Optik ve Akustik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Optik ve Akustik Mühendisliği Taban Puanları

Işık ve ses odaklı bir mühendislik disiplini. Sizlere Optik ve Akustik Mühendisliği taban puanları 2020 değerleri hakkında bilgi vermenin yanı sıra Optik ve Akustik Mühendisliği 2019 başarı sıralaması detaylarını da aktaracağız. Henüz yeni yeni hayatımızda yer edinen ve spesifik bir mühendislik disiplini konumunda bulunan bu bölüm, birçok şüpheyi beraberinde getirse de arka planda çok geniş bir kapsama da sahiptir. Şimdi detaylara geçelim.

Optik ve Akustik Mühendisliği Nedir?

Bölümle ilgili ilk sorumuz Optik ve Akustik Mühendisliği nedir? İsminden de anlaşılacağı üzere iki konsepte sahip olan bu bölümde Optik düzeyinde ışık konularını inceleyeceksiniz. Işık kullanan tüm sistem ve cihazların planlanması, çizimi, geliştirilmesi ve üretimi konularında detaylara erişeceksiniz. Öte yandan Akustik kısmında ise ses konusuna yoğunlaşacaksınız. Aynı şekilde sesin analizi, tasarımı ve kontrolü konusunda uzmanlaşacaksınız. Her ne kadar iş imkanı konusunda kafalarda soru işareti olsa da büyük şirketlerin bu konularda uzmanlaşmış çalışma arkadaşlarına ihtiyaçları var.

Optik ve Akustik Mühendisliği Müfredatı

Derslerinizi dönemlerde ayrı ayrı optik ve akustik olarak görmeyeceksiniz. Aynı dönem de hem ses hem de ışık konusunda dersleriniz olacak ve bunların ortak paydalarını da göreceksiniz. Manyetizmadan elektroniğe, photonik derslerinden lazerlere kadar onlarca ders içeriği ile muhatap olacaksınız ve her dönem ortalama 5-8 arasında dersiniz olacak. Optik ve Akustik Mühendisliği müfredatını bu şekilde tamamlayacaksınız.

  İletişim Tasarımı Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Ülkemizde ve dünyada bu mühendislik disiplini henüz yeni yeni kendini göstermeye başladı. Bu hususta üniversite bakımından hiçbir alternatifiniz bulunmuyor. Optik ve Akustik Mühendisliği hangi üniversitelerde var? sorusuna cevap olarak sadece Gaziantep Üniversitesi’ni göstermekteyiz. KKTC Uyruklu kontenjanı ve normal kontenjan bakımından iki alternatif ile işlem yapılmaktadır. Optik ve Akustik Mühendisliği taban puanları 2019 değerlerini incelediğimizde İngilizce eğitim olduğunu görüyoruz ve bu büyük bir artı.

Optik ve Akustik Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Temel mühendisliklerin yüksek başarı sıralaması ve taban puanlarının yanında Optik ve Akustik Mühendisliği başarı sıralaması 2020 konusunda oldukça kolay ulaşılabilir durumda. Geçtiğimiz sene Gaziantep Üniversitesi 248 taban puanına sahip ve 300.000 başarı sıralaması bulunuyor. Bu hususta işinizi garantilemek adına Optik ve Akustik Mühendisliği için kaç puan gerekir sorusuna 270-280 puan değerlerini verebiliriz.

Aşağıda sizler için Optik ve Akustik Mühendisliği taban puanlarını ve detaylarını belirttik.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
GAZİANTEP Ü.Optik ve Akustik Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün15248,36951298674
GAZİANTEP Ü.Optik ve Akustik Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Uyruklu)MFÖrgün1
  Sanat Yönetimi Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

15 kontenjan ile alım yapan ilgili bölüm büyük bir risk olarak da değerlendirilebilir. Çünkü bir anda artan talepler sonucunda bu kontenjanın içinde kalamayabilirsiniz. Bunu engellemek adına tavsiyemiz iyi bir puan almanız ve beraberinde Üniversite Tercih Rehberimizi kullanarak kendinize alternatif seçenekler oluşturmanız. İlgili bölüme alternatif pek çok mühendislik olduğunu söyleyebiliriz. Üniversite Tercih Rehberi kullanarak optik ve akustik mühendisliği başarı sıralaması detaylarını ve diğer pek çok detayı inceleyebilirsiniz.