Optik – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

tyt fizik optik konu anlatımı ve soru çözümü

Lise müfredatında yer alan fizik konularına göre bir nebze daha günlük hayatımızda yer verebildiğimiz, içine girildiğinde keyif veren Optik konusunu işleyeceğiz. TYT Fizik optik konu anlatımı ve beraberinde tyt fizik optik soru çözümü videoları ile ders içeriğini rahatlıkla öğrenmenizi hedefliyoruz. Bu konuda birkaç kaynak sunacağız ve tabi bunu yaparken en iyilerini aktarmaya özen göstereceğiz. YKSDestek olarak tüm derslere, tüm ünitelere önem veriyoruz fakat güncellenen müfredat ile birlikte bu ünitenin daha fazla etkin olacağını düşünüyoruz.

Ders içeriğine baktığımızda öncelikle gölge ve yarı gölge, ardından düzlem ayna kavramlarını öğreneceğiz. Ardından çukur, tümsek, küresel ay aynalar ile biraz daha detaya girmeye çalışacağız. Genelde bu kısımlar TYT safhasında, eski sınav sistemine göre YGS’de tercih ediliyor.

Fakat aynı zamanda ince, kalın kenarlı mercek konusundan, kırılma ve renk başlıklarından da soru gelme ihtimali yüksek. Tabi bunlar dışında irili ufaklı birkaç başlık da mevcut. Bunların hepsini konu anlatımı kaynaklarımızda göreceksiniz.

Optik dersi ile ilgili geçtiğimiz senelerde çıkan sorulara baktığımızda temel yeterlilik testinde henüz ilk kez karşımıza çıktığı için bunu es geçerek YGS’de çıkanlara bakacağız. Rulet Siteleri 2011 ile 2017 yılları arasında 2 sene 2’şer, 1 sene 3’er ve diğer senelerde ise birer kez karşımıza çıktı. AYT – LYS safhasında ise en az 3 soru şeklinde geldi. Bu değerler de toplam soru sayısını düşündüğümüzde ünitenin çok önemli olduğunun bir göstergesi. Ekip olarak bu konu üzerine yoğunlaşarak sizlere uzun soluklu ders anlatımı ve soru çözme videoları bulduk.

  Elektrik ve Manyetizma - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Optik Konu Anlatımlı Video

Bazı içeriklerde pratiklik olması, zaman kaybından kaçınmak adına kısa ve etkili videoları sunmaya çalıştık. Fakat Optik için detaylı, uzun videolar her zaman daha fazla katkı sağlayacaktır. Optik konu anlatımı için Umut Öncül’ü öneriyoruz. Farklı sürelerde toplam 10 videosu ile üniteyi sizlere en iyi şekilde anlatacaktır.

Ayrıca soru çözümü kısımları ile tam anlamanız için Dinamobet yardımcı olmakta. Şu ana kadar her içeriği ortalama 400 bin kişi tarafından izlendiğini düşünürsek, gerçekten iyi bir kaynak olacak.

Optik Soru Çözümlü Video

Ertan Sinan Şahin tarafından XL etiketi ile yayınlanan ve tamam Optik soru çözümü üzerine kurulu 2 saatlik video, konu anlatımlarının ardından harika gelecektir. İkisinin ardından test kitabınızı açtığınızda çok rahat şekilde çözmeye başladığınızı fark edeceksiniz. Çünkü burada önemli olan genel anlamda dersi anlamak ve soru tiplerine aşina olmaktır.

TYT Fizik Konu Dağılımı için son konumuzu bitirdik. Diğer içeriklere arama kısmından veya kategori linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu içerikten sonra Alan Yeterlilik Testi için gereken müfredat konularına geçeceğiz.

  Basınç ve Kaldırma Kuvveti - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Kafanıza takılan bir soru var ise yorum alanından belirtmeniz yeterli, ekibimiz gerekli incelemeleri yaparak hızlı şekilde tarafınıza dönüş sağlayacaktır.