OBP Puanı HesaplamaPuan hesaplama sitelerinin hemen hemen hepsinde görebileceğiniz bir seçenek olan OBP ile ilgili detaylı bir açıklama yapma gereği hissettik. Sitemize ulaşan öğrencilerin büyük bir kısmı bunun ne anlama geldiğini ve nasıl hesaplandığını tam olarak bilmiyor. Yerleştirme sonucunuz için oldukça önemli bir değer olduğu için aşağıda yazılanları dikkatle okumanızı ve obp hesaplama konusunu tam olarak öğrenmenizi tavsiye ederiz.

OBP Açılımı Nedir?

YKS sınavına hazırlanan öğrencilerin kesinlikle bilmesi gereken OBP‘nin açılımı Ortaöğretim Başarı Puanı’dır. Aslında buradan bile ne işe yaradığını az çok tahmin edebiliyoruz. Fakat bu konuya daha sonra gireceğiz. Öncelikle açılımı detaylandıralım. Üniversiteye girmeden önce okuduğunuz lise resmiyette Ortaöğretim olarak geçer. İlköğretim; ilkokul ve ortaokul olarak ayrılır. Lise ise ortaöğretim grubunu kapsamaktadır.

OBP Puanı Nedir?

OBP Puanı Hesaplama


Ortaöğretim Başarı Puanını en kısa şekilde tanımlamak gerekirse; lise boyunca elde ettiğiniz diploma puanlarının ortalamasının belirli bir katsayıya bölünmesi ile elde edilen puandır. Bu puan direkt olarak TYT – AYT – YKS puanlarınıza eklenir, kısacası büyük bir etkiye sahiptir.

ÖSYM tarafından lise çağında elde ettiğiniz diploma başarılarınızın üniversiteye yerleşirken etkisinin olması isteniyor. Bundaki temel amaç, öğrencilerin hem okullarındaki sınavlarına daha fazla ilgi göstermesi hem de üniversiteye yerleşirken lisede elde edilen bilgilerin de direkt olarak katkısının olmasını sağlamak.

Ortaöğretim Başarı Puanı

OBP Hesaplama konusunda detaylara geçelim. Eğer iyi bir puan almak istiyorsanız aşağıdaki hususlara kesinlikle dikkat etmelisiniz.

 • Gireceğiniz yazılılara kesinlikle çok iyi çalışın. OBP hesaplama konusunda büyük katkısı oluyor.
 • Nasıl TYT – AYT hayatınızı etkileyecekse aynı şekilde OBP de büyük bir etkiye sahip, bunu asla unutmayın.
 • Diploma puanınızı, dönem sonu puanınızı arttırmak için gerekirse hocalarınıza talepte bulunun. 1 puanın bile büyük bir önemi olacak.

OBP Puanı nasıl Hesaplanır?

Eğer OBP puanı nasıl hesaplanır bilmiyorsanız yapılması gereken adımları aşağıda detaylı olarak sıraladık.

 1. Öncelikle diploma puanınızı öğrenin. Bunu öğrenmek için tüm dönem sonu puanlarınızı toplayıp 8’e bölün. Çıkan sonuç diploma puanıdır.
 2. Elde ettiğiniz sonuç 100’lük sistemde olduğu için bunu 500’lük sisteme çevirmeniz gerekiyor. Kısacası 5 ile çarpın.
 3. Ardından ortaya çıkan sonucu 0.12 ile çarpın. Bu sizin OBP puanınızdır.
 4. Eğer ek yerleştirmeli bir sonuç istiyorsanız bu katsayıyı 0.18 olarak değiştirmelisiniz. Böyle olunca ek puana dahil edilecektir.

En Fazla Kaç Puan Kazanılır?

Yukarıdaki hesaplamaları en yüksek değerler üzerinden deneyerek sonucu bulalım. Her dönem 100 ortalama yaptığınızı varsayalım. Böyle bir durumda diploma notunuz da 100 olacaktır. Şimdi bunu 5 ile çarpalım. Sonuç 500 gelecek. Ardından katsayı değeri ile çarpın. 500*0.12 yaptığımızda çıkacak sonuç 60’tır.
Buradan da anlayacağımız üzere maksimum elde edeceğiniz puan 60’tır.

