Kimya – Biyoloji Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

kimya-biyoloji mühendisliği taban puanları

Kafanızdaki soru işaretlerine cevap vereceğimiz Kimya – Biyoloji Mühendisliği taban puanları 2020 yazımızla karşınızdayız. Üniversite adayları için oluşturulan Kimya – Biyoloji Mühendisliği başarı sıralaması 2019 tablomuzla birlikte bölüm hakkında detayları sizlere aktarırken, ayrıca yorum bölümünde bizlere sorduğunuz ilgili mühendislik için soruları da yanıtlamaya çalışacağız. Birden fazla disiplinin birleşimi olarak nitelendirebileceğimiz fakat alan bakımından bu iki disiplinin kesişimi ile ilgilenen dalla ilgili detaylara bakalım.

Kimya – Biyoloji Mühendisliği Nedir?

Kimya merkezli olmasına rağmen tabanına biyolojiyi de entegre eden mühendislik disiplini olarak yanıt verebiliriz Kimya – Biyoloji Mühendisliği nedir sorusuna. Genom teknolojisi ve biyoteknoloji başta olmak üzere pek çok alanda faaliyet gösterebilen ilgili bölüm mezunları genel hatları ile medikal firma ve hastanelerde, çimento gibi kimyevi üretim alanlarında, laboratuvarlarda faaliyet gösterebilir. Kimya – Biyoloji Mühendisliği taban puanları 2019 verilerinin yer aldığı tablodan üniversitelere bakabilirsiniz.

Kimya – Biyoloji Mühendisliği Müfredatı

Koç Üniversitesi Kimya – Biyoloji Mühendisliği Müfredatı incelendiği zaman ilk sene genel mühendislik ve teknik dersler ile karşılaşmaktasınız. İkinci sene itibari ile zorunlu bölüm dersleriniz karşınıza çıkıyor. Organik Kimya, Fiziksel Kimya, Kimya-Biyoloji Mühendisliğine giriş derslerinin yanı sıra termodinamik, akışkanlar mekaniği, istatistik ve diferansiyel gibi derslerle de karşılaşmaktasınız.

  İş ve Uğraşı Terapisi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Üçüncü sınıf itibari ile işler biraz daha bölüme has hale geliyor. Biyokimya, Isı ve kütle transferi, reaksiyon mühendisliği ve endüstriyel mikrobiyoloji gibi bölüm dersleri görmektesiniz. Son sınıfta ise tasarım, teknik seçmeli dersleriniz ile birlikte bitirme projenizi gerçekleştirerek lisans programını tamamlayacaksınız. Diğer okulların müfredatlarını incelemek için aşağıda yer alan Kimya – Biyoloji Mühendisliği başarı sıralaması 2020 tablosuna bakabilirsiniz.

Kimya – Biyoloji Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Ülkemizde sadece iki üniversitede bulunan bölüm için Kimya – Biyoloji Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var sorusunu yanıtlayalım. İlk sırada Türkiye’nin en gözde okullarından biri olan Koç Üniversitesi gelmektedir. %100 burslu 4 kontenjan, %50 burslu 10 kontenjan ve %25 burslu 22 kontenjan olmak üzere toplamda 36 kişi alınmaktadır. İkinci sırada ise Üsküdar Üniversitesi gelmekte ve bu üniversitenin %100 ve %75 burslu iki seçeneği bulunmaktadır. Kimya – Biyoloji Mühendisliği taban puanlarını incelemeniz mümkün.

Kimya – Biyoloji Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Son olarak Kimya – Biyoloji Mühendisliği için kaç puan gerekir sorusunu yanıtlayalım. Koç Üniversitesi tam burslu olarak ilk 2500 ‘ü almaktadır. %75 için 35.000 iken %25 burslu alım ise 92000 ‘i almaktadır. Üsküdar üniversitesi ise geçtiğimiz sene 125000 ‘de yer alan öğrencileri bünyesine katmış durumda. Puan olarak baktığımızda ise Koç için 349 – 517 arası bir puanınızın olması gerekmektedir. Diğer detayları Kimya – Biyoloji Mühendisliği başarı sıralaması tablosunda görüntüleyebilirsiniz.

  Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Taban Puanları - Başarı Sıralaması (2019-2020)

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
KOÇ Ü. (İSTANBUL)Kimya-Biyoloji Mühendisliği (İngilizce)MFBurslu4517,193792528
KOÇ Ü. (İSTANBUL)Kimya-Biyoloji Mühendisliği (İngilizce)MF%50 İnd.10427,6355335668
KOÇ Ü. (İSTANBUL)Kimya-Biyoloji Mühendisliği (İngilizce)MF%25 İnd.22349,5560692352
ÜSKÜDAR Ü. (İSTANBUL)Kimya-Biyoloji Mühendisliği (İngilizce)MFBurslu3319,61560127563
ÜSKÜDAR Ü. (İSTANBUL)Kimya-Biyoloji Mühendisliği (İngilizce)MF%75 İnd.27DolmadıDolmadı

Sadece Koç Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi olmasından dolayı eğitim sadece İstanbul’da yer almaktadır. Eğer yaşadığınız yerden ayrılmak istemiyor veya vakıf üniversitesi tercih etmek istemiyorsanız alternatif bölümlere yoğunlaşmanızda fayda var. Bu konuda sizlere Üniversite Tercih Rehberi Robotumuz Yardımcı Olacaktır. Detaylı inceleyip listenizi oluşturabilirsiniz.

  İletişim Tasarımı Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

İçindekiler