Jeoloji Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Jeoloji Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

İş bulma konusunda büyük şüphelerin olduğu mühendislik alanlarından birisi. Jeoloji Mühendisliği taban puanları 2020 değerleri ile birlikte sizlere detaylar aktarmaya geldik. Bu detaylarda bölümün ders içeriği, müfredatı yer alırken ayrıca kaç puan yapmanız gerektiği ve hangi üniversitelerde olduğu gibi konularda da bilgi paylaşımı yaptık. Jeoloji Mühendisliği başarı sıralaması 2020 verileri ile birlikte sizlere aktaracaklarımızı tamamladık. Ayrıca kontenjan, eğitim türü gibi konulara da yer verdik.

Jeoloji Mühendisliği Nedir?

İşi genel olarak yer küreyle ilgili olan mühendislik disiplini için tam bir tanım yapılması zaruridir. Jeoloji Mühendisliği nedir? sorusuna cevap olarak madenlerin, yolların, inşaatların yapılacakları bölgeler hakkında tespitlerde bulunan ve bu tarz projelerin en doğru yerlerde oluşturulmasını sağlayan mühendislik dalıdır. Ayrıca sıcak su kaynaklarının araştırılması, deprem ve heyelan gibi afetlerin ön değerlendirmelerinin yapılması, stabilize çalışmalarında yer alınması ve kentsel projelerin temel detaylarının belirlenmesinde görev almaktadır. Jeoloji Mühendisliği taban puanları 2019 tablosunda yer verdiğimiz üniversiteler bu konuda daha detaylı bilgiler de aktarmaktadır.

Jeoloji Mühendisliği Müfredatı

Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Müfredatı sayfasını inceleyerek ilgili mühendislik disiplininin ders içeriğine bakmaya çalışalım. Genel mühendislik dersleri ile birlikte Jeoloji giriş dersleri ile ilk seneye başlangıç yapacaksınız. Ayrıca harita bilgisi ve topoğrafya dersini göreceksiniz.

  Moda Yönetimi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

İkinci sene itibari ile temel mineraloji ve yapısal jeoloji dersleri aktarılmaya başlanacak. Bununla beraber statigrafi, paleontoloji ve saha jeolojisi gibi bölüm dersleri de göreceksiniz. İstatistik, mukavemet gibi ortak mühendislik dersleri ile birlikte ikinci yılı tamamlayacaksınız. Üçüncü yılda ise tamamen Jeoloji Mühendisliği bölümü ile ilgili derslerle karşılaşacaksınız. Dördüncü sene itibari ile hem bitirme teziniz, hem de teknik seçmeli dersleriniz ön planda olacaktır. Jeoloji Mühendisliği başarı sıralaması 2020 açısından diğer okulların müfredatlarını incelemenizde de fayda var.

Jeoloji Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Alternatifi fazla olan ilgili dal için Jeoloji Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var sorusunu sorduğumuzda ilk sırada Orta Doğu Teknik Üniversitesi yer almaktadır. Ankara’da bulunan üniversiteyi İstanbul Teknik Üniversitesi takip ediyor. Üçüncü sırada gelen Hacettepe Üniversitesi ile birlikte kontenjanı tamamlanan üniversiteler bitiyor. Fakat bunun yanında onlarca üniversite lisans programına sahip olsa da yeterli kontenjanı yakalayamadığı için geçtiğimiz senelerde bölümü açmadı. Bu üniversiteleri Jeoloji Mühendisliği taban puanları tablosunda görüntülemeniz mümkün.

Jeoloji Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Kontenjan sebebi ile geçtiğimiz sene sadece 3 okulda açılan bölüm, her ne kadar az üniversitede yer alsa da en kalitelilerinde bulunuyor. ODTÜ, İTÜ ve Hacettepe ülkemizin en iyilerinden 3 tanesi. Peki Jeoloji Mühendisliği için kaç puan gerekir? ODTÜ olarak düşünüldüğünde 370 puan ve üzerinde bir sonuç almanız yeterli olacaktır. İTÜ için ise 330 ve üzerinde bir yerleştirme puanı almanı yeterli. Hacettepe’yi de listeye dahil ettiğimizde 270 ve üzerinde bir üniversite puanı ile okula yerleşebilirsiniz.

  Turizm ve Seyahat Hizmetleri (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
ORTA DOĞU TEKNİK Ü. (ANKARA)Jeoloji Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün60366,0453577429
İSTANBUL TEKNİK Ü.Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün60327,77327116845
HACETTEPE Ü. (ANKARA)Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün50263,72565242699
İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞAJeoloji Mühendisliği (KKTC Uyruklu)MFÖrgün1
KONYA TEKNİK Ü.Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün10
SİVAS CUMHURİYET Ü.Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün10
AKDENİZ Ü. (ANTALYA)Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün15DolmadıDolmadı
ANKARA Ü.Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün70DolmadıDolmadı
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART Ü.Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
ÇUKUROVA Ü. (ADANA)Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
DOKUZ EYLÜL Ü. (İZMİR)Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün30DolmadıDolmadı
ESKİŞEHİR OSMANGAZİ Ü.Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
FIRAT Ü. (ELAZIĞ)Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞAJeoloji MühendisliğiMFÖrgün60DolmadıDolmadı
KARADENİZ TEKNİK Ü. (TRABZON)Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
KOCAELİ Ü.Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
KÜTAHYA DUMLUPINAR Ü.Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
MERSİN Ü.Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün15DolmadıDolmadı
MUĞLA SITKI KOÇMAN Ü.Jeoloji Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün10DolmadıDolmadı
PAMUKKALE Ü. (DENİZLİ)Jeoloji MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
  Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Antalya, İzmir, Denizli gibi pek çok şehirde bölüm bulunmasına rağmen kontenjanın tamamlanmaması sebebiyle lisans programı aktif hale getirilemiyor. Jeoloji Mühendisliği başarı sıralamasını inceleyebileceğiniz yukarıdaki tablomuzun dışında ayrıca üniversite tercih robotumuzu kullanabilirsiniz. Tüm okullar, bölümler, puan türleri hakkında detayların yer aldığı ve gruplama yapabileceğiniz üniversite tercih robotumuza ulaşmak için tıklayın.