Maden Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

maden mühendisliği taban puanları ve başarı sıralaması

Aylık 3850 TL maaş ortalamasına sahip olan Maden Mühendisliği taban puanları 2019 değerleri güncel olarak sitemizde. YKSDestek olarak Maden Mühendisliği başarı sıralaması 2020 tablosu hazırlayarak kontenjan bilgileri vb. değerler de dahil olmak üzere sunduk. Ayrıca müfredat, bölüm hakkında detaylar ve hangi üniversitelerde olduğu konusunda da yardımcı olmaya çalıştık. Eğer Maden Mühendisliği okumak istiyorsanız öncelikle bu yazıyı tam olarak okumalısınız.

Maden Mühendisliği Nedir?

Başta yer altı kaynakları olmak üzere doğadan faydalanabileceğimiz her türlü kaynak konusunda bilgi sahibi olan disiplin için ilk sorumuz Maden Mühendisliği nedir? Sorunun cevabı olarak madenlerin fizibilite çalışmalarını yapan, güvenliğini sağlayan, üretimi kontrol eden mühendislik disiplini olarak aktarabiliriz. Kariyer’de yer alan değerler ışığında ortalama maaşın 3850 TL olduğu söylenmektedir. Üniversiteler bakımından detayları da Maden Mühendisliği taban puanları 2020 tablosunda görebilirsiniz.

Maden Mühendisliği Müfredatı

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği müfredatına istinaden hangi derslerle muhatap olacağınıza dair bilgi vermek istiyoruz. İlk senenizde genel mühendislik derslerini görmenin yanında bölümünüze istinaden başlangıç aşamasında derslerle de karşılaşacaksınız. İkinci sene itibari ile direkt alanınızı ilgilendiren dersler görüyorsunuz. Patlayıcı maddelerden minerolojiye; genel jeolojiden yer altı maden işletmeciliğine kadar pek çok ders ile karşılaşacaksınız. 3. ve 4. sınıfta tüm dersleriniz direkt olarak bölümünüzü, uğraşacağınız alanı ilgilendirecektir. Maden Mühendisliği başarı sıralaması 2019 listesindeki üniversiteleri araştırarak, seçeceğiniz okulun müfredatına da bakabilirsiniz.

  Enerji Yönetimi Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Maden Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Ülkemiz açısından düşündüğümüzde pek çok mühendislik disiplininden daha fazla üniversite alternatifine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Peki Maden Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var? Bu soruya üst klasmandan başlayarak cevap verecek olursak Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ni söyleyebiliriz. Ardından Ankara Hacettepe Üniversitesi ve beraberinde İstanbul Üniversitesi gelmektedir. Bu seviyeden sonraki üniversitelerde ise kontenjan tamamlanamadığı için bölüm lisans programı olarak açılamadı.

Maden Mühendisliği taban puanlarında yer alan DOLMADI kısmından kontenjanı dolmayan okulları inceleyebilirsiniz. Boş olan kısımlar ise ilk defa açılacak olan okulların bölümleridir.

Maden Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Geçtiğimiz sene mevcut durumda üç üniversitede açılan bölüm için ilk 100.000 ‘e girdiğiniz zaman kesin olarak yerleşeceğinizi söyleyebiliriz. Fakat istediğiniz okulu seçecekseniz ilk 80000 sizin için yeterli olacaktır. Maden Mühendisliği için kaç puan gerekir? kısmında 300 puan düzeyi sizin adınıza yeterli olacaktır. Fakat garanti olmasını istiyorsanız 320 puanı hedef alabilirsiniz.

Maden Mühendisliği başarı sıralamasını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

  Seracılık (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
ORTA DOĞU TEKNİK Ü. (ANKARA)Maden Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün60357,7251884709
İSTANBUL TEKNİK Ü.Maden MühendisliğiMFÖrgün60317,23008130822
HACETTEPE Ü. (ANKARA)Maden Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün60291,75771173192
İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞAMaden Mühendisliği (KKTC Uyruklu)MFÖrgün1
ŞIRNAK Ü.Maden MühendisliğiMFÖrgün15
AFYON KOCATEPE Ü.Maden MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART Ü.Maden MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
ÇUKUROVA Ü. (ADANA)Maden MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
DOKUZ EYLÜL Ü. (İZMİR)Maden MühendisliğiMFÖrgün80DolmadıDolmadı
ESKİŞEHİR OSMANGAZİ Ü.Maden MühendisliğiMFÖrgün30DolmadıDolmadı
İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞAMaden MühendisliğiMFÖrgün60DolmadıDolmadı
KARADENİZ TEKNİK Ü. (TRABZON)Maden MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
KONYA TEKNİK Ü.Maden MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
KÜTAHYA DUMLUPINAR Ü.Maden MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
MUĞLA SITKI KOÇMAN Ü.Maden Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün20DolmadıDolmadı
ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT Ü.Maden MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
  Sağlık Turizmi İşletmeciliği (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Mevcut durumda farklı disiplinlere talebin arttığını düşündüğümüzde geçtiğimiz senelerde kontenjanı tamamlanmayan üniversitelerin de ilerleyen yıllarda aktif hale geleceğini düşünüyoruz. Fakat puan durumunda eğer ilk üç seçeneğe yakın bir değeriniz yok ise alternatif bölümler oluşturmanız geleceğiniz adına önemlidir. Bu aşamada sizlere Üniversite Tercih Robotumuzu öneriyoruz. Bu robot sayesinde kolay bir şekilde tercih listesi oluşturabilirsiniz. Üniversite Tercih Robotu kullanmak için tıklayın.