Nükleer Enerji Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

nükleer enerji mühendisliği taban puanları

Son günlerin en popüler konularından birisi. Nükleer Enerji Mühendisliği taban puanları 2019 değerleri ile sizlere ilgili bölüme girmeniz için gereken puanları aktarırken Nükleer Enerji Mühendisliği başarı sıralaması 2020 sonuçları ile sıralamanızda yardımcı olmaya çalışacağız. İlgili bölüm için güncel düşünceler, iş imkanları, müfredat ve hangi üniversitelerde mevcut olup olmadığı ile ilgili detaylara da yer vereceğiz. Böylece Nükleer Enerji Mühendisliği hakkında net bir bilgiye sahip olacaksınız.

Nükleer Enerji Mühendisliği Nedir?

Güncel konuları takip ediyorsanız isminden basitçe anlam çıkarabiliriz. Nükleer Enerji Mühendisliği nedir? Atomun çekirdeği ve üst parçacıkları üzerinde deneyler yapan, nükleer enerji standartlarına uygun hareket ederek bu enerji türünün gıda, yakıt, çevre, ısınma gibi alanlarda kullanımını sağlayan mühendislik disiplinidir. Genel anlamda Nükleer Enerji santrallerinde iş imkanı bulunabilmektedir ve son zamanlarda Türkiye’de oluşturulması planlanan, yapım aşamasındaki santraller düşünüldüğünde rahatlıkla iş imkanı yaratılabilir. Tabi bu düşünülen işletmeler için seneler öncesinde öğrenciler Rusya’ya getirilerek atom mühendisliği, nükleer enerji mühendisliği programlarına katılmış ve 4 yıllık eğitimlerini tamamlamıştı.

  Su Ürünleri İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Nükleer Enerji Mühendisliği Müfredatı

Fizik ve kimya başta olmak üzere programlama dersleri, sayısal analiz ve ölçüt dersleri, nükleer santraller ile ilgili spesifik konular Nükleer Enerji Mühendisliği müfredatını oluşturmaktadır. Ayrıca Radyasyon ve algılama konularında da detaylı içeriklerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Eğer yurtdışında okumayı düşünmüyorsanız ülkemizde şuan için sadece Hacettepe Üniversitesi’nde aktif olarak bu disiplinin lisans programı bulunuyor.

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Alternatiflerin olmadığı ilgili disiplin için temel sorulardan birisi Nükleer Enerji Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var? olmaktadır. Aşağıda yer alan Nükleer Enerji Mühendisliği taban puanları 2020 değerlerini de inceleyeceğiniz üzere mevcut duruda sadece Hacettepe Üniversitesi’nde 60 kontenjan ile faaliyet gösterilmekte. Sinop Üniversitesi’nde de aynı bölüm bulunmasına rağmen yeterli kontenjan durumuna gelmediği için aktif edilemedi. Nükleer enerji konusundaki ön yargılar ve iş bulamama korkusundan dolayı arka plana atılan bu bölümü gerçek anlamda okumak istiyorsanız çok az şanslı olmalı ve iyi bir puan elde etmelisiniz. Kontenjan limitlerindeki sıkıntılardan dolayı iyi bir puan ve sıralamaya sahip olsanız bile kazanamayabilirsiniz.

  Perfüzyon Teknikleri (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Nükleer Enerji Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Sinop Üniversitesi’nde kontenjan yetersizliğinden dolayı bölüm açılamadığından dolayı Nükleer Enerji Mühendisliği için kaç puan gerekir sorusuna sadece Hacettepe Üniversitesi üzerinden cevap verebiliyoruz. Nükleer Enerji Mühendisliği başarı sıralaması 2019 değerlerine baktığımızda ortalama 350 düzeyinde puan almanız ve ilk 100.000’e girmeniz gerekir. Fakat bu minimum değerler durumunda. İşinizi garantiye almak adına 360-370 düzeyinde puan yapmanızı ve mümkünse ilk 80.000’i hedef olarak almanızı öneririz.

Tabloda sizler için Nükleer Enerji Mühendisliği taban puanları değerlerini inceledik.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
HACETTEPE Ü. (ANKARA)Nükleer Enerji Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün60344,4718297525
HACETTEPE Ü. (ANKARA)Nükleer Enerji Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Uyruklu)MFÖrgün1
SİNOP Ü.Nükleer Enerji MühendisliğiMFÖrgün30DolmadıDolmadı
  Enerji Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Nükleer Enerji Mühendisliği başarı sıralaması tablosunu incelediğimizde örgün eğitim konseptinde 60 kontenjanın Haccete Üniversitesi’nde açıldığını görüyoruz. KKTC uyruklular için ise 1 adet kontenjan bulunuyor. İngilizce eğitim olması büyük bir avantaj olacaktır. Ayrıca sıralama – taban puanı ilişkisi de çok yüksek değil. İstediğiniz zaman rahatlıkla kazanabileceğinizi düşünüyoruz. Üniversite alternatifi olmamasından dolayı tercih listenizi oluştururken Üniversite Tercih Robotu‘nu kullanmanızı öneririz. Sadece bu bölümü yazmanız büyük bir risk oluşturacaktır. Üniversite Tercih Robotu’nda ise puan ve sıralamanıza göre en uygun bölüm ve üniversitelere ulaşabilirsiniz.