Nasıl Bankacı Olunur?

Meslek hayatınıza bankacı olarak başlamak, sürdürmek ve bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız bankaların açtığı sınavlara girebilirsiniz. Bankalar, çalışacakları personelleri kendi açtıkları banka sınavları ile belirliyorlar. Bu nedenle sürekli olarak bankaların internet sayfalarını ve duyurularını takip etmelisiniz.

Banka Sınavlarından Nasıl Haberiniz Olabilir?

Geçmiş yıllarda bankalar, belirli dönemlerde personel alımı duyurusu yapıyorlardı. Bu nedenle iş ilanlarının takibi kolay yapılıyordu. Bankaların şube sayılarının artması, yeni istihdamlar doğurdu. Bu nedenle bankalar ihtiyaç duyuldukça personel alımı duyurusu yapmaya başladılar. Tabi ki de doğal olarak, sizin daha dikkatli ve uyanık olmanız anlamına geliyor.

Bankalar sınavlarını kendi yaptıkları için kendi internet sitelerinde duyuruyorlar. Kamu bankaları ve bazı özel bankalar, İş-Kur aracılığıyla da memur alımı duyurusu yapabiliyorlar. Bu nedenle İş-Kur’da kaydınızın olması ve buradan da banka sınavları takibini yapmanız gerekiyor.

Banka Sınavları Şartları Nelerdir?

Bankalar; müfettiş yardımcısı, uzman yardımcısı, yönetici, müşteri temsilcisi, memur, sistem uzmanı, sistem destek uzmanı, takip memuru, ihtisas elemanı, özel güvenlik görevlisi, şoför gibi pozisyonlar için alım duyurusu yapıyorlar. Her pozisyon için özel ve genel şartlar bulunuyor.

– Başvuracağınız pozisyona göre lise, önlisans veya lisans bölümlerinin bankacılık, maliye, muhasebe, iktisat, ekonomi, işletme gibi bölümlerinden mezun olmanız,

– 28 yaşından küçük olmanız,

– Erkek adayların askerliklerini yapmış olmaları (bazı durumlarda 2 yıl tecilli olması da yetiyor)

– Adli sicil kaydınızın temiz olması,

– MS Office programlarını çok iyi bilmeniz,

– Yeniliklere, gelişime açık, kendinizi sürekli geliştirmeye istekli ve ekip çalışma ruhuna sahip olmanız aranan şartlar arasında bulunuyor.

Banka Sınavlarına Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Hangi bankaya iş başvurusu yapacaksanız, o bankanın resmi internet sitesine giriyorsunuz. “İnsan Kaynakları” bölümünden ilgili ilana tıklayarak, açılan sayfayı dolduruyorsunuz. Sizden istenen belgeleri ve CV’nizi yüklemeyi ihmal etmeyin.

Bilgileri girip, gerekli belgeleri de yükledikten sonra, onaylıyorsunuz. Başvurunuzun kabul edilip/edilmediğine dair bilgilendirme e-maili gelecektir. Başvurunuz kabul edildiyse banka sınavları yer ve zamanı hakkında bilgiler e-mailde yer alacaktır.

Banka sınavlarına online olarak “E-sınav merkezi” olarak kabul edilen Ankara, Eskişehir, İstanbul veya İzmir illerinde giriyorsunuz. Burada size verilen bilgisayar/tablette “Genel Yetenek Testi”, “Genel Kültür Testi” ve “Alan Bilgisi Testi” çözümlerini yapıyorsunuz. Pozisyonunuza göre “Yabancı Dil Testi” de çözebiliyorsunuz. Sınavdan başarılı olabilmeniz için en az 70 almanız gerekiyor. 70 ve üzeri puan aldığınızda mülakata alınıyorsunuz. Mülakatı da başarılı şekilde geçerseniz, işe alınıyorsunuz.