Matematik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Matematik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralaması

Matematik sevenlerin dikkatine! Harika bir mühendislik disiplini. Matematik Mühendisliği taban puanları 2020 verilerini aktardığımız bu yazımızda sizler için, kafanızda tereddütlerin oluşmaması adına detaylar da vereceğiz. Matematik Mühendisliği başarı sıralaması 2019 tablosunu kontrol ettiğimizde ise sadece iki üniversitede olduğunu görüyoruz. Bu da yazıyı detaylı incelemeniz ve tercih listenizi ona göre hazırlamanız gerektiğini gösteriyor.

Matematik Mühendisliği Nedir?

Günümüzde yazılım ve finans konuları başta olmak üzere pek çok konuda faaliyet gösterebilen ilgili disiplin için Matematik Mühendisliği nedir? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. İlgili sektörlerde matematiksel modelleme, yazılım, teori ve bunların uygulanması konusunda faaliyet gösteren mühendislik disiplini başta Business Analyst olmak üzere pek çok alanda çalışabilir. Bunun yanı sıra yazılım alanında ilerleyecek olanlar birçok programlama dili üzerinden faaliyet gösterebilir. Matematik Mühendisliği taban puanları 2019 konusunda sizlere detaylı bilgi aktarmaya çalıştık.

Matematik Mühendisliği Müfredatı

İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Müfredatı incelendiğinde genel kimya, fizik ve matematik dersleri ile muhatap olacaksınız. Programlama derslerine C ile başlayacaksınız. İkinci sene itibari ile Ayrık Matematik, Olasılık Teorisi, Dinamik, Lineer Cebir, Veri Yapıları ve İstatistik konularına odaklanacaksınız.

  Tarım (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Diferansiyel Geometri, Topoloji, Reel Analiz gibi konular başta olmak üzere pek çok teknik hakkında bilgi alacaksınız. Öte yandan teknik seçmeli derslerle de alanınızı özelleştirebilirsiniz. Diğer üniversiteler için ise Matematik Mühendisliği başarı sıralaması 2020 tablosunda yer alan üniversiteleri inceleyip ilgili okulların sitelerinden müfredatları görüntüleyebilirsiniz.

Matematik Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Matematik bölümü, bilgisayar mühendisliği gibi farklı disiplinlerde bölümlerin birleşimi olarak görebileceğimiz ilgili alan için Matematik Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var? sorusuna cevap olarak İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’ni göstermekteyiz. Toplamda 220 kişilik kontenjandan bahsedebiliyoruz. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Türkçe ve İngilizce olarak iki farklı şekilde kayıt olabilirsiniz.

Matematik Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Merak edilen sorulardan birisi de Matematik Mühendisliği için kaç puan gerekir? olmakta. Bu sorunun yanıtı için ilk olarak İTÜ’ye bakalım. Geçtiğimiz senelerde başarı sıralaması 28.000 iken, taban puanı bakımından 442 puan alan öğrenci bölüme kayıt yaptırmış durumda. Matematik Mühendisliği taban puanları bakımından Yıldız Teknik Üniversitesi ikinci sırada geliyor ve 40.000 – 50.000 arasındaki başarı sıralaması yeterli konumda.

  Süt ve Ürünleri Teknolojisi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Aşağıda Matematik Mühendisliği başarı sıralaması tablosunu inceleyebilir; kontenjan, eğitim türü, başarı sıralaması ve taban puan detaylarına ulaşabilirsiniz.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
İSTANBUL TEKNİK Ü.Matematik MühendisliğiMFÖrgün60442,2929328082
YILDIZ TEKNİK Ü. (İSTANBUL)Matematik Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün60419,3969840333
YILDIZ TEKNİK Ü. (İSTANBUL)Matematik MühendisliğiMFÖrgün100400,2996752055
YILDIZ TEKNİK Ü. (İSTANBUL)Matematik Mühendisliği (KKTC Uyruklu)MFÖrgün1

Matematik Mühendisliği, YKSDestek.com ekibi olarak bizim sevdiğimiz ve günümüz standartlarına en çok uyan bölümlerden birisidir. Özellikle data science konularında ön planda olabileceğiniz bu disiplinde yapay zeka, makine öğrenmesi konularında uzmanlaşabilirsiniz. Fakat alternatif bölümler, okullar arıyorsanız Üniversite Tercih Rehberi yazılımımızı kullanabilirsiniz. Bunun için ilgili linke tıklayarak Üniversite Tercih Rehberi’mize ulaşabilirsiniz.

  Rus ve İngiliz Dilleri ve Edebiyatı Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

İçindekiler