Lise Diploma Puanı Hesaplama –  Ortaöğretim Mezuniyet Notu ÖğrenmeÜniversiteye giriş için katıldığınız YKS sınavında OBP isminde bir puan da yer almaktadır. Maksimum 60 olmak üzere katkısı bulunan bu puanı hesaplamak için lise diploma puanını öğrenmeniz gerekiyor. Bu sayfamızda hem konu hakkında açıklama yapacağız hem de anında lise mezuniyet notu hesaplayabileceğiniz aracımızı bulunduracağız.

Lise Diploma Puanı Hesaplama

Lise Diploma Puanı Hesaplama

Anadolu lisesinden fen lisesine kadar ülkemizde faaliyet gösteren tüm ortaöğretim okullarının yıl sonu başarı puanları bulunmaktadır. Bu okullarda her dönem elde ettiğiniz dönem puanı hem yıllık bazda hem de 4 yıllık bazda hesaplanarak ortaya tek bir sonuç çıkar.

Lise diploma puanı isminden de anlayacağınız üzere okulu tamamladıktan sonra elde ettiğiniz ortalama yıl sonu başarı notlarınızdır. %99 ihtimalle 100’lük sistem üzerinden işler. Tabi bu değerlere katkı sağlayan şey yazılılarınız ve öğretmenler tarafından size verilen performans notlarıdır.

Lise Diploma Notu Hesaplama Örneği

 1. Dönem = 89
 2. Dönem = 91
 3. Dönem = 76
 4. Dönem = 88
 5. Dönem = 68
 6. Dönem = 76
 7. Dönem = 99
 8. Dönem = 92

Bu şekilde bir dağılım olduğunu varsayalım. Öncelikle yukarıdaki notların hepsini toplayalım.

89+91+76+88+68+76+99+92 = 679

Bulduğumuz sonucu 8’e bölelim. 679 / 8 = 84.87 işte sizin lise diploma notu nuz budur.

Lise Mezuniyet Puanı Hesaplama

Yukarıda anlattığımız konu ile lise mezuniyet puanı hesaplama arasında aslında hiçbir fark olmamaktadır. Öğrencilerin yine ortalamasının alındığı bu durum eş anlamlı olarak nitelendirilebilir. Fakat biz farklı bir örnek üzerinden hareket ederek lise mezuniyet notu hesaplamayı daha rahat pekiştirelim istiyoruz.

 1. Yıl Sonu Başarı Notu = 96
 2. Yıl Sonu Başarı Notu = 92
 3. Yıl Sonu Başarı Notu = 88
 4. Yıl Sonu Başarı Notu = 86

Yukarıda verilen değerleri toplayalım. 96+92+88+68 = 344.

Ardından çıkan sonucu 4’e bölelim. 344 / 4 = 88 çıkan sonuç yukarıdaki notları alan bir öğrencinin lise mezuniyet puanıdır.

Yıl Sonu Başarı Puanı Nedir?

İlk örneğimizde dönem dönem elde ettiğiniz not ortalamalarını baz almıştık. Fakat işin literatüründe yıl sonu notları önemlidir. Öğrenciler eğitim öğretim yılının iki döneminde ayrı ayrı ortalamalara sahip olurlar. Bu değerler birbirinden bağımsızdır. Fakat sene sonu geldiğinde o seninin ortalaması alınarak yıl sonu başarı puanı elde edilir.

Yurtdışından Gelen Öğrenciler için

Bir diğer sıkça sorulan husus, öğrenim süresinin ortasında yurtdışından ülkemize gelen ve okumaya başlayan öğrencilerin ortaöğretim mezuniyet notu hesaplama konusunda ne yapmasıdır. Bu konuda bazı onayların yapılması gerekiyor. Eğitim kalitesi bakımından geldiği okul bizim eğitim sistemimiz ile eşdeğerse ve 100’lük sistemde bir ortalaması var ise özel izinler dahilinde ortalamaya ekleniyor. Fakat kıstaslara uygun değilse -ki genellikle uymuyor- o zaman Türkiye’de okuduğu süre boyunca elde ettiği yıl sonu başarı puanları kıstas alınıyor.
Örneğin 11. sınıfa başlarken Türkiye’ye gelen öğrencinin ilk iki sınıftaki sonuçları dahil edilmeyecekse, sadece 11. sınıf yıl sonu başarı notu ve 12. sınıf yıl sonu başarı notu toplanır ve 2’ye bölünerek ortaöğretim mezuniyet puanı hesaplanır.

