Mezuna Kalan Öğrencilerin OBP Puanı Ne Olur?

Son günlerde, kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak için bazı çalışmalar yapıp ve üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin sorularını dinleyerek bunlara en uygun çözümler getirmeye çalıştık. Bu hususta kategorize ettiğimiz konuların başında OBP geliyor. Daha önceki yazılarımızın ardından bu içeriğimizde mezuna kalan öğrenciler için obp puanının ne olacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Tercih Yaptım, Kazanamadım. OBP Ne Olur?

Durum durum inceleyeceğimiz OBP için ilk durumda tercih yapan fakat herhangi bir üniversiteyi kazanamayan öğrencileri ele alacağız. Üniversite sınavlarının sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih döneminde aldığı puana göre yüksek bölümler yazan veya kontenjan sorunundan dolayı problem yaşayan, yanlış tercih listesi oluşturan öğrenciler herhangi bir üniversite kazanamaz ise Ortaöğretim Başarı Puanı hiçbir şekilde değişmez. Mevcut durumda ham puanına eklenen OBP, bir sonraki sene de aynı düzeyde eklenir.

Tercih Yaptım, Kazandım. Gitmedim. OBP Ne Olur?

Herhangi bir tercih döneminin sonunda normal yerleştirmede bir üniversite kazandınız fakat sonraki şartlarda bu okula gitme kararından vazgeçtiyseniz; veya yanlış bir tercih listesi hazırladığınızdan dolayı istemediğiniz bir okul ile karşılaştıysanız dilerseniz üniversite kaydı yaptırmayabilir ve bir sonraki seneye hazırlanabilirsiniz. OBP puanı konusunda ise böyle bir durumda, mevcut puanlamanız yarı yarıya düşer. Örneğin 40 OBP alıyorsanız, bir sonraki sene bu değer 20’ye düşecektir. Fakat ondan sonraki sene yine aynı puandan işlem yapabilirsiniz.

  Ekoseli Bayan Pantolon Modelleri

2017 – 40 OBP Puanı, 2018 – 20 OBP Puanı, 2019 – 40 OBP Puanı

Tercih Yaptım, Kazandım ve Yerleştim. OBP Ne Olur?

Yukarıda aktardığımız ikinci koşul ile üçüncü koşul arasında bir fark bulunmamaktadır. Eğer tercih yaptıysanız, bir bölüm kazandıysanız ve yeleştiyseniz fakat tekrardan sınava girip başka bir üniversiteyi denemeyi düşünüyorsanız OBP puanınız yine yarıya düşecektir. Bunun yerine eğer bölüm bazında ciddi bir değişiklik düşünmüyorsanız DGS ‘ye hazırlanabilirsiniz. Dikey Geçiş Sınavı hakkında bilgiler sitemizde yer almaktadır.