Ortak Payda: Bölge – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Coğrafya Ortak Payda Bölge Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Konular ilerledikçe TYT Coğrafya’yı tamamlamaya yaklaşıyoruz. Lise müfredatında da dönem sonlarına yakın gördüğümüz ve aklımızda çok da yer edinemeyen bir başlıkla karşınızdayız. TYT Coğrafya Ortak Payda: Bölge konu anlatımı içeriklerini araştırırken olabildiğince basitten başlayıp tüm müfredatı aktaran kaynaklara yoğunlaştık. Aslında basit bir konu olsa da aklımızda çok fazla yer edinemeyen ve bu yüzden sınavda çok soru kaçırılan bir ünite. Ayrıca TYT Coğrafya Ortak Payda: Bölge soru çözümü ile de öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

Dünyayı belirli konulara uygun olacak şekilde ayırmak, bölge kavramını çıkartmak ve bunun sonucunda oluşan verileri öğrenmek gerekecek. Peki ünitede genel olarak ne tip durumlarla uğraşacağız? Öncelikle yer şekillerine göre bölgeleri ayıracağız. Dağlık ve düz bölgeler olarak dünyanın bu konuda en bilinen, en önemli yerlerini sıralayacağız.

Daha sonra iklim tiplerine göre bölgelere bakacağız. Tundra iklimi genel olarak nerelerde etkin? Akdeniz iklim bölgelerini hangi yerler ve ülkeler kapsıyor? gibi sorularımıza cevap bulacağız. Bitki örtüsüne göre bölgeleri de sıraladıktan sonra fiziki durumu bitirip beşeri duruma geçiş yapacağız.

  Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Beşeri duruma göre kategorize etmede ise şunları kullanıyoruz: Nüfus özelliklerine göre, siyasi – askeri – idari bölgeler, tarım ve sanayi bölgeleri… Beşeri durumları da tamamladıktan sonra sınırlar hakkında tartışarak üniteyi tamamlamış olacağız.

Geçtiğimiz senelerde konulara göre çıkan soru sayılarını TYT Coğrafya Konu Dağılımı ve Soru Dağılımı içeriğimizde yayınladık. Burayı incelediğimiz zaman, her sene muhakkak 1 veya 2 kere karşımıza çıktığını görüyoruz. Fakat artık soru sayılarında bir düşüş yaşandığı için ekibimiz olarak her sene 1 soru şeklinde karşımıza çıkacağını düşünüyoruz.

Ortak Payda: Bölge Konu Anlatımlı Video

Kampüs kanalı tarafından yayınlanan ve iki videolu bir serinin ilk videosu olan Küresel Ortam: Bölgeler, tam da bizim işimize yarayacak bilgileri aktarıyor. Serinin ikinci videosu ülke bazlı ilerlediği için dilerseniz o içeriği de izleyebilirsiniz fakat Ortak Payda: Bölge konu anlatımı için yukarıdaki video yeterli olacaktır.

Ortak Payda: Bölge Soru Çözümlü Video

MEB Kazanım testleri, bundan birkaç sene öncesine kadar olmayan fakat öğrencilerin sınavlara daha rahat çalışabilmesi için oluşturulmuş test gruplarıdır. Direkt olarak MEB tarafından yayınlandığı için de sınav ile kesinlikle ilişkilidir. TYT Coğrafya’da çıkabilecek sorular adına Ortak Payda: Bölge soru çözümü videosu için LCD eğitim tarafından yayınlanan içeriğin yeterli olacağını düşünüyoruz. Ardından soru bankanıza geçerek bol bol soru çözmeyi unutmayın!

  Dünyanın Şekli ve Hareketleri - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

İçindekiler