Meteoroloji Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

meteoroloji mühendisliği taban puanları ve başarı sıralaması

YKSDestek olarak Meteoroloji Mühendisliği taban puanları 2020 değerlerini sizlere sunuyoruz. Bölüm hakkında daha fazla bilgi almanız adına Meteoroloji Mühendisliği başarı sıralaması 2019’un yanı sıra meteoroloji ile ilgili müfredat, kaç puan gerekir, hangi üniversitelerde var sorularına yanıt bulacağız. Hava olaylarını seven ve bu işte başarı olabileceğini inanan tüm mühendis adaylarının, üniversite tercihi yapacak öğrencilerin bu yazıyı okumasında fayda var.

Meteoroloji Mühendisliği Nedir?

Atmosferi inceleyen, hava olaylarını gözlemleyen ve bunları sayısal mantık çervesine sokarak günlük yorumlar, analizler yapan mühendis olarak Meteoroloji Mühendisliği nedir sorusuna cevap verebiliriz. İnsanlar, dışarı çıkarken bir plan yaparken hava durumunu kontrol eder ve bu konuda onlara en doğru yanıtı verecek zemini hazırlayanlar Meteoroloji Mühendisleridir. Fakat iş sadece bu değil, bunun yanı sıra tüm hava bağlantılı doğa olaylarının incelenmesi ve bunları incelerken oluşturulacak cihazların planlanması, tasarımı ve çizimi bu disiplinin bir parçasıdır.

Meteoroloji Mühendisliği Müfredatı

Kimya, fizik ve matematik ağırlıklı bir yapıya sahip olan Meteoroloji Mühendisliği müfredatında ilk seneden atmosfer bilimine giriş yapacaksınız. Temel mühendislik derslerinin ardından meteoroloji aletleri ve gözlem konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Modern fizik, coğrafi bilgi bilimi gibi dersleri görerek alanınızda yavaş yavaş detaylı konulara geçiş yapacaksınız. Mikrometeoroloji, hava analizi gibi son seviye teknik konuları da öğrendikten sonra lisans programını tamamlayacaksınız. Bu detaylar Meteoroloji Mühendisliği taban puanları 2019 değerlerinde yer alan İTÜ üzerinden alınmıştır.

  Uzay Mühendisliği Taban Puanları - Başarı Sıralaması (2019-2020)

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Günümüzde, Meteoroloji Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var sorusu için iki yanıt verebiliyoruz. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Samsun Üniversitesi. Eğer bu bölümü gerçekten istiyorsanız fakat hangi üniversite olduğu fark etmez ise rahat bir şekilde çalışarak Samsun Üniversitesi’ni kazanabilirsiniz. Ama hedefiniz İTÜ ise iyi çalışmanız gerekebilir. İTÜ toplamda 60 kontenjana sahipten Samsun Üniversitesi’nde 45 kontenjan bulunuyor ve ikisi de örgün eğitim veriyor. Meteoroloji Mühendisliği başarı sıralaması 2020 değerlerine göre tercih yapabilirsiniz.

Meteoroloji Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

İki üniversitede olması ve bu üniversiteler arasında ciddi bir sıralama farkı bulunmasından dolayı Meteoroloji Mühendisliği için kaç puan gerekir kısmına bir üst kademeden bir de alt kademeden bakacağız. İTÜ için 350-360 arasında bir puan yapmanız ve ilk doksan bine girmeniz gerekir. Samsun için ise 260-270 arasında bir puan ve ilk 240.000’de yer almak yeterli olacaktır. Bu şartları sağladığınızda çok ciddi bir aksilik olmadı sürece (bölümlere gelen talepler) ilgili mühendislik lisans programına dahil olabileceksiniz.

  Gümrük İşletme Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Bu konuda yazılı olarak değil de tablo olarak aşağıdaki değerleri inceleyebilirsiniz. Meteoroloji Mühendisliği taban puanlarını görmeniz mümkün.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
İSTANBUL TEKNİK Ü.Meteoroloji MühendisliğiMFÖrgün60351,6798390325
SAMSUN Ü.Meteoroloji MühendisliğiMFÖrgün45258,97483258244

Sayısal türünde öğrenci olan Meteoroloji mühendisliği başarı sıralaması , taban puanı, öğrenim şekli, puan türü ve kontenjanları yukarıdaki tabloda yer alıyor. Eğer yks puan hesaplama konusunda bir işlem gerekiyorsa ana sayfamıza ulaşabilirsiniz. YKS Puan Hesaplama ile kaç net yapmanız gerektiğini hesaplamak için tıklayın.

İçindekiler

  Enerji Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)