Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Taban Puanları

Mühendislik disiplinleri arasında en karışık yapıya sahip olan ve iş alanı oldukça keskin olmasına rağmen soru işaretleri bulunan bölüm. Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği taban puanları 2020 verileri ile birlikte oluşturduğumuz yazımızda sizlere hem bölüm hakkında bilgi vereceğiz hem de Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği başarı sıralaması 2019 tablosunu sunacağız. Bu tabloyu hayalinizdeki üniversiteyi ve bölümü yazarken kullanabilirsiniz.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Nedir?

İş hayatının neredeyse her alanında yer edinebilecek potansiyelde olmasına rağmen mühendislik alanını tanımlarken sorun yaşayabiliyoruz. Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği nedir? sorusuna cevap olarak bir sistemin problemlerini çözmek için veya istenilen talebi yerine getirmek için yapılan yazılımsal ve donanımsal eylemleri gerçekleştiren bilim dalı olarak nitelendirebiliriz. İş alanlarını ve bu iş yerlerindeki pozisyonları inceleyerek tanımı daha rahat şekilde kafanıza oturtabilirsiniz. Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği taban puanları 2019 tablosundaki üniversitelerin bölüm sayfalarında da diğer tanımlamalara ulaşabilirsiniz.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Müfredatı

İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği müfredatını incelediğimizde hem yazılımsal hem de elektrik elektronik  temelli dersler görüyoruz. Malzeme bilimi, istatistik ve olasılık, diferansiyel denklemler, C programlama dili gibi dersleri ikinci sınıfta alacaksınız. Ölçme teknikleri, algılayıcılar, sistem modelleme ve simülasyon, geri beslemeli kontrol sistemleri gibi temel bölüm derslerini gördükten sonra son sınıfta işi daha da derinlere inerek tamamlayacaksınız ve seçmeli derslerinizle uzmanlaşmak istediğiniz alana yönelebileceksiniz. Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği başarı sıralaması 2020 tablosunda diğer okulların müfredatına da bakabilirsiniz.

  Medya ve İletişim Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Ülkemizde faaliyet gösteren üniversiteler üzerinden Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var sorusuna cevap olarak sadece iki üniversite gösterebiliriz. Fakat bu seçenekler Türkiye’nin önde gelen okullarından. İlk sırada İstanbul Teknik Üniversitesi, ikinci sırada ise Yıldız Teknik Üniversitesi yer almaktadır. Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği taban puanları açısından İTÜ ön sırada yer almasına rağmen sıralama bakımından çok da ciddi bir fark bulunmamaktadır.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Üniversitelerin başarı sıralaması ve puanlamasına baktığımızda Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği için kaç puan gerekir? ‘e cevap olarak 420 puan ve üzerini gösterebiliriz. Fakat direkt olarak İTÜ istiyorsanız 470 puan seviyesinde bir sonuç çıkarmanız gerekecek. Bu durum Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği başarı sıralaması bakımından ilk 13.000’i ifade ediyor. Eğer İTÜ Türkçe bölüm tercihi de sizin için uygunsa bu sıralama 16500’e kadar inmektedir.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
İSTANBUL TEKNİK Ü.Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün40474,3609113878
İSTANBUL TEKNİK Ü.Kontrol ve Otomasyon MühendisliğiMFÖrgün60467,2163016669
YILDIZ TEKNİK Ü. (İSTANBUL)Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün50425,9504236603
YILDIZ TEKNİK Ü. (İSTANBUL)Kontrol ve Otomasyon MühendisliğiMFÖrgün70416,8853141807
YILDIZ TEKNİK Ü. (İSTANBUL)Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği (KKTC Uyruklu)MFÖrgün1
  Ulaştırma Mühendisliği Taban Puanları - Başarı Sıralaması (2019-2020)

Lisans programı bakımından sadece iki önemli Teknik üniversitede olmasından dolayı işverenlerin önem verdiği bu bölüm için pek çok benzer mühendislik disiplini de sayabiliriz. Fakat bu konuda net bilgiyi Üniversite Tercih Rehberi’mizden alabilirsiniz. Tüm bölümlerin listelendiği Üniversite Tercih Rehberi konumuzu ilgili linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.