Ortaöğretim Başarı Puanı Ne Kadar Önemli?

Öğrencilerin kafasındaki en büyük soru da Ortaöğretim Başarı Puanı’nın sınav sonucuna etkisidir. Bunu da bir örnek ile anlatmaya çalışalım.

Bir öğrencinin diploma notu 90 olsun, diğerinin ise 70. 

İlk öğrenci için hesaplama: 90*5 = 450 ## 450 * 0.12 = 54

İkinci öğrenci için hesaplama: 70*5 = 350 ## 350 * 0.12 = 42

Aradaki fark ise: 54 – 42 = 12‘dir.

Şimdi ikinci öğrencinin de 400 puan aldığını varsayalım. İlk aday 454 yerleştirmeye sahip olacak, ikincisi ise 442 ‘de kalacak. Sayısal değerlere geldiğimizde. Bu sonuçlar ile bir analiz yaptığımızda 19.000 ile 25.000 gibi iki değerle karşılaşıyoruz. Kısacası diploma puanı sayesinde bunlar arasındaki fark tamı tamına 6 bin. Eğer daha yüksek sıralamalarda konuşursak fark 50-60 binleri dahi rahatlıkla görebilir.

Lise Diploma Puanı Hesaplama

OBP’ye direkt olarak etki eden konu lise diploma puanıdır. Liseden mezun olunca elde edeceğiniz ortalama ile ortaöğretim başarı puanınız hesaplanmaktadır. Bu yüzden öncelikle lise diploma puanı hesaplama konusunu öğrenmenizi tavsiye ederiz.

OBP Puanı Hesaplama Robotu

Yukarıdaki anlatımları da dikkate aldığımızda yksdestek.com ekibi olarak sizlere ekstra bir katkı sağlamak istedik. Eğer hesaplama konusunda sıkıntı yaşıyorsanız veya nasıl hesaplanacağını hala öğrenemediyseniz sayfanın en üstünde yer alan OBP Puanı Hesaplama kısmından diploma notunuzu girmeniz dahilinde anında sonuç ile karşılaşabilirsiniz.
Ayrıca sadece 0.12 katsayılı değer değil ekstra olarak 0.18 katsayılı değeri de görebilirsiniz. Eğer Ek yerleştirmeli de istiyorsanız ikincisi işinize yarayacaktır.

Eğer konu ile ilgili sorularınız var ise OBP Puanı Hesaplama konusunda sorularınız var ise alt kısımda yer alan yorum alanından sıkıntılarınızı paylaşabilirsiniz. Elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacağız.

 1. Ben mesleki açık öğretim öğrencisiyim. Benim övp puanım olacak mı? Üniveriste sınavlarında bur artışı olacak mı? Net bir bilgi paylaşırsanız çok mutlu olurum. Simdiden teşekkürler

 2. Seneye kısmet olursa bende YKS sınavına gireceğim ama lisede olayı ti’ye almamız, ders kaynatmalarımız ve gereken özeni göstermediğimizden ötürü OBP puanım sanırım düşük olacak. Daha önümde 1 sene var ama şimdiden pişmanlığımı hissedebiliyorum.

 3. Sınav zamanı yaklaşıyor. Bende ortaöğretim başarı puanımı nasıl hesaplayacağımı kara kara düşünüyordum. Bende bu kadar basit olduğunu düşünmemiştim. Çok büyük bir iş yapmışsınız. Tebrik ediyorum.

 4. YKS puanımı öğrenmek için Ortaöğretim Başarı Puanı gerekiyor fakat ben uzun zaman önce mezun olduğum için puanımı bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum. Siteniz de çok faydalı, teşekkür ederim.

 5. OBP Puanı hesaplamak bu kadar kolay mıydı ya ben yine onlarca sayfayı dolaştım. Keşke ilk sizi bulsaydım. Çok ama çok teşekkür ederim.

  1. Gözde büyütülen bir konu, hesaplaması gerçekten çok basit. Biz yine de robot oluşturduk. Umarız işinize yaramıştır.

Yorumlar kapalı.