OBP Puanı Hesaplarken 0.12 – 0.18 Katsayılarını Kullanma

YKSDestek.com olarak üniversite sınavına hazırlanan tüm öğrencilerimize her türlü konuda yardımcı olmak istiyoruz. Bunlardan birisi de genel puanınızı hesaplarken eklediğimiz OBP ve beraberinde kullanılan katsayılardır. OBP Hesaplama yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi kuşkusuz 0.12 – 0.18 katsayısı. Peki biz bu katsayılardan hangisini kullanacağız?

OBP Hesaplamada 0.12 Katsayısı

ÖSYM tarafından yayınlanan yönerge gereğince, sınava giren öğrenciler TYT – AYT ‘de elde ettikleri puana ek olarak Ortaöğretim Başarı Puanı olarak nitelendirilen OBP puanına sahip olurlar. Bu hesaplamada ise lise hayatınız boyunca elde ettiğiniz dönem başarı notlarınızın ortalaması esas alınır. Diploma notunuzu beş ile çarpmanız gerekiyor. (OBP puanı 500 üzerinden hesaplandığı için 100 üzerinden elde edilen diploma notunun 5 ile çarpılması gerekiyor.) Ardından tüm öğrencilerin “0.12” ile elde ettiği sonucu bir kere daha çarpması gerek.

Örnek: Diploma notu: 80, OBP Puanı: 80*5*0.12 = 48. Genel üniversite sınavı puanınıza 48 puan eklenecektir. 

Yukarıdaki koşul sınava giren tüm öğrenciler için geçerlidir.

OBP Hesaplamada 0.18 Katsayısı

Bazı lise tipleri direkt olarak mesleki eğitime başlangıç yaptığı için ÖSYM tarafından bu okullarda okuyanlara ek yerleştirme puanı atanmaktadır. Eklemeler de OBP üzerinden gerçekleşir. ÖSYM tarafından hazırlanan ve YKS için belirtilen bu koşula göre, belirli liseleri okuyanların belirli üniversite bölümlere girerken ekstra 0.06 katsayısı ile OBP puanı olur. Yani toplamda 0.12 + 0.06 = 0.18 şeklindedir.

  OBP'den En Fazla Kaç Puan Alabiliriz? - Maksimum OBP Puanı

Peki bu liseler ve kabul edilen bölümler nedir? Bu konuda ÖSYM tarafından yayınlanan yönetmeliği okumanız gerekmektedir. Fakat örnek vermek gerekirse, Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olan bir öğrenci, öğretmenlik bölümlerini tercih ettiği zaman bu ek 0.06 dilimden de faydalanır. İlahiyat bölümleri için de benzer koşullar bulunuyor.

Hem 0.12 hem de 0.18 dilim için OBP hesaplama isterseniz sitemizdeki ilgili hesaplama aracını kullanabilirsiniz.