Permütasyon & Kombinasyon – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

tyt matematik permütasyon kombinasyon konu anlatımı ve soru çözümü

İlköğretim yıllarınızdan beri başlayan ve hayatınızın her alanında lazım olan permütasyon kombinasyon konusu ile ilgili detaylara bakacağız. Özellikle analitik konuda iyi olanların rahatlıkla yapabileceği, sözel zekası iyi olanların ise biraz da olsa zorlandığı ünite her sene olmasa da bazı problemler ile dolaylı yoldan karşılaşılmaktadır. TYT Matematik permütasyon kombinasyon konu anlatımı içeriklerini iyi şekilde inceleyip, çalıştığınızda sizler için yeterli olmayacaktır.

Bu başlık için dikkat edilmesi gereken en önemli husus soru çözümü ve testler ile pratik yapmaktır. Direkt olarak soru tipinden ziyada yüzlerce hatta binlerce problem kurulabilir. Tabi bu sayıyı milyonlara dahi çıkarmamız mümkün fakat sorular arasındaki farklar çok çok aza inecektir. Sizler için ders anlatımının yanı sıra tyt matematik permütasyon kombinasyon soru çözümü ile ilgili de videolar paylaşmayı düşünüyoruz.

Geçtiğimiz yıllardaki YGS ve TYT çıkmış sorularını incelediğimizde muhakkak 1 veya 2 soru ile karşımıza çıktığını görüyoruz. Bunun yanında matematiksel problemlerde de kullanmamız gerekebiliyor. Her ne kadar karmaşık sayılar, parabol gibi ünitelere göre daha basit anlaşılsa da soruları çözerken atlayacağınız en ufak detay yanlış çözüme ve zaman kaybına sebep olacaktır.

  Rasyonel Sayılar - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Permütasyon Kombinasyon Konu Anlatımı Videosu

Dersle ilgili bilmemiz gerekenlere baktığımızda çok fazla ayrıntının olmadığını görüyoruz. Burada dikkat edilmesi gerekenler sırasıyla şu şekildedir:

  • Soruda istenen permütasyonla mı yoksa kombinasyonla mı çözülmeli?
  • Permütasyon ve kombinasyon sisteminin formülü ve soruya işlenmesi.
  • Problemdeki detaylar ve bu detayların formüle etkisi.

Aktardığımız 3 aşamayı doğru şekilde oluşturduğunuzda gerisi matematiksel işleme dönüyor. Bu yüzden permütasyon kombinasyon konu anlatımı videosu için özet maiyetinde bir içerik izlemeniz gerektiğini düşündük. Kampüs isimli kanal tarafından yayınlanan ve yaklaşık yarım saatlik video ile genel anlamda olayı çözmüş olacaksınız.

Permütasyon Kombinasyon Soru Çözümü Videosu

YKSDestek.com olarak içeriğimizde defalarca söylediğimiz üzere ders ile ilgili çıkan soruları rahatlıkla çözebilmeniz için bol bol soru ile muhatap olmanız gerekiyor. Fakat genel hatları ile ne tip soruların karşınıza çıktığını ve nasıl çözüldüğünü öğrenmeniz adına bir video izlemenizi tavsiye ediyoruz. MaTeK – Matematik Teknikleri isimli kanal tarafından paylaşılan ve yaklaşık 20 dakikalık içerik ile özellikle zor denilebilecek tarzda permütasyon kombinasyon soru çözümü videosu izleyebilirsiniz.

  Basit Eşitsizlikler - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Sınavınızda iyi bir sonuç elde etmek için öncelikle tyt matematik müfredatı içerisinde neler bulunduğunu ve bu içerikleri %100 olarak bilip bilmediğinizi değerlendirmeniz gerekir. Bu açıdan permütasyon ve kombinasyon konusuna ortalama 1 hafta ayırmanız yeterli olacaktır. Tabi bu sırada diğer dersleri de incelemenizi öneririz.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, ortalama: 3,00)
Loading...
  1. Kombinasyonun mantığını anlıyordum da permütasyonu bir türlü çözemiyordum. Verdiğiniz video ile onun da mantığını kavradım çok sağolun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir