Mekansal Bir Sentez: Türkiye – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

AYT Coğrafya Mekansal Bir Sentez: Türkiye Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

AYT Coğrafya’nın en gözde, en önemli ünitelerinden birisi ile daha devam ediyoruz. Sınav sistemine ve müfredata göre Türkiye Coğrafyası oldukça değerli konumdadır. Bu şekilde olması da gayet mantıklıdır. İleriye dönük genel kültür edinmek ile beraber sınava iyi hazırlanmak adına bu üniteye dikkat etmenizi öneririz. AYT Coğrafya Mekansal Bir Sentez: Türkiye Konu Anlatımı içeriği açısından sunduğumuz videonun yanı sıra Mekansal Bir Sentez: Türkiye soru çözümü videosunu da izlemenizde fayda olacaktır.

Başlangıç olarak ülkemizde bulunan toprak tiplerini inceleyeceğiz. Zonal, intrazonal ve azonal toprak tiplerini öğrenerek bu aşamayı tamamlayacağız. Ardından Türkiye’nin su kaynaklarını, denizlerini, göllerini, nüfus yapısını ve diğer tüm detayları tek tek inceleyeceğiz. Bu açıdan baktığımız zaman çok geniş kapsamlı bir başlık olduğunu söyleyebiliriz. Fakat kimilerine göre zaten bu tek başına bir ders, içinde anlatılanlar bu dersin üniteleri.

Geçtiğimiz yıllarda çıkan sorulara baktığımızda yüksek oradan soru sayısına ulaşıyoruz. 2018 ve 2019 ‘da yapılan YKS – AYT sınavına baktığımıda da aynı oranları görmemiz mümkün. Bu konuda tavsiyemiz olabildiğince bu üniteye önem göstermeniz yönünde. Net sayınızı ciddi oranda arttıracaktır.

  İklim Bilgisi - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Mekansal Bir Sentez: Türkiye Konu Anlatımlı Video

Ünite çok geniş kapsamlı olduğu için video içerikleri, konu anlatımları da birden fazla seriden oluşmaktadır. Kampüs kanalı tarafından yayınlanan ve güncel müfredatı kapsayan Mekansal Bir Sentez: Türkiye videosunun ilkinde tarım ve hayvancılık gibi konulara değinilmekte ve ardından diğer videolara da ulaşabilirsiniz.

Mekansal Bir Sentez: Türkiye Soru Çözümlü Video

Konu anlatımında olduğu gibi soru çözümü bakımından da tek bir video sizler için yeterli kampsamda olmayacaktır. Ahmet Burak Kargı tarafından yayınlanan ve birkaç videodan oluşan Mekansal Sentez: Türkiye soru çözümü içeriklerinin ilkini paylaştık. Bu videoyu izledikten sonra diğerlerine geçmeyi unutmayın. Ortalama 1-2 saatinizi alabilir fakat devamında çok ciddi düzeyde konuyu kavramış olacaksınız.

AYT Coğrafya Soruları ‘nın büyük bir çoğunluğunu oluşturan ünitenin yanı sıra diğer konulara da bakmak adına tüm detayları içeren Coğrafya başlığımızı inceleyebilirsiniz.