühendisliği Nedir?

Öncelikle isminden de anlaşılacağı üzere Raylı Sistemler Mühendisliği nedir? sorusuna cevap vermek oldukça basit. Bir kesime göre Makine mühendisliğinin bir alt kolu olarak gözükse de, ilgili birim dışında ekstra içeriği de olan disiplinde amaç başta raylı sistemlerden demiryolları olmak üzere, asansör ve teleferik üzerinde de faaliyetler göstermektedir. Raylı sistemlerin dahil olabileceği tüm alanlarda faaliyet gösterebilen bu bölüm, işin spesifik bilgisine sahip olduğu için bu sektörde faaliyet gösteren firmalarda ön plandadır.

Ülkemiz, son yıllarda demiryolları konusunda büyük gelişim sarf ettiği için başta yerel olmak üzere global anlamda da iş imkanlarının olduğunu söyleyebiliriz.

Raylı Sistemler Mühendisliği Müfredatı

Makine mühendisliği müfredatına çok benzer bir yapısı olsa da özellikle 3. ve 4. sınıflarda direkt olarak ilgili disiplin hakkında dersler görmektesiniz. Demir yolları yapımı, onarımı ve dizaynı ile ilgili detay dersleri ile işin prensiplerine ineceksiniz. Eğer bu konuda ilginiz var ise tam size göre bir alan diyebiliriz. Fakat ayrıca makine mühendisliği okumak isteyip de iş kolu bakımından bu sektöre kaymayı düşünüyorsanız da tercih edebilirsiniz. Raylı Sistemler Mühendisliği müfredatını bu şekilde genellemek mümkün.

  El Sanatları Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Ülkemizde sektör ve yatırımlar bakımından gelişim gösterse de direkt olarak Raylı Sistemler Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var sorusuna sadece bir okul ismi verebiliyoruz. Bu da özellikle ilgili disiplinde çalışmak isteyenlerin canını sıkıyor. Aşağıda yer alan Raylı Sistemler Mühendisliği taban puanları tablosundan da görüleceği üzere sadece Karabük Üniversitesi’nde bulunuyor.

Bir diğer önemli sorun ise kontenjan. Geçtiğimiz senelerde ilgili bölüm yeterli kontenjanı dolduramadığı için lisans programı açılamadı. Bu da ilk hedefiniz olsa dahi alternatiflere yönelmeniz gerektiğinin bir göstergesi. Raylı Sistemler Mühendisliği başarı sıralamasından da inceleme yapabilirsiniz.

Raylı Sistemler Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere herhangi bir üniversite tarafından net bir kayıt işlemi, lisans aktifliği olmadığı için Raylı Sistemler Mühendisliği kaç puan gerekir? sorusuna net bir yanıt veremiyoruz. Fakat bölüm geleceği bakımından düşündüğümüzde 250-300 puan almanız yeterli olacaktır.

Sizlere Karabük Üniversitesi’nin 3 seçenek dahilinde açtığı lisans programlarını aşağıda yer alan 2019-2020 verilerini içeren Raylı Sistemler Mühendisliği taban puanları tablosunda sunuyoruz.

  Görsel İletişim Tasarımı Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
KARABÜK Ü.Raylı Sistemler MühendisliğiMFÖrgün60DolmadıDolmadı
KARABÜK Ü.Raylı Sistemler Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün50DolmadıDolmadı
KARABÜK Ü.Raylı Sistemler Mühendisliği (İÖ)MFİÖ40DolmadıDolmadı

Bölümle ilgili ülkemizde faaliyet maalesef çok mümkün değil. Henüz yeni bir üniversitenin varlığı da söz konusu olmamakta. Bu aşamada tavsiyemiz, tercih listesine ilgili okulu yazmanız yönünde olacak. Fakat ÖSYM Tercih Rehberi sayfamıza bakarak diğer mühendislik dallarını da göz gezdirebilirsiniz. Tabi ÖSYM Tercih Rehberi ‘nde sadece bu disiplinler değil bunun dışında işletme, iktisat, hukuk gibi tüm bölümler de yer almaktadır.

İçindekiler

  Bankacılık ve Sigortacılık (Fakülte) Taban Puanları - Başarı Sıralaması (2019-2020)