Nanoteknoloji Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

nanoteknoloji mühendisliği taban puanları

Geleceğin mesleğine hazır mısınız? Nanoteknoloji Mühendisliği taban puanları 2019 değerlerine detaylı şekilde bakın ve geleceğe yön verin. YKSDestek.com olarak Nanoteknoloji Mühendisliği başarı sıralaması 2020 değerlerini sizlere sunuyoruz. İsmen tanıdığımız ama mühendislik disiplini olarak çekimser yaklaştığımız bu bölüm hakkında pek çok detayı paylaşmaya çalışacağız. Öncelikle nedir? sorusuna cevap vereceğiz. Ardından müfredatına bakacağız ve son olarak hangi üniversitelerde kaç puan gerektiğini öğreneceğiz.

Nanoteknoloji Mühendisliği Nedir?

İlk olarak Nanoteknoloji Mühendisliği nedir? sorusuna yanıt bulalım. Mevcut durumda ayrıca Malzeme ile birlikte bir mühendislik dalı daha bulunuyor ve üniversite sayısı bakımından daha çeşitli. Fakat spesifik olarak direkt nanoteknoloji ile ilgilenmek isteyen kişilerin bu bölümü tercih etmesi muhtemel. Günümüzde tıp, bilgisayar teknolojileri, mobil cihazlar ve daha birçok hususta nanoteknolojiden faydalanıyor. Örneğin ameliyatlarda kullanılmak üzere nanoteknolojik ürünlerden faydalanılıyor. Tüm bu işlemlerin, geliştirilmesi, tasarlanması ve kontrolünü sağlayacak birim kuşkusuz bu mühendisliktir.

Nanoteknoloji Mühendisliği Müfredatı

Nanoteknoloji mühendisliği müfredatına baktığımızda genel sayısal derslerin varlığını görüyoruz. Bu sayısal dersler disiplin bakımından oldukça önemlidir. Ayrıca fizik – kimya karışımı pek çok hususla karşılaşmaktayız. Sadece çok küçük boyutlarda düşünmek değil, bunların sabit fizik kurallarına, kimya kurallarına uygun hale getirmek de önemli. Bu aşamada pek çok mühendislik dalının dersleri ile muhatap olmaktayız.

  Doğal Yapı Taşları Teknolojisi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Mevcut durumda Malzeme ve Nanoteknoloji Bilimi Mühendisliği bulunuyor fakat bu bölümü şu an anlattığımız ile karıştırmamalısınız. Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var soru için ortaya koyabileceğimiz tek üniversite Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’dir. Aşağıdaki tablodan da Nanoteknoloji Mühendisliği taban puanları 2019 değerlerini inceleyebilirsiniz.

Nanoteknoloji Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Bölüm sadece bir üniversitede bulunduğu ve geçtiğimiz senelerde kontenjan yetersizliği olduğundan dolayı Nanoteknoloji Mühendisliği için kaç puan gerekir sorusuna yanıt veremiyoruz. Fakat aynı veya benzer konumdaki bölümleri ve puanlarını incelediğimiz zaman ortalama 250-300 puan aralığı ve ilk 150.000 – 200.000 bize yeterli olacaktır. Ama unutmamak gerekir ki aynı düzeyde kontenjan sayısı kadar tercih edilmesi gerekir. Bu da 30 kişiye tekabül ediyor. Nanoteknoloji Mühendisliği başarı sıralaması 2020 değerlerinden de göreceğimiz üzere toplamda 30 kontenjana sahip.

Nanoteknoloji Mühendisliği taban puanları için aşağıdaki tabloyu incelemenizi öneririz.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
SİVAS CUMHURİYET Ü.Nanoteknoloji Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün30DolmadıDolmadı
  Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Öğrencilerin bu tabloyu gördükten sonra hayal kırıklığına uğradığını söylememiz gerek. Fakat mevcut konumda benzer bir bölümün olması ve tek başına çok da değer görmemesinden dolayı alternatifsiz bir liste bulunuyor. Ayrıca pek çok öğrenci bu konuda ilerleme kat ederken çift anadal programları ile aynı anda iki bölüm okuyarak kendini uzmanlaştırıyor ve ardından yüksek lisans ile daha uzman hale geliyor. Şu an olmasa bile önümüzdeki yıllarda daha popüler, daha tercih edilebilir bir konuma gelecektir.

Nanoteknoloji mühendisliği başarı sıralamasının yanı sıra diğer üniversiteler ve bölümleri incelemek için tercih rehberimizi inceleyebilirsiniz.