Nüfus ve Yerleşme – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Coğrafya Nüfusu ve Yerleşme Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Ülkemizde 80 milyon vatandaş bulunmakta. Bu vatandaşlar belirli sistem ve ölçütlere göre ülkenin dört bir yanına dağılmış durumda. Şimdi anlatılacak olan derste ise genel olarak bu olaya değineceğiz. Böylece ülkemizin yerleşim ve nüfus konusundaki özelliklerini, olumlu ve olumsuz yanlarını görebileceğiz. TYT Coğrafya Nüfus ve Yerleşme konu anlatımı içeriğinde müfredata en uygun kaynaklar bulduk. Aynı şekilde TYT Coğrafya Nüfus ve yerleşme soru çözümünde de sınavdaki soru tiplerine uygun soru çözümlerine yer verdik.

Ünitenin başlangıcında temel olarak nüfus kavramından bahsedilecek. Ardından nüfus artışı ve bu artış hızlarının ülke gelişmişliğine etkisini göreceğiz. Türkiye’de yapılmış nüfus sayımları ve bunların doğurduğu sonuçları da istatistiksel olarak inceleyeceğiz.

Nüfus dağılımına girdiğimizde buna sebep olan Fiziki ve Beşeri nedenleri başlık başlık görerek, detaylandıracağız. Nüfus yoğunluğu bölümünde ise Aritmetik, Tarımsal, Fizyolojik olmak üzere 3 alanda yoğunluğu inceleyeceğiz. Türkiye Nüfusunu ve özelliklerini gördükten sonra göçler konusuna bakarak üniteyi tamamlamış olacağız.

TYT Coğrafya Konuları ve soru dağılımı ile ilgili içerğimizde de göreceğiniz üzere geçtiğimiz senelerde ortalama 2 civarında soru gelmektedir. Yeni sınav sistemi ile birlikte toplam soru sayısında değişiklikler olduğu için YKSDestek olarak TYT Coğrafya Konuları arasında 1 tane gelmesini beklemekteyiz.

  Doğa ve İnsan - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Nüfus ve Yerleşme Konu Anlatımlı Video

Yaptığımız araştırma sonucunda müfredata en uygun ve en iyi şekilde yapılan anlatım KPSS için yayınlanmış Bayram Meral imzası taşıyan videodur. Türkiye’de Nüfus olarak yayınlanan bu video Benim Hocam kanalında paylaşılmıştır. Nüfus ve Yerleşme konu anlatımı videosu yaklaşık 33 dakikadır ve her bir saniyesinde önemli bilgiler bulunmaktadır.

Nüfus ve Yerleşme Soru Çözümlü Video

Ahmet Burak Kargı tarafından yayınlanmış ve piyasadaki en iyi sorular üzerinden giden, sınavda karşımıza çıkabilecek soru tiplerine uygun bir çözüm videosunu sizlere sunuyoruz. Nüfus ve Yerleşme soru çözümü için sizlere yetecektir. Aşama aşama gidecek olursak konu anlatımını en az 1 veya 2 kere dinledikten sonra bu içeriği izleyin. Ardından test kitabınızı açarak ilgili konuya gelin ve birkaç test çözün. Üniteyi anladığınızı düşündüğünüz anda artık bu konu sizin için tekrar edilecekler listesine girmelidir. Çok fazla üstünde durup zaman kaybetmeyin.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 5,00)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir