Orman Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

orman mühendisliği taban puanları ve başarı sıralaması

Sizlere Orman Mühendisliği taban puanları 2020 değerleri ışığında genel olarak bölümü tanıtan bir yazı hazırladık. İçeriğimizde taban puanının yanı sıra Orman Mühendisliği başarı sıralaması 2019 değerlerini de görebileceksiniz. Ayrıca kontenjan ve üniversiteler arasındaki farkları da inceleyebilirsiniz. Öğrencilerin kafalarında soru işareti oluşturan bu bölümle ilgili müfredat, iş imkanları gibi durumları da ön plana çıkarmaya çalışacağız.

Orman Mühendisliği Nedir?

En önemli soru orman mühendisliği nedir? İsminden de anlayacağınız üzere doğayla iç içe olan bu bölüm ormanlarımız ile mühendislik disiplininin bir araya geldiği önemli bir daldır. Orman mühendisliğinden mezun olan öğrenciler genellikle orman alanlarının saptanması ve haritalandırılması konuları ile ilgilenir. Bunun dışında aşılama faaliyetleri, ağaç çeşitlerinin belirlenmesi gibi durumlar ile uğraşır. Doğayı bilimle buluşturan ve düzen sağlayan önemli bir yapı taşıdır diyebiliriz.

Orman Mühendisliği Müfredatı

Orman mühendisliği müfredatını incelediğimizde pek çok alan ile karşılaştığımızı görüyoruz. Peyzaj derslerinden bitki sistematiğine, matematik – fizik gibi temel bilim derslerinden ekoturizm yönetimine kadar işin ar-ge kısmını, mühendislik kısmını, ticari kısmını vb. kısacası tüm faktörleri uygulayabileceğiniz dersler almaktasınız. Bu da ilgili bölümden mezun olduğunuz zaman tam teşekkürlü olarak iş hayatınıza başlayabileceğinizin bir göstergesidir aslında.

  Arkeoloji ve Sanat Tarihi Taban Puanları - Başarı Sıralaması (2019-2020)

Orman Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Çok fazla alternatifin olmadığı bu bölüm için geçtiğimiz seneki verilere bakmak yeterli olacaktır. Orman mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var? sorusuna cevap olarak öncelikle İstanbul Üniversitesi’ni gösterebiliriz. Cerrahpaşa kampüsünde yer alan bu bölüm geçtiğimiz senelerde ilk 300.000’den öğrenci aldı. Orman mühendisliği taban puanları 2019 değerlerinde ikinci sırada ise Bursa Teknik Üniversitesi yer almakta. Geçtiğimiz sene on son 390.000. öğrenciyi aldığını ve 230 puan ile kayıt olunduğunu görüyoruz. Bunların dışındaki okullarda kontenjan sorunlarından dolayı lisans programı aktif edilmemiş.

Orman Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Mühendislik disiplinleri arasında en az puan ihtiyacının olduğu bölümlerden biri olarak söyleyebiliriz. Orman mühendisliği başarı sıralaması 2020 değerlerine göre ilk 300 binde olmanız dahilinde rahatlıkla ilgili lisans programına dahil olabilirsiniz. Puan olarak da 230 – 240 arasındaki değer sizin için yeterli olacaktır. Orman mühendisliği için kaç puan gerekir? sorusuna daha düşük değerler de sunabiliriz fakat kontenjan sorunları yaşandığı için diğer üniversiteleri dahil edemiyoruz.

  İtalyan Dili ve Edebiyatı Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Aşağıdaki tablodan orman mühendisliği taban puanları ile ilgili detayları inceleyebilirsiniz.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞAOrman MühendisliğiMFÖrgün80231,39744381579
BURSA TEKNİK Ü.Orman MühendisliğiMFÖrgün50229,52555390816
ARTVİN ÇORUH Ü.Orman MühendisliğiMFÖrgün30DolmadıDolmadı
BARTIN Ü.Orman MühendisliğiMFÖrgün30DolmadıDolmadı
ÇANKIRI KARATEKİN Ü.Orman MühendisliğiMFÖrgün30DolmadıDolmadı
DÜZCE Ü.Orman MühendisliğiMFÖrgün40DolmadıDolmadı
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER Ü.Orman MühendisliğiMFÖrgün60DolmadıDolmadı
KARABÜK Ü.Orman MühendisliğiMFÖrgün15DolmadıDolmadı
KARADENİZ TEKNİK Ü. (TRABZON)Orman MühendisliğiMFÖrgün85DolmadıDolmadı
KASTAMONU Ü.Orman MühendisliğiMFÖrgün40DolmadıDolmadı
MARAŞ SÜTÇÜ İMAM Ü.Orman MühendisliğiMFÖrgün30DolmadıDolmadı
  Girişimcilik Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

İstanbul Ü. ve Bursa Teknik Ü. geçtiğimiz senelerde yerleştirme alan üniversiteler. Fakat diğerlerinin de önümüzdeki sene açılmayacağını söylemek doğru olmaz. Eğer yeterli kontenjanı sağlarsa Artvin, Çankırı, Düzge, Isparta, Karabük, KTÜ, Kastamonu ve Sütçü İmam Üniversitelerinde de açılacaktır. Fakat orman mühendisliği başarı sıralaması tablosuna göre tercih yapmamanızı öneririz. Alternatif bölümleri de listenize eklemeniz açısından Üniversite Tercih Robotu uygulamamızı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Onlarca seçenek üzerinden en iyi bölümü, tercih listesini Üniversite Tercih Robotumuz ile oluşturabilirsiniz.