Neden Erteliyoruz ve Nasıl Yenebiliriz?

Erteleme nedir?

Erteleme yeni bir kavram değildir. Hayatın bir noktasında yarın için görevlerinizi zorlardınız. Bu birçok faktörden kaynaklanabilir. Bazı günler yeterince motive hissetmeyebilirsiniz. Diğer zamanlarda, bununla uğraşmak istemediğiniz ve işleri bir sonraki güne zorlamak daha kolay olduğu için olabilir. Bir şeyi ertelemek stresi azaltmak ve sağlıklı kararlar vermek için yardımcı olabilirken, kronik ertelemenin olumsuz etkileri vardır.

Ertelemeyi daha iyi anlayalım.

Neden erteliyoruz?

İlk başta sadece tembel olduğunuzu ve zaman yönetimi becerilerinizin zayıf olduğunu söyleyebilirsiniz. Doğru zaman yönetimi eksikliği nedeniyle üretkenliğiniz etkilenebilirken, diğer nedenlerden dolayı erteleme daha fazla olur. İşte ertelemenizin bazı nedenleri:

#1 Stres

Ev işlerinden iş baskısına kadar her gün birçok göreviniz olabilir. Bazı işleri bir sonraki güne bırakmak, biraz boş zaman kazanmanıza yardımcı olabilir. Bu, kendinizi daha az gergin hissetmenizi sağlayabilir. Geçici olarak yardımcı olabilse de, sürekli bir erteleme modeli, işleri sizin için elverişsiz hale getirebilir.

#2 Bilinmeyenden korkma

Önemli olduğunu bilsen bile bir konuşmayı sonraya ertelediğin oldu mu? Çoğu zaman, bilinmeyene olan korkumuz; gelecekte olacaklardan korkmak ertelemenin nedeni olabilir.

Sonuçlar hakkında endişelenmek, bir konuşmanın (veya bir görevin) gidebileceği birden çok yolu yeniden anlatmak, sizi gerçekten iletişim kurmak için zamanı kullanmaktan uzak tutar. Korku, sizi bunu yapmaktan kaçınmaya zorlar çünkü sonuçları olumsuz olabilir (denemeden asla bilemezsiniz).

#3 Mükemmellik

Evet, mükemmellik için çabalamanız sizi geride tutabilir. Her şeyi planlamadığınız veya nasıl başlayacağınızı bilmediğiniz için bir görevi ertelerseniz; mükemmellik ihtiyacınız bir rol oynayabilir. Hata yapma korkusu genellikle ertelemenize neden olur.

#4 Kısa vadeli ödüller

Daha sık olarak, yapmanız gereken görev yalnızca uzun vadede size fayda sağlayabilir. Bu kilo vermek, terfi almak veya zam almak olabilir. Size kısa vadeli mutluluk ve tatmin sağlayacak bazı şeyler üzerinde çalışma yapmanızdır. Bu nedenle, sosyal medyada gezinmek, teslim tarihi olan bir proje üzerinde çalışmaktan daha faydalıdır.

#5 Kararsızlık

Karar verememek sizi seçim yapmaktan alıkoyabilir. Kararsızlık, düşüncelerle oyalanmanıza neden olabilir, ancak çözümü yoktur.

#6 Akıl sağlığı sorunları

Depresyon gibi belirli hastalıklar ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) gibi bozukluklar, görevleri tamamlamanızı zorlaştırabilir.

#7 Duygusal düzenleme

Korku, endişe ve sinirlilik gibi ezici duygular, elinizdeki görevlerin peşinden gitmenizi engelliyor olabilir.

Görev ve faaliyetlerinizde ilerlemekten sizi alıkoyan sebeplerden hangileri?

Ertelemenin etkisi

Kronik erteleme olumsuz etkiler yaratır. Teslim tarihlerini kaçırmanıza, performansın düşmesine neden olarak son dakika paniğine, olumsuz geri bildirim almanıza ve eleştiri almanıza neden olur. Bu, gelecekte görevleri zamanında bitirme motivasyonunuzu da azaltabilir. Zamanında karar verme eksikliği, olumsuz sonuçlara yol açarak işleri daha da kötüleştirebilir.

Erteleme, utanç ve suçluluk gibi farklı duyguları da beraberinde getirir. Bu duygular sizi ele geçirirken görevleri takip etmeye devam etmeyi zorlaştırır. Bazen gibi irrasyonel düşüncenin kalıplarını altında yatan “Ben gerektiğini görevleri geciktirmek için neden olabilir mükemmel bunu yapmak mümkün”. Psikoloji Kitapları ile bu serüvende yalnız hissetmeyeceksiniz.

Ertelemeyi yenmek

Ertelemenin üstesinden gelmenin birçok yolu vardır. Farklı stratejiler deneyin ve hangisinin sizin için işe yaradığını görün. Kişisel Gelişim Kitapları da okuyarak gelişiminize olumlu yönde etkiler yaratabilirsiniz.

  • Kabul Edin ve Kabul Edin: Ertelemeyi yenmenin ilk adımı, ona düşkün olduğunuzun farkına varmaktır. Herhangi bir görevi uzattığınız sürelerin kaydını tutun.
  • Tetikleyicileri Tanımlayın: Tetikleyicilerinizi not etmek, ertelemenizin nedenini anlamanıza yardımcı olur. Tetikleyicilerinizi sizin için erişilebilir bir not veya günlüğe yazın.
  • İçine Bakın: Cevaplar için içinize dalın. Kendinize sorun, Beni bu görevi zorlamaya iten nedir? Nedeni yeterince geçerli mi? Korktuğum bir şey mi var? Sorgulama ve iç gözlem, gecikmelerin nedenlerini bulmanıza yardımcı olabilir.
  • Kısa kes: Büyük ve büyük görevler bunaltıcı olabilir. Görevlerinizi yarım saatten daha kısa sürede yapılabilecek daha küçük parçalara bölün. İş yükünüzü önceliklendirmek ve yönetmek için Pareto tekniğini kullanın.
  • Gerçeğe geri dönün: Yarın asla, uzun, sıkıcı bir işi tamamlamakla ilgili olduğunda gelmez. Bugün yapabileceklerinize odaklanın. “10 dakikadan az” stratejisini kullanın ve bu süre içinde neleri bitirebileceğinizi görün.
  • Eğlenceli hale getirin: Yaratıcı gücünüzü kullanın ve işinizi ilginç hale getirmenin bir yolunu bulun. Bitirmen gereken işler mi var? Ondan ilginç bir oyun yapın.
  • Sorumluluk: En iyi baskı altında mı çalışırsınız? İşi son teslim tarihine kadar teslim aldığınızdan emin olmak için birinden sizi sorumlu tutmasını isteyin. Arkadaşınızdan belirlenen son tarihte sizi takip etmesini isteyin. Görevin tamamlanma olasılığını artırmak için zaman çizelgesine uymazsanız karşılaşacağınız sonuçlara karşılıklı olarak karar verebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Kitapları ihtiyaçlarınız Kitap Gönder’de, hemen ürünleri keşfet >> https://www.kitapgonder.com/