İş, Güç ve Enerji – Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

tyt fizik iş güç enerji konu anlatımı ve soru çözümü

Fiziğin ana başlıklarından biri olan ve ilköğretim çağımızdan itibaren neredeyse her sene gördüğümüz konu ile karşınızdayız. Üstüne koyarak ilerleyen ve hem TYT hem de AYT’de karşımıza çıkan bu konu için sizlere videolu kaynaklar önereceğiz. İlk olarak TYT Fizik İş, Güç ve Enerji konu anlatımı için içerikler paylaşıp ardından TYT Fizik İş, Güç ve Enerji soru çözümü videolarını sunacağız.

Bu ünitede öncelikle enerji kavramından ve türlerinden bahsedeceğiz. Kinetik enerji ve potansiyel enerji olarak iki genel duruma ayrılıyor. Ep = m.g.h ve Ek = m.V2/2 formüllerini baz alınacak. Daha sonra bu durumu yay için değiştirerek farklı bir formül ve katsayı üzerinden hareket edeceğiz. Enerji kavramını tamamladıktan sonra Güç konusuna geçilecek. Birimi joule olan güç başlığında çok fazla soru çözümü mevcuttur. Son olarak iş kısmında watt biriminde denklemler ve prensipler göreceksiniz.

TYT Fizik İş, Güç ve Enerji konusu geçtiğimiz sınavlarda çok inişli çıkışlı bir grafik sergilemiştir. Son iki yılda birer kez sorulmuş, ondan önceki sene sorulmamış fakat 2014 yılında 2 tane gelmiştir. Bu da her an her şeyin olabileceğinin bir göstergesi. Tavsiyemiz çok fazla dikkat göstererek bu üniteye çalışmanız yönünde. Özellikle ilerleyen başlıklara nazaran daha kolay, daha az soru kaçırma ihtimalinin olduğu bir konu.

  Basınç ve Kaldırma Kuvveti - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

İş, Güç ve Enerji Konu Anlatımlı Video

YKSDestek.com olarak öğrencilerin en iyi şekilde konuları anlamasını sağlamak. Bu açıdan seçtiğimiz videolarda genelde anlama kabiliyetine ve zorluğuna göre uzun ya da kısa içerikler sunuyoruz. İş, Güç ve Enerji konu anlatımı ise biraz fazla detayın olduğu bir ünite. Bu yüzden sizlere Umut Öncül imzası taşıyan 8 videoluk bir seri öneriyoruz. Her videonun ortalama 20 dakikadan oluştuğunu belirtmekte fayda var. Böylece toplamda 160 dakikada ünitenin konu anlatımını tamamlamış olursunuz.

İş, Güç ve Enerji Soru Çözümlü Video

Her ders içeriğimizde söylediğimiz gibi burada da söylemekte fayda var. Bir konu anlatımını tamamladıktan sonra oradaki soruları görmeniz yetmeyecektir. Eğer ilk içeriği izledikten hemen sonra soru bankanıza geçerseniz soru tiplerinin içinde boğulursunuz. Bunu aşmanın en kolay yolu var olan çözümlü sorular üzerinden gitmek ve pratiğe dökmektir. Kısa Bilim isimli youtube kanalı tarafından yayınlanan ve toplamda 20 dakikalık bir süreye sahip olan bu videoda İş, Güç ve Enerji soru çözümü olayını tamamlayabilirsiniz. Ortalama 7-8 adet soru tipini göreceksiniz ve bu sizin soru çözme hızınıza büyük bir artı getirecektir.

  Hareket - Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

TYT Fizik Soruları zor gelebilir fakat bunu aşmanın öncelikli kuralı bol soru çözmektir. Böylece TYT Fizik Soruları ile ilgili sınavdaki tedirginlikleri ortadan kaldırabilirsiniz.