Polimer Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

polimer mühendisliği taban puanları ve başarı sıralaması

Ülkemizde yavaş yavaş ismi duyulan bir bölüm olarak nitelendirebiliriz. Polimer Mühendisliği taban puanları 2020 değerlerine ve Polimer Mühendisliği başarı sıralaması 2019 sonuçlarına aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz. Ayrıca içeriğimizde bölüm hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz müfredatı, kaç puan gerektiği, iş kolları vb. konulara da değinmekteyiz.

Polimer Mühendisliği Nedir?

Kimya mühendisliğinin bir alt kolu olarak veya özelleştirilmiş hali olarak nitelendirmemiz mümkün. Genellikle yüksek lisans sırasında alan seçimi yaparken bu tarz konuların yoğun olduğu yüksek lisans programlarına dahil olabiliyorsunuz. Fakat bu işi ilk olarak lisans düzeyinde yapmaya başlamak isterseniz Polimer Mühendisliği tam da size göre. Polimer Mühendisliği nedir? sorusu için şöyle bir açıklamada bulunabiliriz: plastik ve kauçuk malzemelerin üretimi, gelişimi, çalışma alanları ve işlenmesi gibi konular ile ilgilenen mühendislik dalıdır.

Polimer Mühendisliği Müfredatı

Genel kimya dersleri başta olmak üzere direkt olarak polimer kimyası üzerine dersleriniz olmaktadır. Polimer Mühendisliği müfredatına baktığımızda özellikle 3. ve 4. sınıflarda yöneldiğiniz bu alan ile ilgili özel derslerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde şu an için sadece Yalova Üniversitesi’nde açıldığı için ilgili üniversitenin bölüm sayfasından müfredatı ve senelik ders programına bakabilirsiniz.

  Acil Yardım ve Afet Yönetimi (Fakülte) Bölümü Taban Puanları - Sıralaması (2019-2020)

Polimer Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

Üniversite adaylarının kafasındaki en büyük soru da şu an için bu. Polimer Mühendisliği hangi üniversitelerde var? Polimer Mühendisliği taban puanları 2019 verilerine baktığımızda sadece Yalova Üniversitesi’ni görmekteyiz. 20 kontenjan sınırı olmasına rağmen bu miktar dolmamış ve bu yüzden geçtiğimiz senelerde aktif olarak lisans programı başlamamıştır. Bu yüzden alternatif seçenekler düşünülmesi gereken bir bölüm olarak nitelendirebiliriz.

Polimer Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Mevcut durumda lisans programı bulunmadığı ve Yalova Üniversitesi’nde kontenjan yeterli düzeye gelmediğinden dolayı Polimer Mühendisliği için kaç puan gerekir sorusuna doğru ve net bir cevap veremiyoruz. Fakat bu tarz disiplinlerde, eğer İTÜ – YTÜ – ODTÜ – Boğaziçi gibi üniversiteler değilse ortalama 250-300 arası puan yeterli olmaktadır. Başarı sıralaması için de 100.000 – 200.000 arası oluşabilecek düzeydedir. Fakat belirttiğimiz için net durumlar değil. Dilerseniz aşağıdaki Polimer Mühendisliği başarı sıralaması 2020’ye de bakabilirsiniz.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
YALOVA Ü.Polimer MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
  Görsel İletişim Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Örgün eğitim şeklinde faaliyet gösteren ve MF puan türünden alım yapan üniversitenin geçtiğimiz sene kontenjanı 20 imiş ve bu sayıya ulaşılamamış. Bilinmeyen, ve arkaplanda kalan bir bölüm Polimer Mühendisliği. Bu bakımdan direkt olarak isteyen öğrenciler şanssızlık yaşayabilir. Bizim tavsiyemiz mühendislik dalına benzer diğer bölümleri de kontrol etmeniz yönünde. Bunun için YKS Üniversite Tercih Robotu sayfamıza bakabilirsiniz. Kimya mühendisliği başta olmak üzere benzer disiplinleri listeleyebilirsiniz bu YKS Üniversite Tercih Robotu sayfamızda.