Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

AYT Coğrafya Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Kimi zaman Coğrafya ile Tarih arasında doğrudan ilişkiler görebiliriz. Müfredat bakımından bu konu da pek çok yönüyle tarih dersi ile bağlantılıdır. Eğer bu konuda bilgi sahibi iseniz üniteyi rahatlıkla halledebilirsiniz. AYT Coğrafya Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler konu anlatımında ilk olarak geriye dönük olayları inceleyeceğiz. Ardından günümüze doğru geleceğiz. AYT Coğrafya Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler soru çözümünde de öğrendiklerimizi sınav sistemine uygun hale getireceğiz.

Ünitenin başlangıcında Dünya’nın keşfi üzerinden oldukça önemli coğrafi keşifleri göreceğiz. İpek Yolu ve Baharat Yolu gibi devrin en önemli ticari faaliyet yolları hakkında bilgiler edindikten sonra Amerika’nın keşfine geçiş yapacağız. Amerika’nın keşfi aslında günümüz dünyasına gelinmesinde çok önemli bir yapı taşıdır. Bu yüzden olayları ve sonuçları iyi şekilde analiz etmek gerekecektir.

Başlığın devamında dünyayı bağlayan ağları göreceğiz. Kara yolu, deniz yolu ve demir yolu gibi alanlarda ülkelerin birbirlerine bağlantılarına bakarak genel bilgiler edineceğiz. Ayrıca havayolu bakımından da merkezi ve arada yer alan konumları göreceğiz.

  Ulaşım Yolları - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

AYT Coğrafya altında yer alan konu başlıkları bakımından ikinci önem sırasında yer alan bu ünitede genelde sınavda ortalama 4-5 soru gelmektedir. Fakat değişen soru sayısını da düşündüğümüzde bu değer 2-3 seviyelerine düşebilir. Net kaçırmak istemeyenlerin kesinlikle üstünde durması gerekir.

Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler Konu Anlatımlı Video

Daha önceki ikinci oturum başlıklarında olduğu gibi bu başlık da oldukça geniş bir alana yayıldığı için tek bir video üzerinden anlatımı söz konusu olmamaktadır. Kampüs isimli Youtube kanalı tarafından hazırlanan ve toplamda 3 videodan oluşan serinin ilk videosunu paylaştık. Ardından karşınıza çıkan 2. ve 3. videoları izlemeyi kesinlikle unutmayın. Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler konu anlatımı videosunu izledikten sonra soru çözümüne geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler Soru Çözümlü Video

Müfredat bakımından 11. sınıfta yer almasından dolayı direkt Alan Yeterlilik Testi üzerinden soru çözümü yapmamanızı tavsiye ederiz. Sizler için Delta Kültürevi Yayınları tarafından yayınlanan ve direkt sınıf bazlı tarama testini içeren bir Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler soru çözümü videosu paylaşıyoruz. Bu videoda 5 dakikada 1 adet test sayfasını çözmüş olacaksınız. Böylece karşınıza çıkabilecek soru tiplerini görebilirsiniz. Ardından test kitabınızı açarak kendiniz çözmeye başlamalısınız.

  Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

AYT Coğrafya Soru Dağılımı bakımından daha önceki konu başlıklarının bir tık altında kalsa da net kaçırmamak adına özen göstermeniz gereken bir ünite. Diğer başlıkları görmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.