Madde ve Özellikleri – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Fizik Madde ve Özellikleri Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Temel Yeterlilik Testi’nden önce olan YGS’de ortalama her sene bir soru ile karşımıza çıkan ve beraberinde geçtiğimiz sene de aynı şekilde sorulan Madde ve Özellikleri konusuna bakacağız. İkinci oturum müfredatında biraz zorlasa da en azından TYT Fizik madde ve özellikleri konu anlatımı oldukça rahat ve anlaşılır. Fakat üstünde durulması gereken ünitelerden birisidir. Aksi takdirde çok çabuk unutulur ve beraberinde hem lise sınavlarınızdan hem de üniversite sınavından düşük almanıza sebep olur. TYT Fizik madde ve özellikleri soru çözümü olayına da dikkat etmeniz gerekir.

Kütle ve hacim ilişkileri ile başlayan konu anlatımı beraberinde öz kütle ile devam ediyor. Dayanıklılık ve Galileo’nun bu konuyla ilgili öngörüleri anlatıldıktan sonra Adezyon ve Kohezyon üzerine yoğunlaşılmakta. Yüzey gerilimi ve kılcallık başlığı ile birlikte Madde Özellikleri ünitesi noktalanır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken birkaç başlık var. Bunların başında adezyon – kohezyon ve beraberinde yüzey gerilimi ile kılcallık gelir. Zamanınız yoksa ve net çıkarma derdindeyseniz belirttiğim iki başlığa yoğunlaşmanızı öneririm.

  Dinamik - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

2011 yılında 2 ve ardından 5 sene boyunca birer kez karşımıza gelen Madde ve özellikleri konu anlatımı için birkaç kaynak araştırdık ve bu konuda en uygun olanını sizlere sunduk.

Madde ve Özellikleri Konu Anlatımı Videosu

TYT Fizik açısından karşımıza gelecek olanlar genelde 9 ve 10. sınıf müfredatıdır. Bu aşamada sizlere tavsiyemiz 9. sınıf anlatımı olan bir video izlemeniz yönünde. Hem daha detaylı hem de daha temelden öğrenmiş olursunuz. Biz Tonguc Akademi tarafından yayınlanan ve şu ana kadar 600 bin kişi tarafından izlenen videoyu tavsiye ediyoruz. Bir saatten uzun süren bu içerik ile Madde ve Özellikleri Konu Anlatımı ile ilgili sıkıntıları ortadan kaldırabilirsiniz.

Madde ve Özellikleri Soru Çözümü Videosu

Ünite içeriği ile ilgili sıkıntıları hallettikten sonra şimdi pratik yapmakta. Hocalara Geldik kanalı tarafından yayınlanan ve yaklaşık 10 dakikalık bu video ile birkaç soru tipini rahatlıkla kavrayabilir ve beraberinde test kitaplarınızdan kolayca soru çözebilirsiniz. TYT Fizik Madde ve Özellikleri Soru Çözümünden önce kesinlikle bu tarz içerikler izleyin. Aksi takdirde soru tiplerini tam kavramadan bitirmiş olacaksınız ve sınavda sorunlar ile karşılaşacaksınız.

  Fiziğin Doğası - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Fizik Konu Dağılımı açısından diğer başlıkları görmeniz de mümkün. Bunun için oluşturduğumuz sayfamıza bakabilirsiniz.