İşletme Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

İşletme ile mühendisliği bir araya getiren disiplin. İşletme Mühendisliği taban puanları 2020 yazımızda sizler için bölüm hakkında bilgi aktarmaya çalışacağız. İşletme mühendisliği başarı sıralaması 2019 verilerini sunduğumuz yazımızda ayrıca İşletme mühendisliğinin, direkt bölümden veya endüstri müh. dalından farklarına değineceğiz. Tabi bunu yaparken lisans programlarından bahsederek hangi üniversitelerde olduğuna bakacağız. Bu şekilde bölüm hakkında kafanızdaki soru işaretlerini de çözmüş olacağız.

İşletme Mühendisliği Nedir?

Kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya hazır mısınız? Öncelikle İşletme Mühendisliği nedir? sorusuna yanıt verelim. Genel anlamda incelediğimizde işletme bilim dalına mühendislik disiplini kazandırdığımız zaman ortaya çıkan sonuç diyebiliriz. Fakat bu kadar genelde kalınca haliyle tam anlaşılmıyor. İşletmelerdeki teknik birimler ile sosyal bilimler üzerine yoğunlaşmış birimleri bir araya getiren, aralarındaki bağı oluşturup kontrol eden mühendislik disiplini olarak da belirtebiliriz. Sorunun cevabı için aşağıda yer alan İşletme Mühendisliği 2019 tablosundaki üniversitelerin ilgili sayfalarını da incelemenizi öneririm.

İşletme Mühendisliği Müfredatı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Mühendisliği Müfredatı üzerinden hareket ederek bu konuya cevap vermeye çalışacağız. İlk sene standart mühendislik derslerinizi gördükten sonra ikinci sınıf itibari ile hem sayısal analiz dersleri hem de iktisadi dersler göreceksiniz. Programlamaya giriş dersleri ile yazılım konusunda kendinizi geliştirirken material science ile mühendislikteki becerilerinizi ve bilgi birikiminizi arttıracaksınız. Mikro ekonomi, makro ekonomi dersleri ile iktisat konusunda kendinizi tamamlayacaksınız.

  Tarımsal Biyoteknoloji Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Maliye, insan kaynakları yönetimi gibi detay dersleri gördükten sonra yavaş yavaş müfredatı tamamlayacaksınız. Tabi biz İşletme Mühendisliği başarı sıralaması 2020 listesinde yer alan üniversitenin müfredatına bakarak üstün körü bir açıklama yaptık. Size tavsiyemiz, ilgili okulun sayfasına giderek dersleri ve dersin hocalarını tek tek incelemeniz yönünde.

İşletme Mühendisliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Sorulan sorulardan bir diğeri de İşletme Mühendisliği bölümü hangi üniversitelerde var? Bu soruya yanıt olarak ilk iki sırada çok önemli iki üniversite sayabiliyoruz. Bunlardan birisi müfredat kısmında da faydalandığımız İTÜ olurken ikinci sırada ise Bahçeşehir üniversitesi yer almaktadır. İkisi de ciddi, kaliteli eğitim veren lisans okullarıdır.

Bunun yanında Beykoz Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi ilgili bölüme sahipler fakat bazıları kontenjan yetersizliğinden dolayı aktif hale gelemediler. Bu hususta İşletme Mühendisliği taban puanları kısmını incelemenizde fayda var.

İşletme Mühendisliği için Kaç Puan Gerekir?

Son olarak İşletme Mühendisliği için kaç puan gerekir? sorusunu yanıtlayalım. Eğer üniversite bakımından en iyileri tercih etmek istiyorsanız 470 – 450 arasında bir puan almanız gerekir. Bu düzeyde İTÜ – Bahçeşehir’den birisine yerleşebilirsiniz. Eğer maddi konuda bir sıkıntınız yok ise puanı 360 seviyelerine çekerek %50 burslu olarak katılım sağlayabilirsiniz.

  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

Bu konuda İşletme Mühendisliği başarı sıralaması çizelgemizi detaylı incelemeniz sizin için sağlıklı olacaktır.

★★ İki Yıllık (Ön Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Dört Yıllık (Lisans) Bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ★★
★★ Mühendislik Taban Puanları ★★ Öğretmenlik Taban Puanları ★★
★★ Üniversite Tercih Rehberine Ulaşmak için Tıklayın! ★★

ÜniversiteProgramPuan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
İSTANBUL TEKNİK Ü.İşletme Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün120464,3737917897
BAHÇEŞEHİR Ü. (İSTANBUL)İşletme Mühendisliği (İngilizce)MFBurslu8446,1084026171
BAHÇEŞEHİR Ü. (İSTANBUL)İşletme Mühendisliği (İngilizce)MF%50 İnd.12363,6630379432
BEYKOZ Ü. (İSTANBUL)İşletme Mühendisliği (İngilizce)MFBurslu4286,68001183604
BEYKOZ Ü. (İSTANBUL)İşletme Mühendisliği (İngilizce)MF%75 İnd.4260,06419254519
BAHÇEŞEHİR Ü. (İSTANBUL)İşletme Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)MFÖrgün62250,16326291378
DOĞU AKDENİZ Ü. (GAZİMAĞUSA)İşletme Mühendisliği (İngilizce)MF%75 İnd.3
ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT Ü.İşletme Mühendisliği (İngilizce)MFÖrgün40DolmadıDolmadı
BEYKOZ Ü. (İSTANBUL)İşletme Mühendisliği (İngilizce)MF%50 İnd.32DolmadıDolmadı
DOĞU AKDENİZ Ü. (GAZİMAĞUSA)İşletme Mühendisliği (İngilizce)MFBurslu2DolmadıDolmadı
  Emlak ve Emlak Yönetimi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralaması (2019-2020)

İncelemenize rağmen kafanızda soru işaretleri bulunuyorsa yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Başta bu bölüm olmak üzere tüm bölümler hakkında detaylara ayrıca Üniversite Tercih Robotumuzdan ulaşabilirsiniz. Üniversite Tercih Rehberi olarak kullanabileceğiniz robotumuzun linki: https://yksdestek.com/universite-tercih-robotu/