Lise Diploma Puanı Nasıl Hesaplanır?

Sizlere vermiş olduğumuz örnekleri bir kez daha tekrarlayarak konuyu kapatalım. Öncelikle hesaplama yapmak istiyorsanız 9. sınıf, 10. sınıf, 11. sınıf ve 12. sınıf yıl sonu notlarınızı bilmeniz ve bunları toplamanız gerekir. Ardından 4’e bölerek ortaöğretim mezuniyet notu öğrenme konusunu tamamlamış olursunuz.

Yıl sonu notu hesaplamak için ise birinci dönem ile ikinci dönem aldığınız notu toplayıp 2’ye bölmeniz yeterli olacaktır.

OBP Puanına Katkısı Nedir?

Yaptığımız bunca işlemin bize en büyük katkısı OBP puanında olacak. YKS sınavına giren öğrencilere ek olarak bir değer eklenir. Bu değer de direkt olarak diploma notunuz ile ilgilidir. Elde ettiğiniz başarının belirli bir katsayısına karşılık gelmektedir. Eğer hala hesaplamadıysanız OBP Puanı Hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

OBP ile birlikte kaç puan alabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız sizleri YKS Puan Hesaplama robotumuza yönlendirmek isteriz.

Eğer konu ile ilgili sormak istediğiniz bir soru varsa, aşağıda yer alan yorum alanına merak ettiğiniz konuyu bizimle paylaşmanız dahilinde kısa süre içerisinde tarafımızdan size dönüş yapılacaktır.

 1. Ben acikortaokuldan yeni mezun oldum ortaokul diploma mezun notum 49.6 lisetide açıktan okumak istiyorum 49.6 not ne anlama geliyor bilgilendirirseniz sevinirim

 2. Aradan uzun zaman geçtiği için bir çok şey değişmiş, okuduğum açıklamaları anlamakta güçlük çekiyorum artık. Benim diploma notum 5’lik siteme göre 3,68 idi… Okuduğum yılların ortalamasını bilmiyorum. Orta Öğrenim Başarı Puanı için; Lise Diploma Puanımı nereden öğreneceğim acaba?

 3. Şu lise diploma puanı saçmalığını kaldırmaları gerekiyor. Liselerde alınan notlar adil değil ki bu yüzden YKS puanları da adaletli bir şekilde belirlenmiyor. En basiti bizim matematik hocasından kim özel ders alıyorsa notu en az 85 oluyor.

 4. Teşekkürler, sayenizde lise diploma puanımı kolayca hesapladım. Artık o kadar çok sınav varki neyi nasıl hesaplayacağımızı bilmiyoruz. Devlet öğrencilerle resmen dalga geçiyor. Umarım yerel seçimlerden sonra biraz korkup eğitim sistemini rahat bırakırlar. Bu arada lise diploma puanım 83 çıktı, üniversite sınavında başarılı olup Türkçe öğretmenliğine gitmeyi istiyorum.

 5. Olası lise diploma puanımı hesaplayayım dedim fakat keşke demez olaydım 🙂 Eğer bir yanlışlık yapmadıysam ki yaptığımı da düşünmüyorum, puan ortalamam 51 çıktı 🙁 sanırım üniversite hayal oldu

 6. Sırasıyla 94, 90, 92, 96 dönem sonu notum oldu. Şimdi bunların ortalaması sizde 93 geliyor, ben de öyle hesapladım. Doğrudur değil mi? Son senemdeyim ve son sene 96 ortalama yapmayı hedefledim. Öyle olursa OBP puanım da iyi gelecek.

  1. Yaptığınız hesaplama doğrudur. Umarız hedeflediğiniz başarıları yakalarsınız.

Yorumlar kapalı.