Jeofizik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

jeofizik mühendisliği taban puanları ve başarı sıralaması

Ülkemizde sadece İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından aktif olarak lisans programı olan bölüm. Sizlere Jeofizik Mühendisliği taban puanları 2020 verileri ile birlikte geçtiğimiz senelerde açılan fakat kontenjanı tamamlanmayan tüm üniversiteleri içeren Jeofizik Mühendisliği başarı sıralaması 2019 detaylarını aktaracağız. Ayrıca bölüm hakkında kafasında soru işareti olanları aydınlatmak için pek çok konuda mühendislik dalı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Jeofizik Mühendisliği Nedir?

Jeoloji, Maden ve benzeri bölümleri gördükten sonra Jeofizik Mühendisliği nedir? sorusu aklımızda ilk sıraya yerleşiyor. Öncelikle tanımını iyi bir şekilde yapmamızda fayda var. Yer kürede bulunan madenlerin, doğal kaynakların, zeminlerin inşaatlar ve diğer projeler için uygunluğunu kontrol eden, saha araştırması yapan ve genelde doğal kaynaklar üzerine çalışmalar yapan mühendislik disiplinidir. Fakat bu konuda genelde üniversitelerin lisans programı sayfalarında daha detaylı bir anlatım bulunuyor. Onları da inceleyebilirsiniz. Jeofizik Mühendisliği taban puanları 2019 detaylarını inceleyerek diğer okullara ulaşabilirsiniz.

Genel olarak sismoloji ve yer içi fiziği araştırmalarında yer edinen bölüm ayrıca hidroloji araştırmaları ve atmosfer fiziği konularında da yer almaktadır.

  Reklam Tasarımı ve İletişimi Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Jeofizik Mühendisliği Müfredatı

İTÜ tarafından yayınlanan Jeofizik Mühendisliği müfredatı kapsamında genel jeoloji dersleri, mühendislik mekaniği, yer bilimlerinde tasarım, mineroloji, arama jeofiziği, seismology gibi tamamen sizin bölümünüzü ilgilendiren derslerle karşılaşacaksınız. Sondaj tekniği, jeomanyetizma gibi derslerle artık bölümünüzün en derin konularına kadar ineceksiniz. Tabi okullarda müfredatlarda ince farklılıklar olabilir. Bu hususta aşağıda yer alan Jeofizik Mühendisliği başarı sıralaması 2020 istinaden tüm okulların müfredatını inceleyebilirsiniz. Fakat önceliğiniz İTÜ olursa daha fazla verim alırsınız.

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Üniversite, kontenjan ve benzeri konularda ülkemizdeki en sıkıntılı bölümlerden birisinin Jeofizik Mühendisliği olduğunu söylememiz gerek. Jeofizik Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var? sorusuna yanıt olarak sadece İstanbul Teknik Üniversitesi’ni verebiliyoruz. Fakat aşağıda yer alan Jeofizik Mühendisliği taban puanlarında da göreceğiniz üzere diğer okullarda olmasına rağmen yeterli kontenjan tamamlanamadığı için lisans programı aktif hale gelemedi. Özellikle Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi tercih edilebilecek konumdadır.

Jeofizik Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Aşağıda yer alan Jeofizik Mühendisliği başarı sıralaması tablosundan yola çıkarak Jeofizik Mühendisliği için kaç puan gerekir? sorusuna cevap bulalım. İstanbul Teknik Üniversitesi geçtiğimiz sene 300-310 düzeyinde taban alımı yapmış durumda. Bunun sıralama olarak karşılığı ise 146 bin. Yani ortalama 320-330 puan yapıp, ilk 130 bine girdiğiniz zaman %90 ihtimalle İTÜ ‘de ilgili mühendislik disiplinine kayıt olabilirsiniz.

  Hava Lojistiği (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
İSTANBUL TEKNİK Ü.Jeofizik MühendisliğiMFÖrgün60306,74154146643
İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞAJeofizik Mühendisliği (KKTC Uyruklu)MFÖrgün1
KARADENİZ TEKNİK Ü. (TRABZON)Jeofizik MühendisliğiMFÖrgün10
ANKARA Ü.Jeofizik MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
DOKUZ EYLÜL Ü. (İZMİR)Jeofizik MühendisliğiMFÖrgün20DolmadıDolmadı
İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞAJeofizik MühendisliğiMFÖrgün30DolmadıDolmadı
KOCAELİ Ü.Jeofizik MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı
SAKARYA Ü.Jeofizik MühendisliğiMFÖrgün10DolmadıDolmadı

Sadece bu bölümü kazanmayı düşünüyorsanız büyük bir risk altındasınız. Sizlere tavsiyemiz, alternatif olarak Jeoloji ve Maden mühendislikleri gibi bölümleri de listeye eklemeniz yönünde. Bu konuda sizlere yardımcı olacak bir üniversite tercih rehberi hazırladık. Linke tıklayarak üniversite tercih rehberine ulaşabilirsiniz. Ardından kıstaslarınızı belirleyerek sizin için en iyi tercihleri listeleyebilirsiniz.

  Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

İçindekiler